Profilerte stillinger

Tilbake - for en kveld

Sivert Høyem var som alltid en fascinerende frontfigur da Madrugada gjenoppsto, foreløpig for en kveld, i Gamle Logen i Oslo. Foto: KRISTIN SVORTE

Madrugada spilte en sterk konsert for et lite og eksklusivt publikum i Oslo i kveld. Men bandets framtid er fortsatt uklar.

Anmeldt av TRYGVE LUNDEMO
Publisert: 28.01.2008 kl. 22:46
Endret: 28.01.2008 kl. 22:49

«Madrugada som live-band er for øyeblikket i tørrdokk», står det på bandet hjemmesider. Men den ærverdige Gamle Logen, en vakker konsertsal fra 1830-tallet, minnet ikke mye om en tørrdokk under kveldens konsert.

Imponerende gjennomgang

Bandets gjenlevende medlemmer Sivert Høyem og Frode Jacobsen hadde fått med seg ytterligere fem musikere og vokalisten Ingrid Olava, og de leverte en imponerende gjennomgang av det nye albumet. Selvfølgelig var Robert Burås dypt savnet, men gitaristene Alex Kloster-Jensen og Cato «Salsa» Thomassen gjorde en god jobb med å fylle det store hullet etter ham.

20 000 fans hadde via internett forsøkt å få en gratisbillett. Hundre av dem lyktes. I tillegg var salen fylt av 400 venner og bekjente, familie og bransjefolk samt en håndfull journalister.

Det er mange grunner til at interessen foran konserten var enorm. Madrugada har gjennomlevd dramatiske begivenheter det siste året, og deres nye album har solgt 55 000 eksemplarer i løpet av en uke. Men ingen, kanskje heller ikke dem selv, vet hvordan bandets framtid blir.

Kveldens stunt var vellykket. Sivert Høyem og de andre spilte seg gjennom det nye albumet låt for låt i kronologisk rekkefølge og avsluttet med ekstranummeret «Caravan», b-siden på deres siste singel.

Usikker framtid

Det klang sterkt og rått fra første akkord. Høyems stemme var riktignok ullen og hadde for mye romklang i starten, men som ved flere tidligere anledninger ble vi igjen slått av at han har en dynamisk og fleksibel stemme få kan matche i rocken i dag.

Frode Jacobsen bygde hele veien en solid grunnmur med bass, og de andre musikerne fikk anledning til å utfolde seg innenfor låtenes relativt stramme rammer.

Den tøffe «The Hour Of The Wolf», den roligere «Honey Bee» og majestetiske «Highway Of Light» ble noen av høydepunktene den knappe timen konserten varte.

Sivert Høyem lot klokelig være å bli sentimental i forbindelse med Burås, men medlemmet som er borte var likevel til stede i bakhodet på publikum. Det er derfor bandets framtid er usikker. Vil det være lurt å komme tilbake for fullt uten ham? Det bør i hvert fall gå en viss tid før det skjer.

Led Zeppelin ble oppløst da trommeslager John Bonham døde i 1980. Først nå, etter deres gjenforeningskonsert 27 år senere, ser det ut til at bandet kan gjenoppstå. Pussig nok var Led Zeppelin-klassikeren «Whole Lotta Love» den første låten på lydanlegget etter at konserten i Gamle Logen var over.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 
Terningkast 3

Vidar Vang med salsasmak

Nordlands Ryan Adams eksperimenterer med formen, men neglisjerer innholdet. CD: «Sidewalk Silhouettes

 
Terningkast 5

På den riktige siden av gal

Kevin Barnes skriver sine indre demoner inn i musikken sin. Heldigvis er de uvanlig godt pakket inn. CD: «Paralytic Stalks»

Terningkast 5

Tålmod gir belønning

Motorpsycho på sitt mest ambisiøse krever velvillig og tålmodig lytting. Da får man belønning. CD: «The Death Defying Unicorn»

 
Terningkast 5

I sin beste tid

Gode låter med gode tekster - utmerket formidlet. CD: «Bror min og jeg»

Terningkast 5

Trønderenergi

De kan sutre så mye de vil. Debuten er uansett upåklagelig. CD: «Home For Evangelical Boys»

 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer