Profilerte stillinger

Rockheimsjefen: - Du aner ikke for en lettelse

Åpner i august: Prosjektleder Arvid Esperø mener at Rockheim er bygget på imponerende kort tid. 5. august åpner han for publikum. Foto: Foto: MARIUS SUNDE TVINNEREIM

Etter fire år med høye forventninger og mye motstand kan Arvid Esperød endelig åpne Rockheim 5. august.

STIAN WALLUM
STIAN WALLUM
Mobil: 982 83 751
Publisert: 28.05.2010 kl. 13:59
Endret: 28.05.2010 kl. 20:41

Den datoen er nå 150 prosent sikker, for å si det på Pardise Hotel-måten.

- Ja. Alt er ferdig. Nå skal vi bruke sommeren på å teste innholdet på fokusgrupper og testpublikum. Åpningsdatoen nå er endelig, sier Esperø.

Han har jobbet mot elementene: finanskrise, konkurs, brann, vannskader og generelt knappe tidsfrister har gjort at åpningen er utsatt flere ganger siden bygget egentlig skulle åpnes 29. august i 2009. Deretter har åpningsdato blitt annonsert flere ganger - uten at prosjektet har greid å holde sine egne deadlines.

- Vi har hatt noen humper i veien, men jeg ber alle huske at vi har bygget, researchet, samlet inn og laget et museumskonsept i løpet av 25 måneder. Det er egentlig ganske imponerende.

Publikum gir mening til Rockheim

Esperø har sterke følelser i dag - når alt endelig ser ut til å gå mot åpning.

- Du aner ikke for en lettelse. I alle de fire årene vi har jobbet med dette har det vært åpning for publikum som har vært målet. Museet er ingenting før det kommer publikum og får oppleve hva vi har brukt skattepengene deres på. Det er da Rockheim vil begynner å gi mening.

Rekker ikke feriegjestene

Det nasjonale opplevelsessenteret for pop og rock skulle etter planen åpnes i fjor. Så ble det utsatt til 8. april før NRK meldte at åpning var satt til forsommeren. For Rockheim har det vært av stor betydning å åpne før fellesferien for å få besøk og inntekter fra feriefolket. Serverkrasj hos en underleverandør forkludret planen om å åpne før sommeren.

- Feriepublikummet har stått sentralt i diskusjonen om når vi åpner, men vi falt ned på å vente til etter sommerferien, blant annet fordi vi selv opprerer innefor den samme ferieloven som alle andre. Nå har folk jobbet som ville dyr i mange måneder og jeg tror en kort ferie og åpning første uka i august er det beste for Rockheim, sier Esperø.

Han vil ikke røpe hva som blir åpningsutstilling eller program i åpningsuken, men forteller at det vil bli tre dagers feiring. Første dag blir offiosiell åpning, andre dag skal vies barn og unge, mens tredje festdag skal være byens dag.

Sitter til 2011

- Kommer du til å overlate lederrollen til noen andre etter at åpningen er et faktum?

- Ikke med en gang. Jeg vil være med og drive Rockheim en stund etter åpningen. Jeg ser fram til å dele tid med de ansatte og sammen med dem se om teorien stemmer med praksis og være med på å rydde unna barnesykdommene som vil oppstå etter åpning. Jeg ser for meg at jeg i alle fall jobber ut høsten og vinteren - så vil jeg kanskje råde styret om å se etter ny leder når vi kommer et stykke ut i 2011.

- Hvordan er det å se utstillingen ferdig?

- Jeg kjenner at jeg er i avslutningen av en prosess - og at det ikke har vært gratis å komme hit.

Diskuter denne saken

Innsendt av Gammel Rocker, 28.05.2010 23:49:53

Hjelp, dette er tragikomisk!

Det er en gigantisk selvmotsigelse å plassere rock i museale rammer. Rock er ungdomsopprør, lidenskap, spontane energiutbrudd, provokasjoner, forbudte følelser.... Ikke sløve mimrekabinett, historiske filmsnutter og ta-på-rariterer...

Hjelp, nå trenger jeg noen! Og ikke hvem som helst!!! HJEEELP!!!

Innsendt av Arne Shulz, 28.05.2010 17:48:14

I paid my taxes and all I got was Rockheim!

Få skikk på livene deres og få dere en ordentlig jobb, forbannede kommuneansatte!

Innsendt av Gammel Kaill, 28.05.2010 15:44:14

Synes egentlig åpningen bør utsettes til august/september neste år, så får Trond Giske og AP lagt inn enda en åpning av dette museet i valgampen sin.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Oppe i boksen: Hvert tiår får sitt eget tablå-rom i utstillingsboksen på toppen av Rockheim. Her er museumsdirektør Suzette Paasche, utstillingsarkitekt Stacey Spiegel og prosjektleder museum Ivar Håkon Eikje i 70-tallsrommet. Foto: MARIANN DYBDAHL
Objektene i hus: De siste 25 måneder har Rockheim reist seg på Brattøra. Enkelte objekter trengte litt ekstra hjelp for å komme opp i utstillingsboksen. Foto: jens petter søraa

Emneord

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer

 

Pils og Plingplong: Brandtsegg&Brandtzæg

Pils og PlingPlong er Trio Alpacas konsertserie som gir publikum samtidsmusikk ispedd humor i en uformell setting. Kveldens konsert kan beskrives som en musikalsk minnebok av, med og om komponist Øyvind Brandtsegg og skuespiller og humorist Øyvind Brandtzægs liv og væren i småbyen Steinkjer på 80-tallet. Kl. 21. Bill. kr. 150/ 100 (stud/hon) http://www.trioalpaca.com/ Les mer

 

Latinfestivalen 2012 - India - La Princesa de la Salsa (Puerto Rico/New York)

Kl. 00.00. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Trondheimssalen. Les mer

Latinfestivalen 2012 - Luisón y Cuba (Son Cubano)

Kl. 23. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Broen Bar Les mer

 

Latinfestivalen 2012 - Latini (Brasil)

Kl. 22.30. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Trondheimssalen Les mer

Latinfestivalen 2012 - Voces del Sur

Kl. 21.30. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Broen Bar Les mer