Omlag 100 personer var involvert i søndagens kortfilminnspilling på torget i Trondheim. Romskip med «aliens» var blant ingrediensene.
Endret: 01.02.2009 kl. 20:09
- Klar, kjør, roper innspillingsleder Jon-Are Unger.
Skuespillere og statistene setter seg i bevegelse mens kamera fanger inn handlingen i byrommet. Hovedscenene til kortfilmen «Alien Repair Guy» spilles inn i løpet av noen korte timer med dagslys.
- Lyset er det aller mest kritiske. Det bestemmer tiden vi har til rådighet. Selv om vi bruker heftige lamper på settet, er dagslyset avgjørende. På et visst tidspunkt blir det for lite lys til at vi kan filme. Når den tid kommer bør de planlagte scenene være i boks, sier produsent Gisle Normann Melhus (29).
Filminnspillinger i Trondheim tilhører sjeldenhetene, men Gisle Normann Melhus er blant de som er i ferd med å forandre på akkurat det. Etter endt filmutdannelse på Filmskolen på Lillehammer har han vendt tilbake til hjembyen og startet produksjonsselskapet Normann Fiction AS.
«Alien Repair Guy» er selskapets første produksjon. Kort fortalt spinner handlingen i filmen rundt en alien med vaktmesterfunksjoner. Han kommer til jorda for å reparere en kontrollboks som veiarbeidere har ødelagt. Kontrollboksen styrer alt som skjer på jorda og fordi den er ødelagt har verden stoppet opp. I utgangspunktet er reparasjonen en rutinejobb for vaktmesteren. Men han oppdager et ekstra panel med knapper i boksen, og fristes til å teste dem ut. Dermed begynner rare ting og skje. Filmen er en humoristisk science fiction-film.
Kald jobb
Det er 10 kalde grader og frosne tær er en fellesnevner for både filmteam og skuespillere. Torget er sperret av for uvedkommende. Tiden må brukes effektivt. Dagslyset er dyrebart.
- Riggingen av utstyr har foregått siden kl. 4 i natt. Vi har fått kjørt inn mange lastebillass med snø for å gi den rette vinterstemningen. Snart kommer romskipet, sier Normann Melhus.
Scene etter scene festes til film. Eller video for å være mer presis. Produksjonsleder Merete Moum og rekvisitør Line Johansen er blant de som sørger for at alt går smurt. For det gjør det faktisk.
- Dette går kjempebra! Over all forventning, sier regissør og manusforfatter Øystein Moe.
Filminnspillingen skal foregår over fem dager. Tre dager utendørs og to i studio. Filmteamet har fått over en halv million i produksjonsstøtte fra Midtnorsk Filmsenter og sluttresultatet skal bli seks minutter langt.
Så løftes romskipet på plass. Det er bygget av studenter på produktdesign på NTNU. Det er ikke et stereotypisk romskip. Tvert i mot. Det er firkantet og rustent.
Slitne og fornøyde
Etter syv timer med filming og ikke minst rigging og venting er arbeidsdagen over. Filmteamet er fornøyde og statistene likeså. Det er god stemning og nå venter felles middag.
- Vi satser på å ha filmen ferdige i mai. Forhåpentligvis får vi den vist på en del festivaler allerede i sommer. Kortfilmfestivalen i Grimstad er vel første mål i så måte, sier Moe.
- Jeg har store forventninger til resultatet og responsen. Det er en påkostet film. Den mest spektakulære kortfilmen i trøndersk historie, sier produsenten Gisle Normann Melhus.
Diskuter denne saken
Innsendt av Tomas Trane, 04.02.2009 00:49:28
Hva vil publikum sitte igjen med etter en sånn film? Når man først bruker en halv mill, synes jeg filmen burde ha et mer betydelig budskap.
Innsendt av Eivind Bjørnø, 03.02.2009 19:07:10
Jeg var på filsettet i dag og på fredag. Det virker som der blir kjempekult! Det så ut til at det eneste problemet er at det er masse folk som går rundt på torget. Men det blir morsomt å se resultatet.
Lykke til!Innsendt av Berit Kvernröd Meiselbach, 25.03.2010 11:38:16
Hei!
Er du Eivind Björnö som gikk på Media Skole i Grong på -50 tallet. Vi skal ha jubileum og önsker sende en invitasjon men har ikke adressen. Send gjaerne svar tilbake - også om det er feil person.Innsendt av Jens Jenssen, 02.02.2009 00:12:57
En halv million for seks minutter.
Det er bare for dumt. Dette er bortskjemte unger med for dyre leketøy.
