Credo-gründer Calle Fegth har hatt stor suksess med sine riesling-viner i Norge. Nå skal Calles Riesling også lanseres på Systembolaget.
Endret: 25.08.2010 kl. 13:37
Det var litt morsomt å se flere svenske kjendiser sitte der og drikke Calles Riesling
Calle Fegth
Moldenseren Calle Fegth, som regnes blant verdens fremste riesling-eksperter, hviler ikke på drueklasene. Nå lanseres hans Calles Riesling for fullt også i Sverige.
-Vinen har allerede vært kjøpt inn av en del restauranter i Stockholm, Åre og på Gotland. Jeg var på Gotland i sommer, og der var vinen en megahit. Det var litt morsomt å se flere svenske kjendiser sitte der og drikke Calles Riesling, sier Calle Fegth (50).
Det er etterspørselen som gjør at Calles Riesling 1.september lanseres i bestillingslisten i Sverige. Men Calle Fegth tror ikke at det umiddelbart vil gi stor suksess og penger i lommeboka.
-Nei, jeg tror vel ikke dette akkurat blir noen gullgruve for meg eller importøren. Det svenske markedet er ganske forskjellig fra det norske, både når det gjelder smak og pris. Men uansett er det morsomt at den nå blir tilgjengelig på det svenske markedet, sier Calle.
I Norge har Calle Fegth nå lamnsert tre forskjellige riesling-v iner. Calles Riesling kom første gang i 2007-årgang. Nå foreligger årgang nummer tre, 2009, som Calle selv mener er den beste så langt. Vinen ble presentert for Vinmonopolet og deler av den norske vinpressen på en Vectura-smaking i Oslo tirsdag, og Calle kan rapportere om svært god mottakelse. Calles Riesling 2009 er på grunn avs tort salg overført fra bestillingslisten til basisutvalget, og skal derfor være tilgjengelig fast i de fleste polbutikkene i Norge.
1.juli lanserte importøren av Calles Riesling, selskapet Better Wines AS, også en spesialtapning kalt Calles Jazzriesling, laget spesielt med tanke på 50-årsjubileet for Moldefestivalen. Denne vinen solgte så bra de første dagene av festivalen, at den i en kort periode faktisk var utsolgt, før nye containere var hentet opp fra Rheingau i Tyskland. For mange har Calles Jazzriesling vært sommerens kosedrikk eller rekevin.
Calle Fegth har også lansert en Spätlese-vin i magnumflaske i bestillingsutvalget i Norge, med spesialdesignet etikett av kunsteren Paul Brandt. Og nå røper Fegth at han også har planer om en fjerde spesiallaget vin fra produsenten Bernhard Mehrlein i Rheingau.
-Jeg undersøker muligheten for å lage en Auslese. Har funnet frem til vinmarken som kan levere råstoffet, så nå handler det om å finne plukkere som kan være med på å høste druene for hånd, sier Calle.
Han har hatt stor suksess med sin Calles Riesling, som hittil i år har solgt rundt 75-80 000 liter på flaske og bag.
-Det er veldig bra. Jeg er faktisk litt overrasket over responsen, sier Calle Fegth.
Distributør for Calles Riesling i Sverige blir Moestue Grape Selections. I Norge distribueres Calle-vinene av Better Wines.

