Profilerte stillinger

I Rudolf Steiners fotspor

Christine Saahs og mannen Nikolaus har vært tro mot sine biodynamiske prinsipper siden 1971. Ikke rart hun mener vinene fra Nikolaihof er blant verdens reneste produkter.

Mobil: 951 98 724
Publisert: 15.05.2011 kl. 20:49
Endret: 16.07.2011 kl. 10:46

Å jobbe biodynamisk er nyttig for mye.

Christine Saahs, Nikolaihof

Hun er uten tvil Østerrikes biodynamiske dronning, Christine Saahs ved Weingut Nikolaihof i Wachau. For mange er hun også selve symbolet på det å tenke på hvordan mennesket kan leve og virke i pakt med naturen. Om noen har fulgt Rudolf Steiners idéer til punkt og prikke, så er det ekteparet Christine og Nikolaus Saahs.

I pakt med naturen

Vinene fra Nikolaihof er i verdens klasse, men Christine stopper ikke der. I fjor ga hun også ut kokeboka «I koche für mein leben gern». Der tar hun idealene sine ytterligere et steg videre. Hver eneste rett er en utsøkt demonstrasjon på hva man kan hente ut av naturen.

Likevel er det først og fremst som vinhus Nikolaihof har skrevet seg inn i historien. Og du føler raskt historiens sus når du åpner porten og kommer inn på gårdsplassen ved Saahs-familiens hovedkvarter et steinkast unna sentrum i den lille landsbyen Mautern. Under et rundt 100 år gammelt lindetre serverer Christine sine gjester originale varianter av gamle Wachau-retter.

Kjelleren syv meter under oss er fra romersk tid, 1600 år gammel. Og selve vineiendommen kan være den eldste i hele Østerrike. Kelterne skal ha vært der med vinstokker, mens første skriftlige «bevis» som er funnet på beplantninger av vindruer er fra St. Severins tid, fra år 469 år før Kristus.

– St. Severin skal ha gått ut i vinmarkene og derfra snakket med Gud. Vi har fire hektar med vinmarker på det stedet, røper Christine Saahs.

I ferd med å bli moderne igjen

Å komme på besøk til Christine og Nikolaus Saahs gjør noe med deg. Alt de gjør og sier faller så naturlig på plass og inngår i en større helhet. Nikolaus holder seg i bakgrunnen, men det er han som er husets ansvarlige vinskaper og den som passer vinmarkene, mer og mer sammen med sin sønn, Nikolaus junior. Nikolaihof står bak viner på grüner veltliner- og riesling-druer som verdens vinfreaker bare elsker. Fru Christine røper at mannen Nikolaus kan liste seg ned i kjelleren om nettene bare for å høre på ploppene fra fatene og for å sniffe inn gjæringsaromaene. Fra det han observerer mener han å kunne tolke kvaliteten på druejuicen.

– Vi er vel så gammeldagse at vi er i ferd med å bli moderne igjen, svarer Christine Saahs når jeg bemerker at kjelleren er full av store, gamle eiketønner, og ikke rustfrie ståltanker som du finner hos de fleste hvitvinsprodusenter. Planene om å investere i nye temperaturkontrollerte ståltanker skal ha ligget i skrivebordskuffen i mange år, og der blir de nok liggende også, så lenge Nikolaihof-vinene holder samme nivå som de har gjort i flere tiår nå. Å drikke disse vinene er som å høre Mozarts «Flaggermusen», skrev amerikanske Wine & Spirits Buying Guide, muligens i visshet om at Mozarts og hans samtidige faktisk også kunne nyte Nikolaihof-viner.

Legendarisk gjødselshorn

Familien Saahs har en enkel tilnæring til kjemikalier, ensymer og kunstig gjær: De benytter seg ikke av noe av det i det hele tatt. I stedet studerer de månefaser og stjernebilder, som de mener forteller dem når ting skal gjøres. Og når tiden er inne, så gjør de det, uavhengig om det er hverdag eller helg. Christine Saahs hjemmekomponerte gjødselshorn er legendariske, og hun påstår det holder med to teskjeer på to hektar av vidundermiddelet.

Hun tidfester sin biodynamiske omvending til 1971, da hun for første gang leste verker av Rudolf Steiner. Men å bli sertifisert av myndighetene var ikke enkelt.

– De likte ikke tanken på å sertifisere produksjon av alkohol. Rudolf Steinar var østerriker, men Østerrike var faktisk sist med å godkjenne biodynamiske viner, forteller Christine Saahs.

– Hva gjør biodynamiske prinsipper for vinene dere lager?

- Å jobbe biodynamisk er nyttig for mye. Jeg mener du lettere gjenkjenner påvirkningen fra jordsmonnet, du kjenner om det har vært sol, regn og vind. Biodynamiske produkter gir deg et bedre immunforsvar. Plantene er bindeleddet mellom dyr og mennesker.

Ikke høy alkohol

Vinene fra Saahs-familien er kraftfulle, komplekse, mineralske og med god lengde. Hva de ikke er, er alkoholsterke. Det er sjelden alkoholen overstiger 12,5 prosent. Det er en bevisst handling.

– Naturgjæren dør tidligere enn kunstig utviklet gjær. Derfor blir ikke alkoholnivået så høyt. Ikke noe av det vi gjør går mot naturen. Derfor kan vi begynne å høste druene våre tidligere enn de som bruker sprøytemidler. Druene skal være modne, ikke overmodne, slår Christine Saahs fast.

Hun deler rundhåndet ut sine gode naturråd. Bl.a. at rå løk fungerer utmerket mot øreverk (kutt opp løken, legg den kort tid i en varm ovn og hold dette så noen minutter mot ørene) eller at kokt potet kurerer halsvondt (varm potet legges i en klut som legges rundt halsen).

Det er rundt 60 000 vinhus totalt i Østerrike. 4-500 av dem regner seg om økologiske. Men bare 7-8 er sertifisert biodynamiske eller økologiske. Christine og Nikolaus Saahs var den første, og er fortsatt den beste.

Diskuter denne saken

Innsendt av Gunvor S. Lie, 27.07.2011 22:21:12

Vi skal bo hos familien Saahs i perioden 09.-11.08. Gleder oss enormt til å bli bedre kjent med deres drivemåte og filosofi :-)

Innsendt av Rudolfo, 20.05.2011 09:39:01

Jeg lurer, er egentlig biodynamisk drift noe annet enn god økologisk drift med en dose pseudovitenskap og overtro?

Tilhengere av biodynamikk bruker eksempler som at månen trekker på jordas vann i så stor grad at vi får flo og fjære, og siden organismer består av rundt 70% vann så er det ikke unaturlig å tro at månen har en direkte påvirkning på oss og dyr og planter rundt oss. Dette er direkte feil. Enhver fysiker kan forklare at gravitasjonen til månen fungerer på store systemer, som f.eks. havene, og ikke små systemer som individuelle organismer. Skjermen du stirrer på nå har større tiltrekningskraft på deg enn månen har.

Vel vel, så lengen vinen er god så er det det viktigste, men personlig vil jeg heller støtte vinskapere som lager økologisk vin uten å dille så mye astrologi og vissvasset til Rudolf Steiner.

Innsendt av Israel forever<3, 19.05.2011 10:45:14

jeg for min del drikker KUN israelsk vin, anbefaler alle å boikotte alt annet enn Israelsk vin framover.

Innsendt av Stig Ødegaard, 19.05.2011 12:44:07

Ikke trekk meg opp!

Orker ikke å se det forferdelige ordet "Israel" engang, før jeg tenner som et skudd!

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Kokebok: Christine Sachs er kjent som Østerrikes biodynamiske vindronning. Nå har hun også laget egen kokebok, hvor hun fokuserer på hvor viktig det er å leve sunt og i pakt med naturen. Foto: Ulf Dalheim
Familieprosjekt: Mor og far Christine og Nikolaus Saahs er fortsatt sjefene ved Weingut Nikolaihof i Wachau, men sønnen Nikolaus junior (i midten) hjelper nå sin far ute i vinmarkene og i kjelleren. Foto: Nicolaihof
Foto: Ulf Dalheim

Nikolaihof-viner

Produksjonen er liten, og vinene ettertraktet, men fra tid til annen kommer det Nikolaihof-viner også til Norge. Akkurat nå er disse to tilgjengelig:

Terningkast 6:
Nikolaihof Im Weingebirge Grüner Veltliner Federspiel 2008, varenr. 49934, kr. 219,90 i bestilling.
Utrolig ren i stilen, stram, slank, mineralsk, leskende og kompleks. Super syre, herlig preg av tropiske frukter og hvit pepper (94 p).

Terningkast 6:
Nikolaihof Vom Stein Riesling Federspiel 2008, varenr. 49935, kr. 279,90 i bestilling.
Delikat laget, elegant, kompleks, mineralsk. Innslag av sitrus, flint, blomster og tørket tropisk frukt (93 p).

Emneord

Sorg på Lerkendal

Det var sorgtung stemning på Lerkendal etter at Knut Torbjørn Eggens død ble kjent. Se mer

 
 

vin

Doktor Malbec av Argentina

Laura Catena fulgte sin egen overbevisning og utdannet seg til lege i California fremfor å studere ønologi. Hjemme i Argentina er hun nå Doktor Malbec. Les mer

 

Arcus økte, men tjente mindre

Arcus-Gruppen hadde en topplinjevekst på 10,4 prosent i fjor, og økte omsetningen til 1,8 millioner kroner. På bunnlinjen ble det imidlertid svakere resultat, på grunn av store ekstrakostnader. Konsernet har nå en markedsandel på 16,6 prosent på vin i Norge. Les mer

De gode torskevinene

Rødvin til torsk er et helt naturlig valg. Det er når skrei, lever og rogn kommer på bordet samtidig at problemene starter. Les mer

 

Danmark nok en gang best i Norden

Kjøkkensjefen Allan Poulsen på Henne Kirkeby Kro mottok søndag kveld «The Nordic Prize» i forbindelse med en gallamiddag på Restaurant Grefsenkollen i Oslo. Les mer

En skål for det nye

Mye å feire for tiden. Nytt år, skikkelig vintervær, trøndersk Oscar-nominasjon – og nye UKE-Adressa! Les mer

 

Uforutsigbar radiohumor til Samfundet

Torsdag kveld er det duket for kreativ drøfting og fruktbar dialog når Radioresepsjonens postkasse inntar Storsalen. Les mer

 

Dette er Årets bilde 2011

Statsministerens omfavnelse av AUFs leder, dagen etter 22. juli-tragedien, fanget en nasjons sorg i ett bilde. Dette er fjorårets beste pressefoto. Se alle vinnerne

Nå kan du sikre deg en Oscar-statuett

Hele femten Oscar-statuetter skal auksjoneres bort neste uke. Les mer

 

Kvinners internasjonale bønnedag

Kl.12. Sted: Misjonskirken, Ark.Christiesgt. 1c Les mer

Swedish Azz

Kl. 21. Bill. kr. 150/200. http://dokkhuset.no/konsert.asp?KonsertID=1104 Les mer