Profilerte stillinger

Helg med mening

Faen Heller! Kjenn på styrken i de ordene. Den styrken har ført til et seminar fagfolkene er begeistret for, og en konsert du ikke forstår rekkevidden av, før du har vært der.
Publisert: 08.10.2004 kl. 08:23
Endret: 08.10.2004 kl. 08:23
«Faen Heller» er en gruppe på 12 damer og jenter som har opplevd misbruk. I stedet for å isolere minnene og gå til grunne, har de valgt helt motsatt strategi og går til scene og konferansesal med problemene. I front går May Lise Hoel.

- Mange går med traumet og skammen inni seg. Det har vært til stor hjelp å snakke om problemet åpenlyst, og vi tror vi med «Faen Heller» hjelper andre som har vært utsatt. På et vis har dette vært terapi for oss. Det er en fantastisk mestringsfølelse å arrangere konsert og seminar, og vite at vi samtidig hjelper andre, forteller Hoel.

For andre gang arrangerer hun og de tolv andre i gruppa en dag mot seksuelle overgrep. På programmet står både seminar og konsert i Olavshallens Lille sal. Fjorårets suksess har ført til stor interesse foran årets arrangement. Hoel har fått med seg et skikkelig kremlag av artister som ønsker å vise engasjement i saken.

Stjernegalla

På lista over kveldens underholdere finner vi Bjarne Brøndbo, Tre Små Kinesere og duoen Gunnhild Sundli og Magnus Børmark, best kjent fra Gåte. I tillegg får publikum mange overraskelser. KulturAdressa har smugtittet på programmet, og kan slå fast at overraskelsene står i kø. Vi sier ikke mer.

En av de artistene som har vist størst engasjement er Gunnhild Sundli fra Gåte.

- Vi opptrådte i fjor og var også med på seminaret. Det var en av de sterkeste opplevelsene jeg har hatt. Vi fikk høre intervjuer med damer som hadde vært utsatt for misbruk, vi så kunstverk som var laget under terapi og alt ble presentert direkte og uten innpakning. Jeg ble helt satt ut. Det var en selvfølge at vi også stilte opp i år, sier Gunnhild Sundli. Vi møter henne og bandkollega Magnus Børmark hjemme hos May Lise på Tyholt. De sitter og går gjennom detaljene før fredagens konsert sammen med arrangementansvarlig Per Tronsaune.

Gitarist og gummimann Magnus har stor respekt for det han skal være med på i helga.

- Det jeg liker med gruppa er holdningene medlemmene har. Jeg tror på at skiten må ut og ikke fortrenges. Gruppa jobber på en måte som gjør at du må kjenne og føle på faenskapen, og det er en ærlig menneskelig nerve i det som jeg liker. Jeg tror det er grunnen til at de har sånn suksess.

Fra loftet til scenen

For det er litt av en bragd det de 12 damene har fått til i løpet av ett og et halvt år. Fra May Lise Hoel startet gruppa tok det bare ti måneder før seminaret og konserten var et faktum.

Det var vanskene med å bearbeide de vonde minnene som motiverte Hoel.

- Jeg reagerte med å sperre meg inne og torde verken å gå på butikken eller ut i hagen. Satt på loftet her i flere uker. Etter hvert kom jeg mer ovenpå og startet en mailing-gruppe som etter hvert fikk navnet Faen Heller. Der fant vi en måte å snakke om dette på som hjalp oss veldig.

Hoel forteller om en metode som går ut på å fokuserer på hva overgrepene har gjort med dem, i stedet for hvem som gjorde det og hva som skjedde.

- Hjelpeapparatet er veldig imponert over det vi har fått til, og i år er det flere fagfolk som har meldt seg på. Faktisk kommer det ansatte ved Østmarka sammen med pasienter som har vært utsatt for overgrep. Det forteller oss at vi har gjort noe riktig, avslutter Hoel.

Aktuell: Faen Heller-seminar kl. 09-16. Konsert kl. 21.00. Alt foregår i Olavshallen Lille sal.

Les mer på www.faenheller.no

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Relaterte artikler

Side om side: De kjemper mot fortielsen av seksuelle overgrep. Gunnhild Sundli (t.v.) og Magnus Børmark (t.h) skal opptre med Joni Mitchell-låta «Little Green» i kveld under konserten i Olavshallens Lille Sal. Her sammen med Per Tronsaune, May Lise Hoel og Hildegunn Gansmo.

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer

 

Pils og Plingplong: Brandtsegg&Brandtzæg

Pils og PlingPlong er Trio Alpacas konsertserie som gir publikum samtidsmusikk ispedd humor i en uformell setting. Kveldens konsert kan beskrives som en musikalsk minnebok av, med og om komponist Øyvind Brandtsegg og skuespiller og humorist Øyvind Brandtzægs liv og væren i småbyen Steinkjer på 80-tallet. Kl. 21. Bill. kr. 150/ 100 (stud/hon) http://www.trioalpaca.com/ Les mer

 

Latinfestivalen 2012 - India - La Princesa de la Salsa (Puerto Rico/New York)

Kl. 00.00. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Trondheimssalen. Les mer

Latinfestivalen 2012 - Luisón y Cuba (Son Cubano)

Kl. 23. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Broen Bar Les mer

 

Latinfestivalen 2012 - Latini (Brasil)

Kl. 22.30. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Trondheimssalen Les mer

Latinfestivalen 2012 - Voces del Sur

Kl. 21.30. Bill. kr. 350 (fred)/ 390 (lørd)/ 590 (festivalpass begge dager). Barneprogram og dansekurs på dagtid er gratis. Sted: Broen Bar Les mer