Profilerte stillinger

Fine høstviser

Kan lage fine sanger også uten Odd Børretzen.

 TERJE EIDSVÅG
Publisert: 26.09.2006 kl. 08:51
Endret: 26.09.2006 kl. 10:12
De tilforlatelige melodiene til Lars Martin Myhre er sannsynligvis en undervurdert del av platesuksessen til Odd Børretzen. «Stengetid?» er en voksen samling sanger. Ingvar Hovland har begått de fleste tekstene, mens et a-lag av musikere, fra Palle Mikkelborg til Olaf Kamfjord, gir sangene eminent følge. Myhre er ingen stor sanger, men han er god til å skrive melodier som kler syngestilen hans. De beste tekstene til Hovland kler ham også svært godt, på et gjennomført solid album.

Ikke mange bedriver viser på Myhres vis i Norge lenger. Her viser han at sjangeren lever godt også i 2006, i form av ei plate som faktisk låter tidløs. Eneste feilskjær er ubehagelig aktuelle «De andre» hvor teksten blir overtydelig og påtrengende til det platte i forhold til resten av uttrykket. Myhre er mye bedre som sorgmunter melankoliker enn som samfunnsrefser. «Trøstesang» og «La denne uro bli» har henholdsvis melodiske og poetiske kvaliteter som gjør dette til ei fin, solid høstplate som viser at det finnes gode steder i norsk visesang mellom Halvdan Sivertsen og Ole Paus også.

 

HØYDEPUNKT: «Trøstesang» og «Hester i regn»

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Vant milliongevinst for andre gang

Sverre (74) fortsetter tippingen. Les mer

 

Terrorangrepet

- Ville vært mye galskap siste 100 år

Historieprofessor advarer mot å sette diagnoser på politisk avvikende tanker. Les mer

- Det er litt flaut

Lørdag er det 700 dager siden Hegle Svendsen skjøt fullt hus. Les mer

CD

Terningkast 5
Vurdert til 5 av TERJE EIDSVÅG

STENGETID?

  • Artist: Lars Martin Myhre
  • Format: CD

Slik blir hotellet

Omlag 100 av 400 rom er klare til bruk. Foto: TERJE SVAAN Se mer

 
 
Terningkast 3

Vidar Vang med salsasmak

Nordlands Ryan Adams eksperimenterer med formen, men neglisjerer innholdet. CD: «Sidewalk Silhouettes

 
Terningkast 5

På den riktige siden av gal

Kevin Barnes skriver sine indre demoner inn i musikken sin. Heldigvis er de uvanlig godt pakket inn. CD: «Paralytic Stalks»

Terningkast 5

Tålmod gir belønning

Motorpsycho på sitt mest ambisiøse krever velvillig og tålmodig lytting. Da får man belønning. CD: «The Death Defying Unicorn»

 
Terningkast 5

I sin beste tid

Gode låter med gode tekster - utmerket formidlet. CD: «Bror min og jeg»

Terningkast 5

Trønderenergi

De kan sutre så mye de vil. Debuten er uansett upåklagelig. CD: «Home For Evangelical Boys»

 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer