Trønderske jegere får felle seks bjørner.
Endret: 31.08.2010 kl. 11:02
I morgen starter lisensjakten på bjørn i Norge, og inntil 19 bjørner i utvalgte områder kan felles frem til 15. oktober.
Hindre tap av husdyr
Direktoratet for naturforvaltning åpner for felling av seks bjørner i deler av Midt-Norge. Lisensfelling er et tiltak for å regulere bestanden av bjørn, og hindre store tap på buskap. Bare de som er registrert som lisensjegere i jegerregisteret kan delta, og dette er femte året hvor det åpnes for lisensfelling av bjørn.
- Bjørnebestanden i vekst
Norge har en nasjonal målsetting om 15 årlige ungekull hos bjørn, og lisensfellingen settes i verk selv om bestandsmålene for bjørn ikke er nådd. Det er estimert 5-6 ungekull i 2009.
- Selv om bestandsmålet ikke er oppnådd i disse regionene vil felling av 19 bjørner ikke sette bestandens overlevelse i fare. Bjørnebestanden i Norge er i vekst, sier seniorrådgiver Knut Morten Vangen i Direktoratet for naturforvaltning i en pressemelding.
- Det åpnes kun for felling i de områder der det ut fra regional forvaltningsplan ikke skal legges til rette for yngling av bjørn. Vi åpner ikke for felling av binner med unger, sier Vangen.
- Bedre uttelling
Dette er femte år det åpnes for lisensfelling av bjørn. I 2006 gav direktoratet tillatelse til lisensfelling av tre bjørner i Midt-Norge og tre bjørner innenfor deler av Finnmark, men ingen dyr ble felt. I 2007 ble det åpnet for felling av 15 bjørner, hvorav fire bjørner ble felt under lisensfellingsperioden. I 2008 ble det gitt tillatelse til felling av 16 bjørner, og det ble felt to bjørner. Og i fjor ble det åpnet for felling av 18, hvorav 9 bjørner ble felt.
– Flere lisensjegere, mer erfaring med denne formen for jakt og bedre kunnskap blant jegerne, i tillegg til gode jaktforhold i enkelte områder er det de viktigste årsakene til at uttellingen på lisensfellingen har blitt bedre, sier Vangen.
I løpet av sommeren er 6 bjørner registrert døde i Norge. Fem bjørner er felt etter vedtak om skadefelling, av disse er tre felt i Hedmark, en i Nord-Trøndelag og en i Finmark. I tillegg ble en bjørn påkjørt av bil i Hedmark.

