Profilerte stillinger

Verdt å vente på

Velskrevet viderekommen popmusikk som fortjener mange lyttere.
 Anmeldt av KAI KRISTIANSEN
Publisert: 14.10.2008 kl. 09:42
Endret: 14.10.2008 kl. 09:52

Denne gjengen er som veteraner å regne på Trondheims musikkscene. Likevel har det vært en lang nedkomst for debutplata. Da er det ekstra hyggelig å konstatere at albumet er blitt vellykket på de aller fleste måter. På «A produkt of imagination» gjenoppstår trønderbandet i ny ham siden ep-en «The Sekret Songs Of. . . » (2004). Sigurd Brørs styrer fortsatt skuta, men har fått med seg flere nye medlemmer, deriblant medvokalist Brita Skare Malvik.

Karl Barx spiller avansert rockinspirert popmusikk, men uten å miste seg selv på veien. Brorparten av låtene er detaljerte i instrumenteringen med raffinerte arrangement, men høres likevel enkle og delikate ut, særlig når de toppes med melodier som sitter raskt og godt i øret. Vekslingen mann-/damevokal gjør at bandet mer enn en gang minner om New Pornograpers, uten at de skal lastes for det.

Plata har en forbausende instant virkning, men vokser seg likevel sterkere for hver lytting. Særlig morsomt er det når enkeltlåter som «Life at a Different Size», som ved første lytting fortonet seg som litt grå, etter noen runder hever seg som en av toppene.

Plater fra trønderske band uten et større apparat i ryggen har ofte kort levetid, tross høy kunstnerisk kvalitet. Med denne sene, men gode debuten har Karl Barx alle forutsetninger for å motbevise den tesen.



HØYDEPUNKT: «Life at a Different Size» og «A Produkt of Imagination»



 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

CD

Terningkast 5
Vurdert til 5 av Anmeldt av KAI KRISTIANSEN

A PRODUKT OF IMAGINATION

  • Artist: Karl Barx,
  • Format: CD

Relaterte artikler

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 
Terningkast 3

Vidar Vang med salsasmak

Nordlands Ryan Adams eksperimenterer med formen, men neglisjerer innholdet. CD: «Sidewalk Silhouettes

 
Terningkast 5

På den riktige siden av gal

Kevin Barnes skriver sine indre demoner inn i musikken sin. Heldigvis er de uvanlig godt pakket inn. CD: «Paralytic Stalks»

Terningkast 5

Tålmod gir belønning

Motorpsycho på sitt mest ambisiøse krever velvillig og tålmodig lytting. Da får man belønning. CD: «The Death Defying Unicorn»

 
Terningkast 5

I sin beste tid

Gode låter med gode tekster - utmerket formidlet. CD: «Bror min og jeg»

Terningkast 5

Trønderenergi

De kan sutre så mye de vil. Debuten er uansett upåklagelig. CD: «Home For Evangelical Boys»

 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer