Ti knyttnever som treffer hardt og presist.
Endret: 07.09.2010 kl. 07:52
Skambankt:
SØVNLØS
Sony Music
I etterkant av den hardtslående debuten i 2004 er Skambankt blitt stadig mer finslipt i uttrykket. Mindre punk og hardrock, mer klassisk rock, i ordets beste betydning. Først og fremst fordi gruppa har et sterkt grep om melodiene, med det buldrende rocktrøkket som solid plattform. Her på sin fjerde fullengder tør bandet tydeligere enn noen gang og stole fullt og helt på meloditeften, uten å måtte tøffe seg i tide og utide. Sånt blir det bra rock av.
Som et norsk svar på The Soundtrack Of Our Lives gjør Skambankt klassiske riff til egne. For «Søvnløs» er forbausende jevn og god, med topper som det ryker av. Som førstesingelen «Mantra», kanskje deres beste låt noensinne, groovy «Amnesti» eller dysterpene «Født på ny», en pianodrevet ballade som fungerer mer enn bare godt i helheten. «Kvelertak!» er et deilig unntak som spriter opp festen når det går mot slutten, med sitt Lemmy-driv og insisterende riffing.
Med «Søvnløs» bekrefter Jæren-bandet stillingen som et av våre mest interessante rockeband om dagen. Samtidig baner platen vei for deres aller beste. Sannsynligvis deres neste.
HØYDEPUNKT: «Amnesti» og «Mantra».
Diskuter denne saken
Innsendt av katrine-s, 07.09.2010 10:16:18
Skambankt er heilt konge, har vært på 3 konserta og blir bare meir og meir imponert av gutta :-D!!!! helt vanvittig bra, kjenne eg er skikkelig stolt av å ver fra Klepp

