Profilerte stillinger

Mangler du motivasjon?

Av og til er det litt tøffere enn vanlig å dra seg på trening. Foto: Rune Petter Ness

Her har du tipsene til å få tilbake treningsiveren.

Publisert: 17.03.2010 kl. 23:04
Endret: 17.03.2010 kl. 23:06

Det er ingenting som er så motiverende som gode resultater!

I løpet av den siste måneden har jeg fått flere og flere e-poster relatert til manglende treningsmotivasjon og problemer med å spise sunt over en lengre periode. Mange har åpenbart begynt å bli stresset, i visshet om at det ikke er så veldig lenge til vi kan nyte lange dager på stranda.

Hva skal man så gjøre? Om gnisten er borte, kroppen føles slapp og trøtt, hodet verker og resultatene lar vente på seg? Graden av motivasjon er faktisk helt avgjørende for om du lykkes eller ikke. Det er nettopp dette som imponerer meg mest med toppidrettsutøvere. Deres evne til å gi jernet over veldig lange perioder.

Uansett målsetting, treningsform du måtte ønske å bedrive, eller hvordan du ønsker å spise, så er det veldig viktig at du viser interesse. Har du lyst til å stramme opp kroppen, så holder det ikke å skrive ut tilfeldige treningsprogram på internett. Sett deg ned og øk kunnskapsnivået. Det å lese og lære om noe man har lyst til å holde på med, virker både motiverende og inspirerende. Det skaper tro om at man kan lykkes.

Skal du først trene, må du motivere deg til å skape noe. Gå inn i hver treningsøkt med ett sterkt ønske om å prestere bedre enn forrige gang. Det blir litt som da man satt på skolen og regnet matematikk. Det er fort gjort å bli umotivert om man enten ikke får det til (overførbart til manglende kunnskap om trening og kosthold), eller bare regner oppgaver med identisk vanskelighetsgrad.

Om jeg skal gi deg som mangler motivasjon fire konkrete råd til hvordan du skal komme deg opp av sofaen og inn på treningsstudioet, eller ut i marka, så vil det være:

1 – Øk kunnskapsnivået ditt om trening og kosthold. Sett av tid og utvikle interessen din for emnene.

2 – Finn deg en treningsform som du både kan like, finne utfordrende og som du vet gir god effekt ut fra målsettingen din.

3 – En treningspartner er gull verdt. Selv om noen foretrekker å trene sammen med noen som er på samme nivå, kan det være fint å ha noen som allerede har gode treningsrutiner, og som du samtidig kanskje ser litt opp til? En eller ei som inspirerer og motiverer deg til å yte ditt beste.

4 – Før treningsdagbok! Det flotte med en treningsdagbok er at den lar deg kontrollere fremgangen. Før hver treningsøkt kan du gå gjennom hva du klarte sist. Ha som mål å yte minst like bra som forrige gang. Det er ikke alltid dette er mulig, men det bør likevel være en målsetting i seg selv. Jogger du en viss distanse på 30 minutter, kan du ha som mål om å hele tiden forbedre tiden. Har du denne innstillingen, vil resultatene komme på løpende bånd.

Og tross alt – Det er ingenting som er så motiverende som gode resultater!

Diskuter denne saken

Innsendt av Lople, 13.04.2010 11:08:34

Ja, det er fint og viktig med mål. Men jeg ville aldri fulgt rådet i punkt 4: "Jogger du en viss distanse på 30 minutter, kan du ha som mål om å hele tiden forbedre tiden. Har du denne innstillingen, vil resultatene komme på løpende bånd".

En slik målsetning vil ganske raskt få deg til å forbinde trening med melkesyre, og etter noen uker er du garantert skadet. Kroppen trenger tid til å tilpasse seg og all trening må ballanseres med rolige økter mellom harde.

Et langt mer realistisk mål er feks å løpe en gitt distanse raskere hver måned, ikke hver gang!

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Her berges han fra biltaket av helikopter

Se video som viser bergingsaksjonen etter utforkjøringen i elva på Glåmos. Les mer

 

Enorm interesse for skogseiendom

Holtålen kommune selger eiendom ved lakseelv. Les mer

Se opp for elg nå

Ber bilister passe seg etter flere påkjørsler. Les mer

Vinni redder russen

Stiller opp for sykdomsutsatte DDE i Trondheim Spektrum. Les mer

Paraplyvær i Trøndelag 17.mai

I verste fall kan det bli den våteste nasjonaldagen noensinne. Les mer

Trondheim kan rammes av streik

Varsler streik for kommuneansatte. Les mer

Relaterte artikler

Emneord

RBK-magasinet: Før Hønefoss

Onsdag vil tribunene på Lerkendal forhåpentligvis fylles når serieleder Rosenborg tar i mot Hønefoss på fotballens nasjonaldag. Se mer

 
 

Mangler du motivasjon?

Her har du tipsene til å få tilbake treningsiveren. Les mer

 

Får mytene deg til å trå til?

Mange velger bort styrketrening på grunn av noen få myter. Les mer

Trenger du alt dette?

Kosttilskuddsalget har eksplodert de siste årene. Les mer

 

Svetter for å beholde medlemmene

Holdbarhetsdatoen på nye medlemmer hos treningssentrene er ikke er så lang. Les mer

Vond lukt skaper nesebry

Treningssentrene løpes ned av folk som vil svette bort juleribba. Med så mange under samme tak er det ekstra viktig å forhindre vond lukt og oppføre seg som folk. Les mer

 

Kreftprøver kan ligge på vent i to måneder

Vevsprøver som inneholder kreft, blir liggende opptil to måneder på vent ved norske sykehus fordi kapasiteten er sprengt. Risikerer seks ukers ventetid ved St. Olavs Hospital

 

To av tre overlever nå kreft

Kreftforskningen gjør store framskritt og to av tre overlever nå sykdommen, viser statistikk fra Kreftregisteret. – Vi ser at forskningen har hatt store framskritt

Norske barn er sunnest i Europa

Norske barn beveger seg mer og spiser sunnere enn barn ellers i Europa, viser en undersøkelse finansiert av EU. Les mer

 

Stadig flere blir immune mot antibiotika

- I ferd med å bli et alvorlig problem. Les mer

- Snus er ikke effektiv røykeavvenning

Professor i forebyggende medisin Maja-Lisa Løchen avviser at snus er et effektivt røykeavvenningsmiddel og liker ikke at folk kan få det inntrykket. Les mer