Profilerte stillinger

Sp-politiker vil skjule hodepinetabletter i butikkene

Senterpartipolitiker Kjersti Toppe foreslår å gjemme smertestillende legemidler bak disk sammen med tobakk og snus.

NTB
Publisert: 08.09.2010 kl. 08:45
Endret: 08.09.2010 kl. 10:49

Toppe er medlem av helse- og omsorgskomiteen på Stortinget. I løpet av høsten skal hun ta opp saken. Bakgrunnen for engasjementet er at pilleforbruket øker stadig.

– Jeg er bekymret for hva dette gjør med holdningen til bruk av smertestillende. Vi får en oppfatning av at det ikke er så farlig. Når jeg går og handler i min dagligvarebutikk, står paraceteskene og lyser mot meg rett bak kassen. Mens snus og røyk får vi ikke lenger se, sier Toppe til Aftenposten.

Dagens ordning der smertestillende og en del andre reseptfrie legemidler selges i butikk og på bensinstasjoner, er som et frislipp, mener hun. Butikksalget bør derfor opphøre, argumenterer Toppe. Hun innrømmer dog at det neppe er flertall for dette på Stortinget.

– Jeg foreslår å få de reseptfrie smertestillende bak disk, sammen med røyken og snusen. På den måten forsvinner spontaninnkjøpene, sier hun.

Toppe er også skeptisk til markedsføring av smertestillende legemidler og er villig til å diskutere reklameforbud.

Toppe får ingen umiddelbar støtte. Arbeiderpartipolitiker Jorodd Asphjell mener løsningen er bedre produktmerking og egne medisinskap separat fra snus- og røyksalg.

Bent Høie (H) som leder helse- og omsorgskomiteen er villig til å diskutere saken så lenge medisinene fortsatt blir tilgjengelige i vanlige butikker.

Diskuter denne saken

Innsendt av Ole Brumm, 08.09.2010 13:40:50

Har de ikke annet å ta seg til, enn å sitte og pønske ut nye måter å regulere folket på?

Er det rart nordmenn er blitt en blaut slaskegjeng på trygd? Vi får jo pikadø ikke lov å ta en eneste beslutning selv lenger. Arg, jeg blir dårlig av moralistiske "folkevalgte" som har som eneste misjon å tre atter nye påbud og forbud og påfunn nedover hodene på oss. De er da satt der for å representere folket, ikke fasciststyre oss med maktsyken sin.

Jeg blir sprø.

Innsendt av Velger, 08.09.2010 14:21:20

For ei kraftsalve!

Det kan være greit å slippe ut litt frustrasjon av og til. :-)

Innsendt av Maria Kjelstad, 08.09.2010 13:01:43

syntes jeg det var en lettelse da de endelig fant ut at det skulle gå an for folk å få tak i slike remedier også utenom apotekenes åpningstider. Og jeg bruker ikke slikt spesielt ofte! Jeg forstår bare ikke hva som er så galt med at slikt vi ikke trenger resept på, selges fritt og er synlig i butikkene. Hvis noen vil ha litt mer enn de egentlig trenger, får de tak på det uansett!

Innsendt av Axel G, 08.09.2010 11:40:43

SP elsker å herje med den menige mann. Sin egen moral er de mindre opptatt av.

Innsendt av Erik, 08.09.2010 11:18:03

Kan ikke politikerne bare skrive ferdige handlelapper til oss over hva de mener vi skal og ikke skal kjøpe? Vi greier jo tydeligvis ikke å passe på oss selv og trenger detaljstyring fra de "smarte fornuftige" politikerne.

Sett på hjelmen og knebeskytterne, skumlegg alle skarpe gatehjørner, gjem unna alt som kan være farlig. For politikerne har tydelivis funnet ut at mennesket ikke har fornuft nok til å vite hva som er farlig for dem. (Basert på deres eget nivå av fonuft kanskje?). Hvordan har menneskeheten overlevd så langt er et mysterium...

Hva er det egentlig med politikere og mangel på fornuft? Eller har de bare så altfor altfor lite å gjøre? På tide å redusere ansatte i det offentlige? Og kutte ned på antall politikere? Gi dem i det minste et kurs i sunn fornuft, for det er nok nå. Vi er DRITTLEI av å bli detaljstyrt av politikere som tror de vet det beste for alle andre. Dette er også grunnen til at høyresiden stadig vokser. Personlig, er jeg ihvertfall for personlig frihet, frihet til å ta egne valg!

Innsendt av Velger, 08.09.2010 10:57:30

få et farmasi på hvert gatehjørne? Det er jo bare i Norge man må lete med lys og lykt etter medisin og alkohol.

Innsendt av Øyvind, 08.09.2010 09:21:48

Reseptfrie legemidler er ikke noe man blir fristet til å kjøpe slik som tobakk. Det er noe man kjøper fordi man har behov for det.

Hvorfor skal vi egentlig se noe av det vi handler? Gjem bort hele fordømte butikken, så slipper vi å ta noen egne valg i livet.

Innsendt av skøyern, 08.09.2010 09:13:44

Har hørt at:Sp lister seg rundt når de går i butikkene da de er redde for å vekke sovetablettene.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Vant milliongevinst for andre gang

Sverre (74) fortsetter tippingen. Les mer

 

Arbeidsulykken på Kværner Verdal

Tre personer fortsatt alvorlig skadd

To menn og en kvinne falt 35 meter fra kran. Les mer

- Ble mye støy i 2011

Hvert år har RBK kontrollkomité fem møter med styret. I fjor ble antallet nær firedoblet. Les mer

Slik blir hotellet

Omlag 100 av 400 rom er klare til bruk. Foto: TERJE SVAAN Se mer

 
 

Flere har fått influensa

Flere fikk influensa i uka som gikk, men antallet er fortsatt så vidt under terskelen til at det kan kalles et utbrudd. Flere fikk influensa i uka som gikk

 

1 300 barn fikk p-piller i 2010

I 2010 fikk nesten 1 300 jenter mellom 12 og 14 år p-piller på resept, viser tall fra Reseptregisteret. Les mer

Radon dreper flere enn trafikken

I fjor gikk 169 liv tapt i trafikken, men hele 300 døde av lungekreft knyttet til radongass i norske husstander. Les mer

 

Influensautbruddet lar vente på seg

Den første uka inn i det nye året var forekomsten av influensalignende sykdom økende. Les mer

 

Gule solflekker

Varmere tider kommer. Tyvstart med gult i interiøret. Se alle bildene

 

Kjøp deg tid til å finne billigst flybillett

Lås billettprisen mens du ser etter billigere flybilletter andre steder. Les mer

Filmfest for milllioner

Få et glimt av stjernene i Berlin. Les mer

Mistet sylskarp kniv i finnbiffen

Gilde har mistet en sylskarp kniv og tilbakekaller 10 000 pakker finnbiff. Les mer