Ni måneder før neste års festival, begynner programmet til Blues in Hell å ta form. Først ute er John Sebastian kjent fra Lovin' Spoonful.
Endret: 29.01.2009 kl. 23:34
– Dette er en personlig favoritt som jeg har hatt gleden av å oppleve flere ganger, sier Kjell Inge Brovoll.
Delte scene og hotell
Festivalsjefen forteller at han ble kjent med Sebastian på Notodden Blues i 2003, der Jolly Jumper & the Big Moe delte både scene og hotell med amerikaneren.
– Vi bodde på samme hotell og kom etter hvert i prat med ham. Han likte den siste plata vår veldig godt, og siden har vi holdt kontakten, sier Brovoll, som prøvde å booke ham til årets festival uten hell.
Men til neste år blir det europaturné på Sebastian, der altså Hell er en av stedene han vil besøke.
Amerikaneren er kanskje mest kjent som vokalist og forgrunnsfigur i The Lovin' Spoonful på 1960-tallet. Her skrev han de fleste av gruppas låter, deriblant «Daydream» og «Summer in the City». Gruppa blir ikke minst husket for konserten de gjorde på Woodstock i 1969.
Solo-opptreden
Han forlot etter hvert Lovin' Spoonful for en karriere som soloartist. Når han kommer til Hell er det alene med gitaren.
– Han kommer til å spille en akustisk solo-opptreden. Jeg har hørt fire konserter med ham i denne settingen og ingen er like. Du vet aldri hva han spiller, sier Brovoll, som tror Sebastian har en skjult menighet i Norge og Trøndelag.
For tiden jobber festivalsjefen med rammebetingelsene for neste års festival. Han vil derfor ikke gi oss flere navn, selv om han flere artister «på hold», som han sier. Men etter jul vil han offentliggjøre flere navn til festivalen som arrangeres 4. og 5. september 2009.
– Det jeg kan garantere, er at neste års artister blir minst like bra som i år, sier han.
Til neste år blir det også et gjensyn med det belgiske festivalteltet Magic Mirror.
– Det var booka og klart fire dager etter sist festival. Musikken er kanskje bare en tredjedel av festivalopplevelsen. Rammene rundt er vel så viktige, mener Kjell Inge Brovoll.
Diskuter denne saken
Innsendt av kan, 08.12.2008 23:50:46
Kjempe-booking! John Benson Sebastian er en fantastisk artist, og har levert noen av de sterkeste låter i pop-historien. Dette gledet jeg meg til!
Innsendt av PH , 08.12.2008 18:38:09
Etter Snoop Dogg-skandalen er endelig Hell Blues på rett vei med artister som hører hjemme her og med priser som folk kan godta.
Men hvorfor ikke la mer skje inne i Stjørdal sentrum slik det var i starten ? Den stemningen savner jeg.Innsendt av fyfy, 08.12.2008 16:42:56
Jippi! Når kjem billettan?
Innsendt av Hellboss, 30.12.2008 03:57:55
Ca 15/ 20 januar

