forsiden / Kultur

Her er de nominerte til Spellemannsprisen

(Foto: VEGARD EGGEN)

Foto: VEGARD EGGEN

Her er de nominerte til Spellemannsprisen

Motorpsycho og DumDum Boys blant de nominerte, i tillegg til flere trønderske bidrag.
(Foto: VEGARD EGGEN)

Foto: VEGARD EGGEN

Leses nå
 

Saken oppdateres.

De nominerte ble presentert i en pressekonferanse på Grand Hotel i Oslo i formiddag. Nedenfor følger den komplette listen.

Verdt å merke seg er at Trondheim og Trøndelag er godt representert: Motorpsychos «Child of the future» og DumDum Boys «Tidsmaskin» er begge nominert i kategorien rock. Kjartan Kristiansen og Aslak Dørum er også nominert som «årets tekstforfatter».

Julie Dahle Aagård fra Flatanger er nominert til årets kvinnelige artist for plata «Stompin' Feet», mens regionen gjør det skarpt i barneplatesegmentet med nominasjoner til verdalingen Gjermund Larsen (med Bom Basker for «Går i fjøs») og Malin Reitan (for «Malin»).

Det trønderske jazzmiljløet er også godt representert, med nominasjoner til Solveig Slettahjell, Håvard Stubø (Narvik-gitarist med bakgrunn fra jazzlinja her i byen) og trommeslager Tore Sandbakken (Byåsen-gutt, bosatt i Oslo).

Countrymusikeren Tore Andersen fra Stjørdal er nominert med plata «Right Around The Corner».

Spellemannsprisen deles ut i Oslo spektrum 6. mars. Showet sendes på TV 2 og ledes av Ivar «Ravi» Johansen og Solveig Kloppen.

Her er de nominerte:

KVINNELIG ARTIST

Ane Brun – Live At Stockholm Concert Hall (Det Er Mine, Balloon Ranger Recordings)

Hanne Hukkelberg – Blood From A Stone (Propeller Recordings)

Julie Dahle Aagård – Stompin’ Feet (Sweet Morning Records)

Noora Noor – Soul Deep (Blue Mood)





MANNLIG ARTIST

Alexander Rybak – Fairytales (EMI Music Norway)

Martin Hagfors – Men and flies (ME Records)

Sivert Höyem – Moon Landing (Hektor Grammofon)

Sondre Lerche – Heartbeat Radio (Rounder Records/Decca records/Universal Music)





POPGRUPPE

Datarock – Red (VME/Yap Records)

Donkeyboy – Caught In A Life (Warner Music Norway)

Kings Of Convenience – Declaration Of Dependence (Virgin/EMI Music Norway)

Kråkesølv – Trådnøsting (Diger)

Montée – Isle Of Now (VME)





ELEKTRONIKA

Lindstrøm & Prins Thomas – 2 (Eskimo Recordings/VME)

Mungolian Jetset – We Gave It All Away (Smalltown Supersound/VME)

Röyksopp – Junior (Virgin/EMI Music Norway)

Vinter In Hollywood – Outbreak (MTG/Vulcano Records





SAMTIDSMUSIKK

Håkon Austbø – Norwegian Imperatives (Aurora)

Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta m/ Herresthal, Birkeland, Bullock og Styffe – Low Jive (Simax Classics)

Truls Mørk/Scottish Chamber Orchestra/ John Storgårds – Plays Hallgrimson (Ondine/MUDI)





ROCK

DumDum Boys – Tidsmaskin (oh Yeah!/EMI Music Norway)

Heroes & Zeros – Simian Vices Modern Devices (Nightliner/Sonet/Universal Music)

John Olav Nilsen & Gjengen – For Sant Til Å Være Godt (VME)

Motorpsycho – Child Of The Future (Rune Grammofon)

Skambankt – Hardt Regn (Tuba Records)





BLUES

Reidar Larsen – Kom Inn Te Oss (Blue Fingers)

Ronnie Jacobsen – San Jose Sessions (Blue Mood)

The Crank Bros. – Black Midnights, Stars & Streetlight (Fabuloso Records)





COUNTRY

Jonas Fjeld & Chatham County Line – Brother Of Song (RCA/Sony Music)

Steff Nevers – Closest To My Heart (Slager/Universal Music)

Tore Andersen – Right Around The Corner (Wilma Records)





METAL

Code – Resplendent Grotesque (Tabu Recordings)

Immortal – All Shall Fall (Dunder Records)

The Cumshots – A Life Less Necessary (Rodeostar)

Årabrot – The Brother Seed (Norway Rat Recordings)





HIP-HOP

Chris Lee – Love Ghost (Oslo Records/Bonnier Music)

Lars Vaular – D’e Glede (VME)

Tommy Tee – Studio Time (Bonnier Amigo Music)





FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS

Daniel Sanden-Warg/Sigurd Brokke – Rammeslag 2 (Etnisk Musikklubb)

Olav Luksengård Mjelva – Fele/Hardingfele, Røros/Hallingdal (Etnisk Musiklubb)

Synnøve S. Bjørset – Slåttar (Talik)





DANSEORKESTER

Anne Nørdsti – Livet Er Nå (Tylden & CO)

Ole Ivars – Femten Ferske (Tylden & CO)

Vagabond – Vagabond (Tylden & CO)





JAZZ

Håvard Stubø Quartet – Way Up (Bolage)

Kim Johannesen/Svein Magnus Furu/Tore Sandbakken – Kayak (Aimsoundcity)

Nils-Petter Molvær – Hamada (Emarcy/Universal Music)

Solveig Slettahjell – Tarpan Seasons (SloMO/Universal Music)

Tord Gustavsen Ensemble – Restored, Returned (ECM)





KLASSISK MUSIKK

Henning Kraggerud, Bård Monsen, Lars Anders Tomter, Ole-Erik Ree – Ysaye –String Trios (Mudi)

Grieg Trio – Tchaikovsky/Smetana/Grieg (Simax Classics)

Oslo Philharmonic Orchestra/ Jansons – Gustav Mahler symf: 7 live (Simax Classics)

Vilde Frang –Prokofiev & Sibelius: Violin Concertos (EMI Music Norway)





VISER

Aasmund Nordstoga – Ein Visefugg (Warner Music Norway)

Helene Bøksle – Morild (Polydor/Universal Music)

Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)

Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (oh YEAH!/EMI Music Norway)

Tonje Unstad – Æ Ror Aleina (Echofisk)





ÅPEN KLASSE

Crimetime Orchestra – Atomic Symphony (Jazzaway Records)

Kristin Asbjørnsen – The Night Shines Like The Day (Emarcy/Universal Music)

Knut Reiersrud – Gitar (Jazzland Recordings/Universal Music)

Mari Boine – Sterna Paradisea (Lean/Universal Music/Emarcy)

When – Homage Series Vol.1: Sun Ra (Jester)





BARNEPLATER

Diverse Artister – Go’ Natt (Universal Music)

Gjermund Larsen og Bom Basker – Går I Fjøs (Øra Fonogram)

Malin Reitan – Malin (MBN/Universal Music)

Trond Brænne – Bamsen Er Borte (Textforum)





TEKSTFORFATTER

Anne Grete Preus – Nesten Alene (Warner Music Norway)

Kjartan Kristiansen/Aslak Dørum – DumDum Boys; Tidsmaskin (EMI Music Norway)

Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (EMI Music Norway)

Sverre Knudsen – La Det Brenne (Ohyeah!)

Tønes – Sobihob (VME)





POPULÆRKOMPONIST

Cato Sundberg/Kent Sundberg – Donkeyboy; Caught In A Life (Warner Music Norway)

Lars Christian Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)

Ole Jørgen Ottosen/Tellusalie – The Man Across The Fountain (Nightliner/Sonet)

Svein Berge/Torbjørn Brundtland – Röyksopp; Junior (EMI Music Norway)

Øystein Greni – Bigbang; Edendale (Warner Music Norway)





SAMTIDSKOMPONIST

Lasse Thoresen – To The Brother Peoples (Aurora)

Ruben S. Gjertsen – Grains (+3DB)

Sven Lyder Kahrs – Dew Sparrows Breath (Aurora)





ÅRETS NYKOMMER

Alexander Rybak

Donkeyboy

John Olav Nilsen & Gjengen

Kråkesølv

Vilde Frang

comments powered by Disqus
Fikk du med deg disse?