a-ha går offensivt ut på Lerkendal fredag.
Endret: 21.08.2006 kl. 09:33
Magne Furuholmen lover et helt nytt show med låter som de aldri tidligere har fremført live.
De tre a-ha-gutta har fortsatt ikke bestemt endelig konsertliste i Trondheim, og utelukker derfor ikke at trønderpublikum får høre en helt ny a-ha-låt
- Jeg vet ikke om vi får ro på oss til å øve det inn, men vi får se. Kanskje, gliser Furuholmen lurt.
Det er et angrepsvillig a-ha som fredag inntar gresset der RBKs fotballstjerner vanligvis regjerer. Etter over 20 år i underholdningsbransjen får Magne Furuholmen fortsatt kick av å spille på en stor stadion.
– Vi gleder oss skikkelig, dette blir blir kjempegøy. I yngre dager ble jeg litt satt ut av å spille på store arenaer, men i det siste har vi åpnet oss mer for å gjøre noe positivt ut av det. Det er tross alt ikke så så veldig mange andre norske band som får gjøre slike storkonserter, derfor har vi de siste fem–seks årene forsøkt å gjøre hver a-ha-konsert i Norge til noe unikt, sier Furuholmen til Adresseavisen.
Helt nytt show
I dag ruller 12 trailere med utstyr inn på Lerkendal. Rundt 50 mann skal bygge den 45 meter brede og 11 meter høye scenen. Lydanlegget er på 130 000 watt, og tre svære videoskjermer skal gi bandet en helt ny visuell innpakning.
- Vi benytter anledningen til å lage et splitter nytt show både produksjons- og låtmessig. Det blir ikke en videreføring av det vi har gjort tidligere, men en eksklusiv produksjon for Trondheim og Ålesund, sier Furuholmen.
- Det var nye takter, dere er jo ikke akkurat kjent for å variere spilleliste og låtvalg så veldig mye?
- Vi begynner alltid friskt, men det har en tendens til å bli et diskusjonsforum mellom Morten, Paul og meg. Jeg er den mest ekstreme og blir veldig fort frustrert over å spille de samme låtene bare fordi det funker. Vi er ikke noen servicebedrift, men et band som må holde oss selv i live med å gjøre ting vi blir inspirert av. Hadde det vært opp til meg hadde vi byttet ut halve settet, men det er jo Morten og stemmen hans det tas mest hensyn til. På Lerkendal kommer vi uansett til å spille 2-3 låter som aldri før er spilt live.
a-ha ga ut sitt åttende – og foreløpig siste – album Analogue i fjor. Foruten en gratiskonsert der 120 000 møtte opp i Frognerparken i Oslo har bandet i sommeren spilt på ulike festivaler i Tyskland og England.
- Hele bandet er synkrone på målet om å gi folk på Lerkendal følelsen av å ha vært med på noe spesielt. Dette blir ikke et show i rekken av show, sier Magne.
Planlegger ny solo
Fremtiden til a-ha er som alltid uviss, men mannen som har vært mest aktiv på låtskriversiden de siste årene røper at bandmedlemmene har mye nytt materiale på gang.
- Akkurat nå er vi inne i en fase hvor det er usikkert når det blir en ny a-ha-plate. Alle tre er innstilte på å gjøre soloting først, sier Furuholmen.
Paul Waaktar Savoy kommer med et oppdatert samlealbum inkludert et par nye låter med sitt band Savoy i løpet av høsten. Magne Furuholmen høstet gode kritikker for sin solodebut i 2004, og planlegger en oppfølger.
- Jeg har 15–20 låter liggende, men en plate blir tidligst klar til våren. Jeg har glidd litt mer over i å jobbe med bilder den senere tiden, og er også aktiv som medprodusent for andre band.
Vil hilse på Ciljan
Fotball er ikke multikunstner Magne Furuholmens største lidenskap, men det er store RBK-fans i han nærmeste familie:
- Jeg har en sønn som er skikkelig hekta, og hans største ønske er å treffe Rosenborg-gutta når vi er på stadion der. Jeg har prøvd å forklare han at dette er et a-ha- show og at det er derfor folk kommer. Han må ikke glemme det, liksom.
- Per Ciljan Skjelbred og flere andre spillere er viststnok a-ha- fans, så det må vel gå an å få til et møte?
- He he, det høres kjempebra ut. Hils og si at jeg er er klar!

