I et halv år har de jobbet frem mot première på «Annie» på Munkholmen i sommer, men først i dag har de lov til å fortelle noen om det.
Publisert: 18.04.2005 kl. 22:36
Endret: 18.04.2005 kl. 23:06
Det er ikke tilfeldig at Teaterlaget i BUL åpner munnen i det øyblikk gjestespillet fra Det nye familieteatret reiser fra byen etter at gjestespillet med «Anne» hadde siste forestilling i Olavshallen i går kveld.
Det nye familieteatret sitter med de norske rettighetene for musikalen, og ville ikke tillate andre oppsetninger før de fikk satt den opp selv i Oslo i fjor.
Det var for tre år siden BUL begynte å jobbe for å få lov til å sette opp «Annie» med tanke på å kjøre den sommeren 2003. Nå i sommer fikk de denne tillatelsen og kunne begynne med prøvene i desember i fjor.
- Men vi måtte skrive under en kontrakt på at vi ikke gikk ut med vår oppsetning før Det nye familieteatret hadde spilt ferdig sine forestillinger i Trondheim, forteller produksjonsleder Ragnhild Ljosland i BUL, som synes det er litt søtt at et profesjonelt ensemble er så redd for konkurranse fra lokale amatører.
Men det mangler heller ikke på ambisjoner på oppsetningen som settes i scene av Marita Rødset og har première 10. juni.
Det er 21. gang BUL setter opp et stykke på Munkholmen om sommeren, og i år er 33 barn og voksne involvert i forestillingen om den lille foreldreløse jenta Annie og den godhjertede milliardær Warbucks.
- Vi har gjort en vri i manus. Vi har utgangspunkt i musikal-versjonen, men liker så godt slutten i filmversjonen der det er barnehjemsbarna og ikke FBI som avslører skurkene. Vi vil ha barna mest mulig med i handlingen, sier Ljosland.
Den 11 år gamle BUL-veteranen Kjersti Måsøval er den som er aller mest med i handlingen, det er nemlig hun som spiller «Annie».
- Har dere funnet en god kandidat til hunderollen?
- Ja, en gutt! Det er mange flinke gutter i BUL, og dessverre ingen gutteroller i Annie. Men vi har gutter som spiller presidenten og regjeringsmedlemmene. Det er ingen over 13 i regjeringen, det kan jo kanskje stå som en politisk kommentar, ler Ragnhild Ljosland.