Kulturskolen mangler 1200 plasser
Hvor ble det av kulturløftet som lovet alle plass på Kulturskolen? spør KrFs Øyvind Håbrekke.
Hver måned belønner vi det beste tipset med inntil 10.000 kroner. Alle tips blir vurdert. Du kan også benytte dette skjemaet:
Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil.
Regler for debatt her på adressa.no:
Innlegg som bryter med våre grunnregler, blir ikke publisert. Vi forbeholder oss retten til å stenge ute debattanter som ikke overholder reglene.
Rutinert: Til venstre Oscar-nominerte Christopher Plummer og Ewan McGregor som spiller sønnen hans. Begge får særdeles gode kritikker for sin innsats i «Beginners».
Hvor ble det av kulturløftet som lovet alle plass på Kulturskolen? spør KrFs Øyvind Håbrekke.
En kjent svensk oversetter ville ikke bruke sitt eget navn i oversettelsen. Nå er hele Sverige nysgjerrige på hvem det er.
Apples nye operativsystem tar ingredienser fra konkurrentene og setter dem sammen til en lekker brukeropplevelse.
SPILL: Glem filmene til George Lucas. Den aller beste historien fra Star Wars-universet er «Knights of the Old Republic» som kom for ti år siden. Nå er den tilgjengelig for Ipad.
SPILL: Spør deg selv: Når var forrige gang du gråt av et videospill. Om svaret er «aldri» så vit da at du aldri skal si aldri. For med «The last of us» klarer du nemlig ikke å stoppe tårene.
I august går et tog for de helt spesielt interesserte. Da forvandles nemlig den svenske Inlandsbanan til et gospeltog.
I avdelingen for interessante musikalske samarbeider meldes det nå at sørkoreanske Psy jobber med Brian May fra Queen.
Sannheten om Martin Kellermans og Karl Ove Knausgårds besøk hos Skavlan kommer endelig for en dag.
Rutinert: Til venstre Oscar-nominerte Christopher Plummer og Ewan McGregor som spiller sønnen hans. Begge får særdeles gode kritikker for sin innsats i «Beginners».
BEGINNERS
Regi: Mike Mills
Med: Ewan McGregor, Christopher Plummer, Mélaine Laurent
Den andre spillefilmen til Mike Mills, basert på hans egen historie, er den hittil beste filmen sluppet rett på dvd i år. Veteran Christopher Plummer fikk nylig Golden Globe for beste mannlige birolle for innsatsen. Han er nominert til Oscar i samme kategori, og kan godt får prisen. God, gammel skuespiller som aldrende mann som i en alder av 75 bestemmer seg for å leve ut sin homofile legning, låter som Oscar-materiale.
Plummer er god, omgitt av et eminent ensemble med Ewan McGregor i en hovedrolle som viser at han er i ferd med å få uant pondus som skuespiller. Mélanie Laurent som mystisk, uforutsigbar kvinne gjøre filmen til et romantisk drama, så vel som en film om forsøk på å bearbeide sorg. Regissør Mills debuterte relativt lovende med «Thumbsucker»(2005) som ble vist på Kosmorama, men her viser han en helt annen modenhet og evne til å gjøre personlig historie til personlig, allmenngyldig film.
McGregor spiller ung mann som ved farens bortgang reflekterer over eget liv, familiens liv og farens liv. Sammen med farens hund lar han fortid passere revy, på lekent, elegant filmatisk vis. På dyktig filmatisk vis henter Mills fram tidsbilder og minner, og vever fortid og samtid elegant sammen. Den sørgende mannen møter en mystisk kvinne på en fest og merkelig musikk oppstår.
En av kvalitetene til «Beginners» er hvordan filmen skildrer forsøk på å bearbeide dyp sorg og savn, samtidig som den skildrer hovedpersonens forsøk på å nærme seg et nytt fotfeste i tilværelsen. I en velskrevet, velregissert og velspilt film får «Beginners» gjennom en rekke gode og friske grep tegnet et bilde av en epoke og skildret et sorgmuntert forsøk på vei videre. Det er en god prestasjon, av en liten og varm, fin, film.
Ekstramateriale: Bakomfilm med mer.
Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Alle innlegg blir kontrollert før publisering. Debatten er åpen kl 07 (08) - 24. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og fjerne innlegg. Ditt fulle navn må enten gå fram av epost-adressen eller oppgis som brukernavn/Facebook-profil. Debattregler
Spesialfly skal fly i et bestemt mønster de neste dagene.
Developed by Adressa.no MedielabAdresseavisen arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Se også Redaktøransvar. Adresseavisen har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som det lenkes til. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet 2011 © Adresseavisen Powered by Escenic. Adresseavisens rettigheter.