Profilerte stillinger

a-ha på Lerkendal:

Til tider magisk

Magne Furuholmen fristet guttene sine til å studere i Trondheim.

A-Ha kom til Trondheim i ettermiddag. Det første Magne Furuholmen gjorde var å dra rett opp til hamburgerstedet Sesam.
I morgen er det duket for storkonsert i Trondheim når selveste a-ha inntar Lerkendal, vi skal ned dit og se hvordan det ligger an før de store stjernene entrer scenen i morgen.

Selv om ikke alt stemte – en gjennomført fin kveld med flere store øyeblikk. Og da mørket inntok Lerkendal, kom også magien.

Anmeldt av KAI KRISTIANSEN
Publisert: 26.08.2006 kl. 03:33
Endret: 28.08.2006 kl. 09:45

«I’ve been Losing You», sang Morten Harket til publikum på åpningslåta. Så feil kan man ta. For etter responsen å dømme har ikke a-ha mistet noe, verken superstjernestatusen eller fanskaren: Godt og vel 14 000 publikummere ga bandet en høylytt velkomst, i det som ble en pangåpning på en konsert som tok oss både høyt og lavt.

Eksklusivt

For det føltes litt eksklusivt å få se a-ha i Trondheim, og på Lerkendal. Konserten er én av to offentlige opptredener bandet gjør i hjemlandet i år, og at de har respekt for sitt hjemmepublikum, det beviste de til gagns.

To enorme skjermer på hver side av scenen, og en bak bandet, ga konserten en meropplevelse. Spesielt for de som sto lengst bak. Kunstferdig filming med heftig kryssklipping, ispedd animasjon, ga kvelden en ekstra visuell snert.

Etter å ha satt stemningen fulgte Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktor Savoy opp med nok en klassiker, «Stay On These Roads», fra albumet med samme navn. Her ljomet allsangen utover den teppekledde gressmatta, mens folk veivet med armene og drømte seg tilbake til 80-tallet.

Noe smårusk

Stemningen ble ikke dårligere da de fulgte opp med en ferskere låt, «Celice» fra fjorårets «Analogue». En verdig start som bekreftet deres ønske om å gi publikum en opplevelse.

Men noe smårusk var det. Bandet framstod som uvanlig passivt på scenen, og lyden var langt fra god nok i starten. Under de mer høylytte partiene druknet vokalen i mylderet, noe som også vistes på Harket som panisk prøvde å rette opp monitoringen i øret.

Heldigvis bedret lydbildet seg utover kvelden. Verre var det at midtpartiet av konserten ble i overkant stillestående. Furuholmen, som var den som viste vei gjennom kvelden, lovte flere låter bandet aldri har fremført live før. Men kanskje er det en grunn til nettopp dét. For både «East Of The Sun» og «The Weight Of The Wind» fungerte heller dårlig, og ble nokså lunkent mottatt. «Minor Earth Major Sky» lyste opp akkurat i tide da publikum begynte å bli trøtte.

Duett med Ane Brun

Gullrekka kom helt mot slutten av det ordinære settet, med mørket, og startet med en av bandets aller beste låter: «Hunting High and Low». Med særdeles høy gåshudfaktor, kan jeg legge til. Den ble tett etterfulgt av blant andre «Summer Moved On» og, selvsagt, «Take On Me».

Under sistnvente låt løftet stemningen seg til et fantastisk klimaks, mens skjermene på sidene av scenen etterapte animasjonsuttrykket i en av verdens mest kjente musikkvideoer.

I denne delen av konserten fikk vi dessuten presentert deres eneste coverlåt noensinne, «Crying In The Rain». For anledningen forsterket med Ane Brun, som på sparket gjorde en imponerende stram duett med Harket.

Jokeren hadde a-ha gjemt til slutt: «The Living Daylights». Mot slutten av låta sang tusenvis av publikummere refrenget helt alene, uten komp – og det fortsatte de med lenge etter at hovedpersonene hadde takket for den første omgangen. Selvsagt ble det mer.

«Analogue» var første ekstranummer, og fungerte overraskende bra, før «The Sun Always Shines On TV» tok kvelden til en ny fabelaktig topp.

Og da var det egentlig helt greit at trekløveret satte et rolig punktum med «Dark is The Night», over halvannen time etter konsertstart.

Dette spilte de:

I've Been Losing You
Stay on These Roads
Celice
Weight of The Wind
How Sweet It Was
Scoundrel Days
East of The Sun
Minor Earth Major Sky
You'll Never get Over Me
Keeper of The Flame
Cosy Prison
Lamb to The Slaughter
Hunting High and Low
Take On Me
Crying in the Rain
Summer Moved On
Living Daylights

Ekstranummer:

Analogue
Sun Always Shines
Dark is The Night

Diskuter denne saken

Terningkast 4

Innsendt av Anders Tyvold, 30.08.2006 00:47:05

Alle vet at Morten Harket ikke er noen Robbie Williams, og at han unngår å snakke for mye til publikum, det kan vi takke Kristian Valen for. Da hadde det blitt en natt konsert.

Men et bra live band det er A-HA. De kan sakene sine, ingen skal si noe annet.

Allt sett under ett, vil jeg gi en 4 er.

Innsendt av TKBK, 29.08.2006 22:23:59

Kaklende Hønsehans på ferde igjen? Snart på tide å fornye seg litt tror du?

Innsendt av Hans Haugen, 29.08.2006 16:57:29

mens store internasjonale artister spiller i sørnorge (til og med stones konsert i Bergen) , spiller de utvaska bærumsgutta AHA oppi kvasinordland.

dette er vel heller en slags trøst eller no?

kulere med kraftwerk i oslo en AHA som spilte gratis konsert i frognerparken for 170 000 pers (over 10 000 flere en hele møkkabyen deres).

Innsendt av Onkel Haugen, 29.08.2006 23:56:31

Jeg holder også Kraftwerk høyere enn Aha, og det gjorde vel også min nevø Hans som har skrevet innlegget over her. Han var i fyr og flamme siden han fikk være med sin onkel på ordentlig konsert! Skal si det var morsomt å se slik en glød i øynene hans etterpå, tenk det: en fjortenåring på sin første konsert med et internasjonalt band! Tror ikke han skjønte så mye av musikken, men isen etterpå falt i smak så det holdt! Hans syntes det var litt skummelt ute i byen etterpå, men det gikk jo greit. Særlig etter at han fikk skifta undertøy (et lite uhell) og fikk sitte i sofaen sammen med oss voksne med tantes "verdens beste kakao" når vi kom hjem.

Terningkast 6

Innsendt av Anna Forsberg, 29.08.2006 13:56:41

En helt utrolig konsert!! Morten sang fantastisk och publikum i hvert fall der jeg stod var helt vilde! Alle utenlandske fans jeg snakket med var meget førnøyde! Jeg var også til Ålesund og da var guttene enda mer avslappede. Begge konsertene var virkelige magiske... Kritikken de mange ganger får for at de ikke har nok publikumkontakt er ikke riktig, de sier selv at de konsentrerer seg mest på at leverere god musikk -og DET gjorde de virkelig!! Norge har all grund at være stolte av a-ha!! Dette er ikke siste gangen jeg ser a-ha live - wherever you go, I will follow...

Terningkast 6

Innsendt av annalisa bergren, 29.08.2006 11:23:21

Denne konserten var virkelig magisk - de sydde sammen en setlist som var spikket med gamle godbiter som de fremførte på en fantastisk måte. De trollbundet i hvert fall alle av de jeg kjente!

Terningkast 6

Innsendt av Locust, 28.08.2006 20:25:35

For å sitere anmelderen:

"Furuholmen (...) lovte flere låter bandet aldri har fremført live før. Men kanskje er det en grunn til nettopp dét."

Hvordan kan anmelderen si noe slikt da, når låtene han nevner IKKE er de som aldri har vært spilt live før... ???

Konserten var helt utmerket den!!

Terningkast 4

Innsendt av Geir, 28.08.2006 10:18:07

Hadde store forventninger som ikke ble innfridd. Tok seg opp fra Hunting High and Low. Men før det var det ikke bra. Så ut som om gutta kjedet seg på scenen også.

Terningkast 6

Innsendt av hekta, 28.08.2006 08:59:45

Heretter skal jeg reise rundt og se dem overalt...

Terningkast 6

Innsendt av EM, 27.08.2006 13:21:10

FANTASTISK!!!

Terningkast 5

Innsendt av Tryggvis, 27.08.2006 15:25:26

Ut fra oppsett av lydanlegget så var lyden bra den, men det skulle blitt satt opp en høytalerrigg litt lenger bak på banen. Jeg trodde arrangøren hadde lært siden sist gang, men det har de altså ikke. Jeg trodde A-ha`s eget crew tok hånd om dette selv, men dengang ei. På en slik stadion blir lyden kastet fram og tilbake mellom tribunene og store deler av området vil da få relativt dårlig lyd uten de riktige tiltak. Selv stod jeg rett foran lydtekniker og der var lyden fin. Jeg håper arrangøren tar lærdom av dette til neste gang evt. søker råd til folk som har greie på slikt.

A-ha skuffet ikke, de var rett og slett imponerende synes jeg da.

Innsendt av Otto Turtlebinder, 28.08.2006 01:33:05

Greit ja,Tryggvis.

Har du noe imot at vi rådfører oss med deg neste gang?

Otto.

Terningkast 5

Innsendt av Tryggvis, 27.08.2006 17:41:10

null

Terningkast 5

Innsendt av a-ha, 27.08.2006 12:14:33

Bra konsert! Tøft med storskjermene. Take On Me ble høydepunktet denne gangen for mitt vedkommende. Hærlig trykk!!!

Terningkast 6

Innsendt av a-ha queen, 27.08.2006 20:49:21

Var så heldig å få med meg begge konsertene denne helgen, og ble ikke skuffet!! A-ha leverte sakene og det som gjorde at konserten i Ålesund toppet konserten i Trondheim var nok veldig mye publikums skyld... Stemningen var til å ta og føle på!!! Det var magisk!!! Stå på gutta!!! Dere er best!!!!

Terningkast 5

Innsendt av Aldo, 27.08.2006 03:38:19

null

Innsendt av Arne Benjaminsen, 27.08.2006 02:20:18

Alt var playback,makan til dritt skal du lete lenge etter.

Helt tydelig at M.Harket mimet mere enn mumitrollet.

Terningkast 5

Innsendt av Bing Bingo, 26.08.2006 22:58:58

null

Terningkast 1

Innsendt av olsen, 26.08.2006 22:18:47

Skulle vært MYE bedre lyd.

Innsendt av gøran herstad, 26.08.2006 20:49:43

ærlig talt når du gir aha karakter som skitband.så må du lar vær å spille den musikken og gå på konsert med dem. jeg liker heller ikke aha.er mer gira på rock i tyngre utgave. så du må jo slutte med å oppfører deg som unge og. ikke sjønner jeg hva du har i mot hva slags kublikum som kommer til lerkendal at div verse bare unger osv. sin plass så burde du pass dine egne saker .makan til barnslihet

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Terningkast *

Ingen terning Terningkast 1 Terningkast 2 Terningkast 3 Terningkast 4 Terningkast 5 Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

konsert

  • Format: konsert
  • Plattform: PC
Trollbandt Lerkendal: Magne Furuholmen, Paul Waaktor Savoy og Morten Harket tok sitt publikum høyt og lavt fredag kveld, i en konsert som hadde opptil flere magiske øyeblikk.

a-ha

Lerkendal stadion, fredag kveld
Fredag kveld
Publikum: Over 14 000

Relaterte artikler

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Sigur Rós ut på ny turné

Sigur Rós er tilbake etter tre års pause. Les mer

 

Stepper inn for Stella

Alexander Rybak skal stå for et av pausenumrene under finalen i Melodi Grand Prix lørdag. Les mer

Store bluesnavn til Trondheim

Shemekia Copeland, Chris Cain og Torbjørn Risager er nå bekreftet til Nidaros Bluesfestival i april. Les mer

 

Varmer opp med ny besetning

I kveld stiller Soup med nytt band til gratiskonsert på Familien. De håper å gjøre seg varme i trøya før årets by: Larm. Les mer

Eksperimenterende tungrockere på Klubben

Sykdom hindret Kylesa fra å spille under Pstereo. Nå returnerer det amerikanske bandet endelig til Trondheim. Les mer

 

Linda Eide jakter kongegrav i kloakken

Norsk attraksjon har vært i Trondheim for å finne grava til Harald Hardråde. Les mer

 

– Aldri gi opp! Alt det andre kan du lære

Villmannen Bear Grylls kommer til Trondheim. Les mer

Svensk professor er årets olsokprofil

Historieprofessor Dick Harrison har undervist prins Daniel og hjulpet Guillou med å skrive bøkene om Arn. På Stiklestad vil han fortelle hvorfor historie er så viktig. Les mer

 

Årsmøte i Ensliges Landsforbund

Kl. 19. Årsmøtesaker. Kaffe og kaker. Sted: Tulla Fischer, Kongens gate 9. Les mer