Mambo Compañeros spiller bare ett sted i Trøndelag i sommer. Til gjengjeld opptrer de på sju andre festivaler fra Århus i sør til Hammerfest i nord.
Publisert: 21.06.2005 kl. 23:01
Endret: 24.06.2005 kl. 10:51
Salsaorkesteret Mambo Compañeros er blitt festivalfavoritter over hele landet de siste årene, og etter at de i fjor utga albumet «Viva Salsa», har det tatt av for alvor.
- Albumet har vært et viktig visittkort, men vi har også vært ivrige etter å opptre rundt omkring. Vanligvis har vi opptrådt på fem, seks festivaler i året, men i 2005 blir det 12, 13 festivaljobber totalt, sier saksofonist Kåre Kolve i Mambo Compañeros.
Kommende helg spiller de på Båtfestivalen i Norheimsund, og åttende juli står HS-festivalen på Frosta for tur.
Deretter skal de i juli og august til festivaler i Hammerfest og Vadsø, til Nordland Musikkfestuke i Bodø og til Elvefestivalen i Drammen.
Mambo Compañeros festivalsommer startet allerede på Swingin{rsquo} Oppdal tidlig i juni, der mange mente at bandets dansevennlige latinrytmer var festivalens høydepunkt.
For to helger siden opptrådte de også på Mambo-klubben i København og på den store Spot Festival i Århus, der 92 band fra hele Norden sto på plakaten. Mambo Compañeros var Norges representant i world music-sjangeren.
Mambo Compañeros, som de første årene kalte seg Mambokameratene, har vært et av landets ledende salsaband helt siden Buena Vista-bølgen slo innover Norge på slutten av 90-tallet. Bandet spiller flere kubanske stilarter og har vært på studieturer til Cuba flere ganger.
Bandet har spilt på nesten alle store norske jazzfestivaler, og har vært på Storsjøyran i Østersund, på Festspillene i Nord-Norge og flere ganger på Latinfestivalen i Trondheim. Under prinsessebryllupet i 2002, spilte de til og med bryllupsvalsen for brudeparet i Stiftsgården.
Når sommerens og høstens festivaljobber er over, skal Mambo Compañeros spille inn nytt album som sannsynligvis blir utgitt neste vår.