Det er ingen grenser for hvor mye penger danske kvinner vil bruke på bryllupet sitt, viser en undersøkelse.
Endret: 01.02.2009 kl. 20:20
På det danske nettstedet bryllup.dk har over 6000 brukere skrevet inn sitt bryllupsbudsjett, for deretter å skrive inn utgiftene de har hatt helt fram til bryllupsdagen er over.
Tallene viser at rundt halvparten av parene har brukt mer enn budsjettert, og mange av disse har forklart på nettsiden hvorfor og hvordan det skjedde.
Utgiftene løper løpsk
Brudene erkjenner at utgiftene til bryllupet løper løpsk, skriver JydskeVestkysten.
- I utgangspunktet har hun ikke noe imot å spare, men når hun står i kjøpssituasjonen er ikke det nest beste godt nok. Derfor overskrides budsjettet, sier Kenneth Lund fra bryllup.dk til den danske avisen.
Lund forteller at bryllupsbudsjett på 50 000 kroner normalt overskrides med 30 000 kroner, og at kvinner ofte bevisst går over budsjett uten å fortelle det til mannen.
«Det perfekte bryllup»
- Vi har eksempler på bruder som kjøper et par sko til 2000 kroner, men som sier til mannen at de kostet 900 kroner, da de vet at de har presset sitronen litt vel mye, sier Lund til JydskeVestkysten.
Livsstilseksperter mener årsaken til de høye kostnadene er at bruden setter sin ære i å planlegge et stort bryllup, og at mannen ikke vil nekte sin vordende kone å få det perfekte bryllup.
Diskuter denne saken
Innsendt av Mikke Mus, 16.11.2008 12:35:59
Men har dere først blitt lurt så langt så er det bare til pass!!
HAHA.Om en tid kommer en DYR skilsmisse;-)Innsendt av wizard, 16.11.2008 12:32:45
ikke mange plasser her i landet man greier et bryllup til 50 000.
man skal ha:kjole, slør, korsett, strømper, undertøy og sko til bruden.dress, skjorte, vest, sløyfe eller slips, strømper og sko til brudgommen.Helt riktig dette kan leies, men vil alikevel koste mellom 15 og 20 000. da kjolen er uten alt tilbehør når du leier og skjorte og sko må også kjøpes hvis du leier til brudgommen. så skal man ha mat, invitasjoner, lokaler, fotograf, musikk, menyer, dekorering av stedet, brudebukett, blomster i lokalet og blomster i kirkene. man må kanskje ha litt kaffe og kaker, samt vin til maten og konjakk til kaffen og kanskje en bar etterpå. så i god tradisjon vil man ha nattmat. Så de som setter opp et budsjett på 50 000 vet nok at det sprekker på et eller annet visInnsendt av Evig Ungkar, 16.11.2008 11:04:59
Gi dem all oppmerkosmhet koste hva det koste vil så karnskje de blir fornøyde.
Innsendt av K K, 16.11.2008 20:59:29
at du er ungkar...
Innsendt av A K, 16.11.2008 19:04:14
Jeg er kvinne og har aldri hatt noe ønske om et stort bryllup. Da jeg giftet meg var det i all stillhet hos byfogden, uten noe påfølgende selskap, kun en restaurantmiddag med forloverne. Vi kjøpte begge nye klær til anledningen, og hans klær kostet tre ganger så mye som mine. Det finnes kvinner som er pengegriske, men det finnes da mengder av pengegriske menn også. Jeg vil ha meg frabedt å bli karakterisert som kravstor bare fordi jeg er kvinne. Jeg er ikke kravstor og har aldri vært det. Dessuten har stort sett kvinner sin egen økonomi. Problemet ligger i at kvinner ofte har lavere lønn enn menn. Derfor kan det i noen tilfeller være at mannen må betale litt mer. Dersom du ser det som et problem å spandere noen kroner på en kvinne, så skjønner jeg godt hvorfor du forblir evig ungkar. Jeg har ingen problemer med å spandere verken det ene eller det andre på min kjære mann.

