Profilerte stillinger

Episk indie

Trondheimsband tar det riktige steget når de nå tør å løfte fram melodiene sine.

 Anmeldt av VEGARD ENLID
Publisert: 02.05.2007 kl. 08:29
Endret: 02.05.2007 kl. 09:06
Rest of My Life er ute med sitt andre album, og fortjener nå å ta steget videre fra outsiderstatus til fullverdig spydspiss i indie-Trondheim.

Borte er så å si alt av knallharde kanter hos det tidligere emocore-bandet, og Rest of My Life framstår nå utelukkende som et episk indieband som heller bruker energien på melodi, dynamikk og kompleks låtoppbygning.

Bandet har hevet kvaliteten på melodiene sine flere hakk, og de tør å gi refrengene rom og mektig løft i en skarp og utadvendt produksjon stedet for å skjule dem litt beskjemmet i støy.

I tillegg klarer bandet å bære halsbrekkende ambisjoner i de til tider utsøkte instrumentalpartiene. Ex-medlem Morten «Morfar» Samdal har skrevet tekstene, som med snurrige titler og underfundige perspektiver står i virkningsfull kontrast til et mer alvorstungt musikalsk uttrykk og forhindrer at helheten får et sytete preg.

Likevel - i all sin jevnhet og autoritet mangler de fortsatt melodiføring helt fra øverste hylle, samt særpreget som for alvor vil skille dem fra andre «tenkende» indie-melankolikere der ute. Men jo mer jeg hører på denne plata, jo mer liker jeg den.

 

HØYDEPUNKT: «The Optimist Horseback Riding Team» og «Princess Princess, Kissed on Both Cheeks».

Diskuter denne saken

Terningkast 6

Innsendt av MJ, 21.05.2007 13:25:32

Kjæmpeskive!!

Terningkast 6

Innsendt av hoho, 05.05.2007 18:12:26

stein bra cd :)

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

CD

Terningkast 4
Vurdert til 4 av Anmeldt av VEGARD ENLID

ALL PRETTY PEOPLE LIVE IN AIRPORTS

  • Artist: Rest Of My Life
  • Format: CD

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 
Terningkast 3

Vidar Vang med salsasmak

Nordlands Ryan Adams eksperimenterer med formen, men neglisjerer innholdet. CD: «Sidewalk Silhouettes

 
Terningkast 5

På den riktige siden av gal

Kevin Barnes skriver sine indre demoner inn i musikken sin. Heldigvis er de uvanlig godt pakket inn. CD: «Paralytic Stalks»

Terningkast 5

Tålmod gir belønning

Motorpsycho på sitt mest ambisiøse krever velvillig og tålmodig lytting. Da får man belønning. CD: «The Death Defying Unicorn»

 
Terningkast 5

I sin beste tid

Gode låter med gode tekster - utmerket formidlet. CD: «Bror min og jeg»

Terningkast 5

Trønderenergi

De kan sutre så mye de vil. Debuten er uansett upåklagelig. CD: «Home For Evangelical Boys»

 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer