Gåte kunne bare ikke dø før de fikk avsluttet ordentlig.
Endret: 22.04.2010 kl. 17:46
– Dette ble trondheimskonserten vi aldri fikk forrige gang. Da avsluttet vi på et kott på Solsiden (Blæst, journ. anm.). Det kunne vi ikke ha noe av, sier Gjermund Landrø rett etter at en av høstens store trønderske musikkbegivenheter er over i Dødens dal.
– Nå blir det ikke flere Gåte-konserter. This is it! sier en oppspilt Magnus Børmark, og hinter frempå om at dette ble avslutningen Michael Jackson ikke fikk oppleve.
«This Is It» er navnet på popikonets avslutningsturné som ble med 50-åringen i graven i sommer.
– Vi kunne ikke død uten å gjøre det her. Nå slipper vi å tenke på det. Jeg lever lett i to år på denne opplevelsen, sier Gunnhild Sundli.
6000 i Dødens dal
Sammen med Kenneth Kapstad og Sveinung Sundli har de akkurat gått av den arenaen som ser ut til å få æren av å huse tidenes aller siste Gåte-konsert. Men om to år, da er det Uka igjen.
– Du må få med at Uka har vært helt fantastiske. Vi kunne ikke gjort dette uten dem. Og ikke minst de 15 000 på Facebook som ville at vi skulle spille sammen igjen. Jeg følte jeg så de 15 000 rett inn i øynene da jeg sto oppå der, sier Magnus Børmark.
– Ja, kanskje vi skal gjøre det igjen om to år. Vi kan bli Ukas husband, kontrer Sveinung Sundli.
Så åpnes en ny champagneflaske. Før alle skåler for at dette likevel er siste gang de står sammen på en scene.
Nesten 6000 publikummere møtte opp for å ta farvel med Gåte i Dødens dal lørdag kveld.
Gråt ikke denne gangen
Sveinung har fått barn. Gjermund har flyttet til Oslo for å bli arkitekt. Det er andre plikter i bandet nå. Flere ting som gjør at de ikke ønsker å fortsette. Da de avsluttet for godt i Setesdal nyttårsaften for fire år siden, var Sveinung Sundli lei seg.
– Jeg likte ikke at vi skulle gi oss da. Så da gråt jeg. I dag var det bare glede, forteller han.
Før konserten traff vi den medskyldige.
Solgunn Slåtto (23) tok turen til det forrige endeliktet sammen med fire venninner. Det ble for mye for dem. Tårene trillet, og smittet over på de allerede tynnslitte nervene til felespilleren.
– Dette var helt magisk. Alle gled helt naturlig inn i sine gamle roller, akkurat som for fire år siden. Og jeg felte ikke en tåre en gang. Dette var bare veldig fint, sier Solgunn dagen derpå.
På forhånd var hun redd for at konserten skulle ødelegges av for mye grining. I går dro hun lykkelig tilbake til Bergen.
– Sex er oppskrytt
Tilbake i Dødens dal smeller korker i taket. Manager Per Tronsaune leser opp tekstmeldinger som sier at gjengen hans bare var altfor bra denne kvelden.
– Om vi ikke er verdens beste band, så er vi i hvert fall et av de mest spektakulære bandene som finnes. Når mora mi sitter på sida av scenen og gråter, må det være noe, sier Sveinung Sundli, og blir avbrutt av comebackmanager Tronsaune.
– Nå må det ikke bli for mye skryt her da.
– Det er sånn typisk Norge det der. At du ikke skal skryte av deg selv, mener Gunnhild Sundli.
– I dag skjønte jeg at sex er oppskrytt. Det er å spille musikk som er fett, sier nybakt pappa Sveinung.
Og får nok en liten reprimande fra sjefen som antyder noe om at dette kan leses av dama. Akkurat i kveld går det ikke inn.
Gåte har abdisert igjen, mens trønderne i høstnatten lurer på hva som må til for å overtale dem neste gang.
Diskuter denne saken
Innsendt av ken guru, 26.10.2009 18:23:01
Er det Pink Floyd som har spilt avskjedskonsert? NEI! Gåte?! who? what?!
Innsendt av Lars H, 26.10.2009 09:56:21
For en magisk konsert! For en som ikke hørte på Gåte før de ble oppløst var dette veldig stort :)
Definitivt blant mine topp 3 konserter ever!
