Profilerte stillinger

Kulturrådet støtter nye Parkteateret

Gründerne i Parkteateret jubler over at Norsk Kulturråd er først ute med å støtte satsingen økonomisk.

KJERSTI NIPEN
Publisert: 19.09.2008 kl. 14:46
Endret: 19.09.2008 kl. 14:53

- Nå er jeg helt skjelven, sier daglig leder Erik Schøyen.

Bak veggene i Befalforeningens lokaler (tidligere restaurant Zia Theresa) pågår etableringen av nye Parkteateret for fullt. Nå har initiativtakerne fått sine første støttekroner på papiret - og det fra nasjonalt hold.

- At Norsk Kulturråd støtter oss er et kvalitetsstempel i seg selv, siden det ligger grundige vurderinger bak hvem som blir valgt ut blant søkere fra hele landet. Dette er fantastisk, sier Erik Schøyen som er daglig leder i Parkteateret.

Det skal bli en arena for kunst og kultur midt i byen, med scene både innendørs og ute i bakgården, samtidig som det etableres kontorer for frilansere i det nye kulturhuset. Norsk Kulturråd støtter det nye kulturhuset med 100 000 kroner under posten Rom for kunst.

Skal lage teater i Dora-arkivene

Samtidig får det første store frilansprosjektet fra Parkteatrets kontorer 230 000 kroner, bevilget til ungdomsteaterprosjektet «Dora Devised». Pengene går til å en ungdomsforestilling med utgangspunkt i arkivene på Dora. Schøyen og kollega Lene Helland Rønningen er prosjektledere for forestillingen, som skal formidle og levendegjøre arkiv, kulturminner og kulturarv med improvisert teater.

- Det skal bli en vandreforestilling for ungdom i arkivene. Det er et stort prosjekt eid av Statsarkivet og arkivene på Dora. Det er ikke fullfinansiert ennå, men nå har vi fått en utrolig god start, sier Schøyen.

Trenger mer

At selve kulturhuset Parkteateret også får en egen pott på 100 000 kroner, setter fart på scenebyggingen i selve Parkteateret.

- Pengene vil i sin helhet gå til å kjøpe inn nødvendig utstyr til scenen. Nå venter vi spent på svar fra søknader til fylkeskommunen, kommunen og private. At Norsk Kulturråd støtter dette, før vi kan vise til støtte lokalt, er veldig gledelig. Nå er vi i gang, selv om vi trenger mer og håper lokale myndigheter trår til, sier styreleder Frode Eggen.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Frode Eggen fra Improkompaniet Ramp er blant gründerne som nå jobber med å etablere et kulturhus for fri scenekunst og kultur i sentrum. Norsk Kulturråd legger første 100 000 i potten. Foto: Glen Musk

Jens gratulerte Birgit

Var blant 1,4 millioner nordmenn som fikk med seg avslutningen av «Ingen grenser». Les mer

 

Fransk pris til «Tuba Atlantic»

Hallvar Witzøs Oscar-nominerte kortfilm fikk pris under en filmfestival i Frankrike denne helga. Les mer

Sylvester klar for Turbos norgescomeback

Med ny vokalist er Turboneger klar for sin første norgeskonsert på flere år. Les mer

 

Åge-konsert ga 200 000 til Kirkens Bymisjon

Åge Aleksandersen og gitarist Gunnar Pedersen spilte gratis i to timer og 15 minutter i Vår Frue kirke søndag kveld. Les mer

Norsk kortfilm vant internasjonal filmpris

Arthur Arnesen fra Tromsø vant publikumsprisen under London Student Film Festival søndag kveld. Les mer