Sjokolademakeren blir realitykokk

Tips en venn
Mats Paulsen ble kjent da han som 18-åring startet opp isbaren Cielo. Foto: KJELL OLSEN

Cielo -gründer Mats Paulsen skal prøve seg som mesterkokk på tv.

Mobil: 988 14 501
Publisert: 12.03.2010 kl. 07:40
Endret: 12.03.2010 kl. 21:24

Tirsdag dukker han opp på skjermen som håpefull hobbykokk under første auditionrunde av realityserien Masterchef i Trondheim.

Bak isbaren har det nemlig vokst frem en gryende matinteresse i 27-åringen.

- Jeg har nå satt is og sjokolade til side en kort tid for å fokusere på mat. Gjennom Cielo har jeg fått vært med på mange reiser, og fått smakt på mange ulike råvarer og dette har inspirert meg, sier Paulsen, og forsikrer at han kan mer enn å lage sjokolade.

Britisk konsept

Konseptet Masterchef er hentet fra BBC, og går ut på at amatørkokker skal få sjansen til å vise sine kokkekunster foran er kresen jury. Og det er erfarne skikkelser fra matbransjen de norske deltagerne skal prøve å imponere: Dommerpanelet består av tidligere Bagatelle- kokk Eyvind Hellstrøm, restauranteier og kokebokforfatter Jan Vardøen og kokk og kokebokforfatter Tom Victor Gausdal.

- Dommerne gir mye konstruktiv kritikk, men de sier ifra hvis de ikke liker noe, sier Paulsen.

Elsker italiensk

Han tror hans største fordel som kokk er at han er kreativ, og at han klarer å få mye ut av lite.

- Jeg får høre at jeg klarer å tenke utenfor boksen, sier 27-åringen. Hans egen favorittrett er imidlertid svært enkel:

- En italiensk rett med spagetti, hjerteskjell og hvitløk er noe av det beste jeg vet. Jeg har en spesiell forkjærlighet for det italienske kjøkken. Men uansett hvor i verden jeg kribler jeg etter å prøve de lokale spesialitetene, enten jeg er i India eller i Sverige, sier han.

Under auditionen i Trondheim valgte han imidlertid å forsøke å imponere dommerne med et torskemåltid. Deltagerne kunne ta med seg de råvarene de ville, og hadde en time på å komponere en smakfull rett.

- Det er utfordrende å få så mye frihet, men jeg føler selv at jeg er ganske flink med mat, sier Paulsen, som ikke har lov til å røpe hvor langt han kommer i konkurransen.

Ung gründer

Det var som 18-åring Mats Paulsen ble kjent for det trønderske folk, som gründer av isbaren Cielo i Trondheim. Siden den gang har konseptet også avlet gourmetsjokolade, og i dag har Cielo to utsalg i Trondheim og to i Nord-Trøndelag.

Over 1300 hobbykokker søkte på programmet, men kun ti går videre til de videre rundene i Oslo. Førstkommende tirsdag får du se på TV3 hvilke amatørkokker som møtte opp på auditionrunden i Trondheim.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Hvem er denne jenta?

Og hva gjør hun som matros på «SDS Hansteen»? Les mer

 

Må klare seg uten skolebøker

Tiendeklasse på Huseby skole får ikke bøker til de fleste fagene. - Vi kunne ikke prioritert annerledes, sier rektor. Les mer

- Det var det eneste bildet jeg hadde

Her har du en finn.no-annonse utenom det vanlige. Les mer

Hun skal møte A-ha

Tone fra Melhus er den heldige vinner. Les mer

Mann pågrepet etter hærverk

Skader på biler og blomsterkrukker på Bakklandet. Les mer

- Fortsatt et godt stykke å gå

Mathilde Moland holder beina på jorda selv om Kongo åpner for utlevering. Les mer

Mats Paulsen (t.h) under auditionrunden i Trondheim. Foto: LENA KNUTLI

Emneord

tv

Sabeltann blir barne-TV

Terje Formoe tar Kaptein Sabeltann ut på nye tokt. I dag starter produksjonen som skal gjøre sjørøverkapteinen til tv-stjerne. Les mer

 

Filmleie på YouTube

En realitet i løpet av året? Les mer

«Mad Men» beste drama for tredje år på rad

«Mad Men» ble kåret til beste fjernsynsdrama da Emmy-prisen ble utdelt i USA søndag. Les mer

 

Hellstrøm slakter Bjugn-restaurant

TV-serien «Hellstrøm rydder opp» besøker i høst Kystlosen i Lysøysund i Bjugn. ...men stemningen snur underveis

Lager radio om skjermkultur

Rune Håkonsen leder Søndagsmorgen, et radioprogram om film, TV og spill. Les mer

 

Hun skal møte A-ha

Adresseavisen har nå kåret en vinner av A-ha-konkurransen. Tone fra Melhus får møte bandet, signerte album og mye mer. Les mer

 

A-ha i tidsmaskinen

Her er hva vi syntes da. Men hva synes du nå? POLL: Stem frem det beste A-ha -albumet

Terningkast 3

Den råeste dama

Angelina Jolie i halvgod konspirasjonsthriller uten nerve. FILM: «Salt»

 

Nå kan den da umulig bli mindre?!

Apple-nyhetene som ble presentert i går kveld var minimale - bokstavelig talt. Les mer

25 år med form og farge

–Å bli arkitekt er ikke et yrke, men en livsform, mener Jostein Kirkerud. Jubileumsutstilling

 

NGA-finale på Gløshaugen

Norwegian Game Awards kårer årets beste norske spillprosjekt på fredag. Les mer

Bioshock Infinite i 2012

Oppfølgeren til «Bioshock» blir en av tidenes største spillsatsninger. Se traileren i HD her. Les mer

Do-Don-Pachi snart klar

Kun for masochister og andre selvplagere selvsagt. Les mer