Profilerte stillinger

Åpner for full norsk spillsatsing

Ikke bare skal Trondheim og NTNU få sin egen spillforskning og spillutdanning, men også sin egen nasjonale spillkonkurranse. Våren 2008 avgjøres vinnerne av Norwegian Game Award, en norsk spillutviklingskonkurranse der alle får en sjanse til å skinne.

FRODE SINGSAAS
Publisert: 19.04.2007 kl. 21:13
Endret: 19.04.2007 kl. 21:13

Det var en forventingsfull og fullsatt sal 10 på Nova Kino som møtte foredragsholderne under seminaret "Den Norske Spillindustrien". Førstemann ut var Jack Kristoffersen, en veteran innen norsk spillindustri som de siste årene har jobbet utelukkende med barnespill.

- Vi i Norge har alltid tatt barn på alvor, sa Kristoffersen.

- Se bare på film -og TV-produksjonene for barn opp gjennom årene. Derfor konsentrereR vi i ArtPlant også om dette segmentet.

Kristoffersen kunne fortelle at den globale spillindustrien i 2005 omsatte for 27,5 milliarder amerikanske dollar. Av disse så var omsetningen her i Norge på 520 millioner kroner.

- Dette er en bransje i vekst, sa Kristoffersen. - Ingen tvil om det. I 2003 så ble det laget kun 3 norske dataspill. Til neste år så vil det komme 11. Og det hele vokser proposjonalt med interessen for spill.

I følge Kristoffersen så kostet det ArtPlant et sted mellom 1 og 2 milloner kroner å utvikle et norsk barnespill for PC. Grunnen til at ingen norske spill blir laget til konsoller som Playstation er på grunn av de høye kostnadene utviklerne må ut med i lisenspenger for å få lov til lage spill til konsollene.

- Men det kommer, sa Kristoffersen. - Til neste år vil det dukke opp et norsk spill til nettopp Playstation.

Stadig eldre gamere

På seminaret ble det vist fram statstikk fra en fersk amerikansk undersøkelse om spill og spillvaner. Undersøkelsen viste at 1/4 av alle verdens gamere nå er over 50 år. GjennomsnittsalderEn på en gamer er 33 år og for hvert år stiger denne gjennomsnittsalderen med ett år.

- Undersøkelser viser at folk ikke slutter å spille selv om de blir eldre, sa Kristoffersen. - De tar med seg spillvanenen sine gjennom hele livet.

Tall fra spillbransjen viste også at omsetningsmessig så ligger nå spillindustrien likt med musikkindustrien i omsetning. Film ligger fortsatt et hestehode foran.

- Dette på grunn av at filmbrasjen omfatter både kino-inntekter, samt salg av DVD.

Spill i industri -og opplæringssammenheng

Nestemann ut var Erik Harg fra TerraVision. Et selskap som har spesialisert seg på å lage opplærings -og simulatorspill for bl.a. næringslivet. Harg viste fram en offshor-simulator som var utviklet for Statoil.

- Spill har i de fleste sammenhenger blitt et nytt og eget medium, sa Harg. Opplæringsspill har eksistert i en årrekke nå og særlig innen militære instanser har de vært flinke til å bruke dette. Vi ser nå at stadig flere finner et behov for elementene som spill bygger på, for eksempel 3D-simulatorer, innenfor mange næringsområder.

Harg viste fram et eksempel på spillet Re-Mission som var utviklet for å hjelpe barn med kreft. Via en spillmekanikk som ikke skiller seg særlig ut fra globale storselgere som Ghost Recon: Advanced Warfighter, skulle kreftsyke barne bevæpne seg med fiktive laservåpen for å skyte på kreftceller inne i kroppen.

- Dette er med på å lære kreftsyke å akseptere sykdommen på en helt ny måte, sa Harg.

Sør-Trøndelag - en kreativ smultgryte

Bård Eide, leder av staben til fylkesordføreren i Sør-Trøndelag var også tilstede på seminaret.

- Vi vil rett og slett være med på en av de raskeste voksende industriene i verden, sa Eide.

- Fylkesordføreren utfordret ledelsen ved NTNU til å komme opp med en relevant spill-utdanning her i Trondheim og NTNU tok utfordringen. Å være imot spill kan sammenlignes med å være imot farge-TV på 70-tallet.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Bård Eide fra staben til fylkesordføreren i Sør-Trøndelag, sier at det er viktig å være med på en av de raskest voksende industriene i verden. Foto: FRODE SINGSAAS

- Er ikke vant til været

Se hvordan de spanske turistene har det ombord i cruiseskipet Empress. Se mer

 
 
Terningkast 5

Svenske byggeklosser

Det er om natta at monstrene kommer fram. Søte, men farlige klosse-monstre. Du må bygge ly. Og nå må du skynde deg. SPILL: «Minecraft»

 
Terningkast 5

Når lærlingen blir mester

Har du lett etter en unnskyldning for å rettferdiggjøre kjøpet av en ny iPad? Nå trenger du ikke å lete lengre. SPILL: «N.O.V.A.3»

Terningkast 2

Helt spade

Kan virkelig «Kinect Star Wars» få deg til å føle deg som en virkelig Jedi-kriger? Da skal du ha usedvanlige gode innlevelsesevner. SPILL: «Kinect Star Wars»

 
Terningkast 6

Helt vidunderlig

Et spill om et spill om et spill som i seg selv er fullstendig bevisst at det bare er et spill. Bare tullball eller et meta-mesterverk? SPILL: «Fez»

Bitter Lemon

«Resident Evil: Racoon City» er en usedvanlig sur sitron. Les mer

 

Sykt fra Cronenberg jr.

Brandon Cronenberg går makabert i farens fotspor med blodig science fiction. Les mer

 

Folkefesten

En feiring av det lokale everkets 100-årsdag. Åge og Sambandet spiller, med Bergstaden Old Stars som oppvarmere. Sted: Verket, Røros. rev.no/folkefesten Les mer

Humorfestivalen i Hemne

Det midt-norske mesterskapet i revy, og samler revylag fra Møre og Romsdal og trøndelagsfylkene. Til årets festival jobbes det med å strikke verdens lengste skjerf - som skal henges opp langs Rovatnet. Sted: Hemne. Nett: hemnehumor.no/ Les mer

 

Trondheim Rock & Symphony

Festivalen inntar Brattøra med konserter både inne i det nye kongresshotellet og utenfor. Hovedartister: Twisted Sister, The Darkness, Dave Evans, TNTs jubiluemskonsert med Dag Ingebrigtsen og Trondheim symfoniorkester. Sted: Brattøra, Trondheim. trondheimrock.no Les mer

Vømmølfestivalen

Hyller låtskriver Hans Rotmos Vømmølunivers – i Rotmos hjembygd. Vømmølmusikken fremføres av ulike konstellasjoner og Vømmøl-opptoget samler årlig over 1000 personer. Årets tema: Hårving. Hovedartister: Diverse vømmølmusikk og oppsetning av Styggedalspelet, episode 7 - «Såpkokarn». Sted: Verdal. vommol.org Les mer