Profilerte stillinger

Fornemmelsen av fortid

Den leseverdige trilogien om utvandreren Hans Olsson fra Romsdalen på 1600-tallet er i havn.

 Anmeldt av STEIN ROLL
Publisert: 06.10.2008 kl. 11:40
Endret: 06.10.2008 kl. 11:40
John Hollens historiske romanprosjekt har vært realistisk og full av opplysninger om tids- og stedsangivelser, klær og spisevaner (ikke minst drikkevaner!), kommunikasjonsform og klasseskiller.

Gjenskapelsen av en fortid som sikkert eier sannferdigheter, men helt sikker er vi vel ikke? Det hadde likevel vært interessant å vite hvilke kilder Hollen har hatt som fundamentering i sin diktning. Den historiske romanen er jo et snedig blandingsprodukt; den krever en faktisk historiekunnskap for å gjengi epoken med logikk og fornuft, men samtidig skal den formidle stemninger og intriger av emosjonell og psykologisk art, for å gjøres mer lesevennlig. Og det har jo Hollen gjennom sin helt i tre bøker, Hans Olsson, langt på vei klart.

Etter at Hans etablerte seg som kjøpmann i Amsterdam med trelast som handelsvare, og etter en heftig og farlig romanse med den rike kompanjongen Vissers kone, Cornelia, seiler han over havet i 1660 til Ny Amsterdam (senere New York) for å bygge skip, dyrke tobakk og fødevarer. Som solid borger av byen vinner han aktelse, selv om han velger å leve med en sort kvinne. En rekke tegneserieaktige, Illustrerte Klassikere-aktige hendelser skjer i en actionform som blir en smule forutsigbar; grusomme indianeroverfall og farlige bjørner, pirater med kanoner, de gode og de onde.

Gjennom hele romanen har religionen en betydelig funksjon; den calvinistiske guvernøren har nedlagt forbud mot at Hans og hans lutherske venner kan forsamles.

Hollen er alltid best når han griper rett inn i tidens moral- og kulturkonflikter, da oppleves heller ikke distansen på 350 år som noe paradoksalt, i Hans Olssons vel moderniserte verden av tanker og følelser.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Ingen pågrepet etter slag med batong

Kvinne banket med batong tirsdag kveld. Gjerningsmann med finlandshette på frifot. Les mer

 

Tlf/sms/mms nr 07200, kodeord TIPS, epost: webred@adresseavisen.no

Terrorangrepet

- 22. juli-kommisjonen har blitt en sovepute

Lei av at kommisjonen brukes som svar på alle vanskelige spørsmål. Les mer

 

Vil ha samarbeid om F-35-kjøp

Kan fremskynde storproduksjonen av F-35. Les mer

Tyver skjulte gull i spylevæskebeholder

Men de klarte ikke å lure tollerne. Les mer

Venstres nestleder siktet for voldtekt

Erkjenner å ha hatt sex med 17-åring. Går av med øyeblikkelig virkning. Les mer

Ga foreldre hodebry

Smurfebær ble en spillvinner blant barna i 2011. Les mer

- «Unn deg» en betalingsfri måned

Forbrukerrådet svært kritisk til Trumf Visas aggressive markedsføring. Les mer

bok

BROAD WAYS BURGHER

  • Forfatter: John Hollen
  • Format: bok

Skolebuss veltet i Stjørdal

En buss med 20 skolebarn skled av veien i Lånke. Ingen av passasjerene kom til skade. Se mer

 
 

I kampens hete

For stor, for ujevn, men også den viktigste, vondeste og mest smertefullt kloke i serien. Les anmeldelsen av Knausgårds siste bok

 
Terningkast 5

Harry nær endestasjonen

Like deler vemod og vold i en av de beste bøkene om Harry Hole. Les mer

I hælene på Northug

Orginalt om fenomenet, mysteriet, idrettsmannen og «dyret» Petter Northug. Les anmeldelsen

 

Litt av et liv!

Verden mest myteomspunne rocker dreper noen myter og forsterker andre i tettpakket og underholdende selvbiografi. BOK: Keith Richards: «Life»

Jordnært portrett

Med spredte glimt fra eget og andres liv tegner Joralf Gjerstad et bilde av seg selv. BOK: Joralf Gjerstad: «Den gode kraften»

 

bok

Terningkast 5

Sjelens irrganger

Verden sett gjennom Theorins uskarpe linse kan være fryktelig skummel. Les mer

 
Terningkast 4

Spennende nok

Solid krim om vanskelig tema, men romanen blir litt pludrete. Les mer

Terningkast 5

Durabel duo

Toppkrim med forfatterens to seriehelter i et team i en vrien sakl der det gjelder å opprettholde dommen til en ufordragelig barnemorder. Les mer

 
Terningkast 6

Infernalsk

Genialt konstruert psykologisk thriller som du ikke kommer til å legge fra deg før du er ferdig. Les mer

Terningkast 5

Isende uhygge i mørket

Dypt original og forfriskende krim fra de mest forblåste kanter av verden. Les mer