I fjor vokste Storås seg stor med 30.000 besøkende og utvidet campområde. I år kom fallet.
Endret: 04.08.2008 kl. 14:00
- Ingen trær vokser rett til himmels, sier avtroppende festivalsjef Thomas Ryjord.
Lite folk på konsertene, mange misfornøyde frivillige og sexfokus med beklemte sambygdinger, er det som har preget den lille bygda Meldal i helgen. At Grete Engen, medarbeider på den lokale bensinstasjonen Hydro Texaco, har halvert omsetningen siden i fjor, sier sitt.
Årets Storåsfestival hadde store ambisjoner på pulikumssiden med flere scener og samtidige konserter. Men publikum sviktet. Ifølge Thomas Ryjord har det vært 2-3000 færre per døgn i år. Til sammen en nedgang på 8000 festivaldøgn.
- For få headlinere
- Det har nok vært litt for få headlinere. Dessuten har det gått inflasjon i festivalmarkedet i år, det er begrenset med kulturinteresserte mennesker, sa Sveinung Sundli da Storåsfestivalen tyvstartet sist onsdag.
Storåssjefen og festivalgründeren har måttet skjære gjennom i årets festival.
- Jeg har vært den nazien som har måttet kutte én million i budsjettet på én dag, sa Sundli, som innrømmet at han i forkant av festivalen har vært nervøs.
Skuffelse over bandene
Da Adresseavisen tok en runde på campen søndag morgen, var folk i ferd med å pakke sammen. Mange vi snakket med ytret skuffelse over årets festival i forhold til de tidligere.
Kommentarene som gikk igjen var mangel på folk og på kjente band, noen syntes magien var forsvunnet. Kirsti Kringstad og Mona Øyen har vært på festivalen tre år på rad, og synes Storåsfestivalen har utviklet seg til å bli en kulturfestival mer enn en musikkfestival.
-.Det var laber musikk i år, sier Kringstad, og tilføyer at stemningen har vært annerledes enn tidligere. -.Det er liksom et eller annet som mangler. Kringstad akkompagneres av venninnen:
-.Musikken var mer kjent tidligere om årene. Det skulle vært ett kjent band hver kveld, fastslår Øyen.
Festivalsjef Thomas Ryjord tok seg også en runde på campen søndag morgen. Med coca-cola i den ene hånden og røyken i den andre, var det en stort sett fornøyd festivalsjef som skulle ønske været hadde vært snillere på lørdag.
- Selve gjennomføringen av festivalen har gått glimrende, og vi har fått gode tilbakemeldinger fra artister og publikum. Vi skulle gjerne hatt mer folk og godvær på lørdag. Men det er ikke så mye å gjøre med. Årsaken til det store fallet i publikumstallene er sammensatt, ifølge Ryjord.
- Mange festivaler i Skandinavia har hatt mindre besøk i år, for eksempel Hultsfred, Roskilde og Emmaboda. Det ser ut til at byfestivaler samler flere folk, mens festivaler som oss, ute på landet, får mindre besøk.
Ryjord tror at publikum i større grad må velge på grunn av det store tilbudet, og at de trenger å planlegge mindre.
- Folk drar mer impulsivt på festival, og da drar de på den som er nærmest, sier han.
Vil ha blåruss-sjef
Adresseavisen har vært i kontakt med flere frivillige som har vært i storåssystemet siden starten, og som synes det har vært kaotiske tilstander i år. Ryjord tar selvkritikk på at organiseringen av det frivillige arbeidet kan gjøres bedre.
- Vi ser at vi helt sikkert kan gjøre en bedre jobb i forhold til kommunikasjon med og oppfølging av de frivillige. Dette skal vi evaluere i tiden fremover, slik at vi kan rette på ting som ikke er helt optimalt. Festivalsjefen skifter stilling i oktober. Men han forsvinner ikke, Ryjord fortsetter både som bookingansvarlig for festivalen og som daglig leder i Storås Artist. -.Jeg skal være med å reise kjerringa i forhold til besøkstallet på Storåsfestivalen 2009, sier Ryjord.
Men det blir ikke som festivalsjef. Den stillingen skal nemlig utlyses, og inn håper Ryjord at det kommer en person utenfra.
- Slik festivalmarkedet utvikler seg, har vi lyst til å ha en skikkelig blåruss i systemet, røper han, og tilføyer: -.Vi har lært utrolig mye på det året her. Det sies at ingen trær vokser seg rett til himmels, så nå har vi enda bedre forutsetninger for å lykkes i fremtiden.
Diskuter denne saken
Innsendt av Superfornøyd smiletøs, 05.08.2008 18:28:32
Æ hadd det så morsomt som æ nesten aldri har hatt det før på Storås i 2008! Den e et unikum av en himmelfest :) Guh bedre som det har vært trolling og huldring på høyt nivå, magisk musikk i velkjent storåståke, glede og smil og sol og regn og bading og klining og alt sammen. Synes musikken va superbra stort sett hele veien med eksempel som Sons and Daughters, Lee Scratch Perry, Macoo, Woven Hand og Junipher Greene. MAGISK! Som alltid! All hail :) Æ glede mæ til neste år og året etter og alle de neste år. 4 år som frivillig og full og glad vil ha minst fire år til :) Æ digge at dåkker lage et bredt og digg og folkelig tilbud i motsetning til de andre festivalan som bare satse på velkjente mediokre band som spille ti andre plassa i løpet av samme sommer. Glise så bredt æ :) Takk ska alle i Meldaln og alle i komiteen ha for en strålende opplevelse :)
Innsendt av Fredel, 05.08.2008 10:14:49
Det siste man bør gjøre er å ansette en økonom som kun tenker overskudd og økonomi. Kulturarr. er så uendelig mye mer enn det.... Det er mange som mener at kommersialisering var en av de større årsakene til at Quart gikk under. NÅ ser det ikke ut til at Storås kommer til å legge seg på den linja, men med en BI utdannet Høyre velger ved roret tipper jeg vi ser Storås endelikt om ikke lenge.
Det finnes faktisk egne studier i Norge som utdanner prosjektledere for kultur og jeg vet man kan finne svært gode kandidater blant endal av de som har bachelor i Kulturprosjektledelse. Man styrer ikke en festival på samme måte som en bedrift, det er faktisk et eget fag å drive slikt.I tillegg synes jeg Storås "konsernet" burde slutte med mye av det tullet de driver med, egen kleskolleksjon? Hva f...! Det er noe man kanskje kan vurdere når man har kvalitet og stabilitet i bunnen.Festivalen drukner i alt det andre som har Storås brand på seg snart....Innsendt av Yran, 04.08.2008 16:11:57
Mye bedre festival.. Bestandig bra stemning og svenske priser:)
Innsendt av palle kuling, 04.08.2008 16:05:55
rævva festivalprogramm, langt mellom høydepunktan. håpe folk e like dritlei av overeksponeringa som mæ.
festival atme fjord'n en plass har vært my ber enj derre gudsforlatte høle dær...trær væks rætt te himmels, ugræss væks i grøftekant'n! buuuuuuuuInnsendt av hilsen mæ, 04.08.2008 15:56:29
kanskje en ide å få kjente/store artister til festivalen. Utpessa stamper frister ikke!!
Innsendt av Even H., 04.08.2008 15:51:42
Storås har fått til mye på få år, men jeg er enig i at det må tas grep, ellers kan festivalen ende som en identitetsfamlende bastard, vinglende mellom Selbufestivalen og Roskildefestvialen.
Dyktige folk står bak, så jeg er trygge på at dere klarer dette.Likevel, noen få innspill på veien: Flytt stampene fra inngangspartiet og langt inn i skauen. Overstadig bluferdige festivalgjengere må gjerne vise frem hele seg, men er det nødvendig å legge opp til dette??? Jeg kunne snu meg, men for barnefamilier som besøkte festivalen på dagtid må dette ha vært pinlig og flaut.Og, ifølge Sveinung Sundli er festivalens grunnide et program preget av indierock. Hvor mange indieband var egentlig å høre mellom metalbråk og bydgafestband på Storås i år???Innsendt av Give me a break, 04.08.2008 12:45:04
Det bare måtte jo gå på rævva før eller siden. Festival uten trekkplaster = ikke-festival. Vazelina Bilopphøggers? var det et forsøk på å være ironisk?
Innsendt av Sværåsvenn, 04.08.2008 15:33:18
Hvis Lee Perry, Blondie, Propagandhi, Blonde redhead, GoCoo m. fl. er nok, så vet ikke jeg...
I tillegg var det mye kult som jeg ikke hadde hadde hørt om før, men som fort har havnet på innkjøpslista over nye cd'erInnsendt av nick, 04.08.2008 11:32:34
ikke gi skylda på folk ,sveinung.
å kalle vazelina.troll.hasj.bare overkropper.piss.skit.flammesluking.sjonglering.porno.stamposv osv for kultur er jo bare for de som har gått på steinerskolen.Nei..tror trynet ditt har frekventert for ofte i media..gi adressa skylda for det!!de er jo helt forgapt i alt storås gjør.merkelig...var der selv og spilte.Innsendt av preben J., 04.08.2008 15:59:04
er vell sveinung sundli som har mista bakke kontakten!
Innsendt av kjell, 04.08.2008 01:15:56
Når det gjelder store band så virker det for meg helt hinsides at Disciplines blir satt opp midt på lyse dagen - og ikke som et trekkplaster til en lørdagskveld? Såpass bra sceneshow og trøkk i en vokalist skal man unne bedre enn 16.00 på en fredagsettermiddag mens folk ennå bader i elva...
Innsendt av Thomas Matjord, 03.08.2008 23:50:11
Det var noe med den magien som forsvant ja. Må si meg enig med Kringstad og Øyan. Usikker på om jeg gidder å delta neste år.

