Velger du å kjøpe en billig flatskjerm uten støtte for fremtidens teknologi, bør du være klar over hva du gjør.
Endret: 10.10.2005 kl. 13:37
– Min gamle mor på Røros har nok ikke behov for HDTV. For henne og andre som ikke stiller høye krav til bildekvalitet og støtte for fremtidige teknologier, spiller det liten rolle hvilken ny flatskjerm de kjøper, sier generalsekretær Per Morten Hoff (bildet) i IKT-Norge til Adresseavisen.
Mange i villrede
Han advarer de mange som tror de kjøper seg et teknologisk avansert produkt og ikke får det de betaler for.
– Svært mange er i villrede når de skal handle seg ny flatskjerm og kommer til en butikk der de litt for ofte får de rareste råd. Noen har fått beskjed om at det går an å oppgradere senere til HDTV. Det skal de ikke høre på. Det vil bli like dyrt som å kjøpe nytt. Derimot skal de se etter merkingen HD Ready eller HDTV. Dette skal stå både på esken og på selve tv-apparatet, sier Hoff.
Egentlig er det bare merket HDTV som gjelder i dag, men i perioden mars til september 2005 ble tv-ene merket med HD-Ready. Disse skal ifølge Hoff være like gode.
– Hvis man får vill-ledende informasjon om HD-kompatibilitet i butikken, kan man klage på tv-en etter noen år?
– Jeg mener absolutt det. Bare sørg for å få all informasjon skriftlig, sier Hoff.–¿Hva med de ulike standardene 720 og 1080 linjer innenfor HDTV?
– Vi velger bevisst å se bort fra det siden det vil forvirre alle som ikke er mer enn litt interessert i temaet. En HDTV vil uansett vise langt bedre bilder enn dagens standard, sier Hoff.
Han har fått kjeft fra Elektro- og elektronikkbransjen for å skremme flatskjermkjøperne vekk fra el-butikkene. De presiserer at du vil ikke få problemer med å se bildet på tv-en du kjøper, uansett teknologi.
– Selvsagt vil ikke skjermen bli svart, men du får ikke den bildekvaliteten du kanskje tror du har kjøpt, svarer Hoff.Analytikere har spådd at HDTV vil overta for dagens «gammeldagse» tv-signal i 2010. Blant annet har statskanalen i England, BBC, sagt at de vil gå helt over til HDTV innen den tid. Hoff mener det vil skje raskere i Norge når vi først blir fortrolige med teknologien.
– Det nye bakkenettet kommer i 2007. Så trenger vi ett år før de store endringene skjer, men jeg tror at i løpet av 2008 vil HDTV være standarden i Norge.
Inntil den tid vil vi få mange tjenester som vil lokke deg til å kjøpe ny tv. I dag produseres allerede syvende generasjon flatskjermer, noe som får konsekvenser for både slitestyrke, størrelse, bildekvalitet og pris. Og først nå begynner volumsalget av flatskjermer.¿¿

