Endret: 30.10.2009 kl. 08:47
Vi kan ikke bryte med liberale norske tradisjoner og med våre internasjonale forpliktelser.
Norge vil ta imot ca. 18500 asylsøkere i år. Det er altfor mange, og det er god grunn til å foreta en kritisk gjennomgang av norsk asyl- og flyktningpolitikk, slik at antallet kan gå ned.
Det høye tallet er uheldig for asylsøkerne selv, siden mer enn halvparten av dem som kommer vil bli hjemsendt som følge av manglende behov for beskyttelse. Når det kommer så mange, skaper det også store problemer for mottaksapparatet.
Ola Borten Moe (Sp) ønsker en ny debatt om temaet. Han var nylig i København for å studere dansk asylpolitikk, og sa etterpå til Adresseavisen at vi har mye å lære av danskene. Dagen etter modererte han seg noe og kritiserte danske politikere for å stigmatisere innvandrergrupper og holde dem utenfor fellesskapet. Besøket i Danmark kommer i forlengelsen av Borten Moes uttalelser under valgkampen om at norske verdier må prioriteres høyere. Når han deretter velger å besøke et av de landene i Europa som fører den aller strengeste asylpolitikken, sender han ut signaler som i beste fall er uklare. Danmark er Fremskrittspartiets store forbilde i asylpolitikken. Betyr Borten Moes Danmarks-tur at regjeringspartiet Sp nå vil legge seg nærmere Frp på dette området?
Mye tyder på at Ola Borten Moe kjører et sololøp og ønsker en strengere linje fra regjeringen. Det kan godt hende han har et langt mer nyansert syn på både asylpolitikk og norske verdier enn vi får inntrykk av. Men Borten Moe er nå blitt en så rutinert politiker at han er klar over at signalene han sender ut er minst like viktige som det reelle innholdet i politikken.
Det er forfriskende med politikere som går sine egne veier, og Borten Moe skal ha honnør for at han på flere områder inviterer til en debatt rundt ideologiske spørsmål. Men i asylpolitikken et det slett ikke sikkert at Danmark er det beste forbildet. Deres asylpolitikk er så streng at mange mener landet er i ferd med å få første- og annenrangs innbyggere.
Statsminister Jens Stoltenberg gjorde det nylig klart at norsk asylpolitikk står foran ytterligere innstramninger. Samtidig sa han at regjeringen vil føre «en konsekvent og rettferdig politikk som bygger på rettssikkerhet, og som respekterer internasjonale konvensjoner». Med et mulig unntak for Frp, er det tverrpolitisk enighet om denne formuleringen. Norge skal ta imot flyktninger og asylsøkere med et reelt beskyttelsesbehov.
Vi ser med spenning frem til at regjeringen legger frem mer konkrete tiltak i asylpolitikken. Det kan være inspirasjon å hente på flere hold, men vi kan ikke bryte med liberale norske tradisjoner og med våre internasjonale forpliktelser. Likevel må noe gjøres. De innstramningene som allerede er foretatt, har ikke begrenset antall asylsøkere som kommer til landet. Regjeringen står foran en svært vanskelig balansegang på dette området.
Diskuter denne saken
Innsendt av jeolno, 03.11.2009 22:07:33
"Norge vil ta imot ca. 18500 asylsøkere i år. Det er altfor mange, og det er god grunn til å foreta en kritisk gjennomgang av norsk asyl- og flyktningpolitikk."
Lederskribenten slutter seg her til det som et flertall av stortingsrepresentantene og det store flertallet i folket, mener.Men når det gjelder tiltak for å oppnå resultater i riktig retning, er Adressa og øvrige media straks tilbake til SV`s snillisme. Danmark tar altså i mot 3500 asylsøkere i år, og kritiseres for en inhuman asylpolitikk. "Deres asylpolitikk er så streng at mange mener landet er i ferd med å få første- og annenrangs innbyggere."Dette er selvsagt en sterkt uønsket utvikling, men faren for en slik todeling er vel enda større om vi tar i mot for mange asylsøkere, som vi ikke makter å integrere?Innsendt av Velger, 30.10.2009 17:55:08
Det er bare for den Norske mannen å stå på. Former seg som galmenn, da skal vi få beholde makta!
Men fra spøk til alvor. Dette var en rar retorikk. Men dersom man vil beholde Kristendommen, dersom det er viktig, da må man gjøre det gjennom å styrke kunnskap og visdom på området.Man kan ikke være feige! Man MÅ fronte! Jeg tror muslimene er en berikelse av vårt land jeg. De er frimodige og elskverdige mennesker vi skal respektere og tolerere. (Vi skal ikke gå mange generasjoner tilbake vi nordmenn heller før det du nevner var ganske utbredd i vår kultur også)Gud er god!Innsendt av Velger, 30.10.2009 16:40:02
Dere driver å stigmatiserer FrP og mobber dem! Uten grunn! Og DERE kritiserer FrP for å stenge ute gruppper? HVA ER DET DERE GJØR DA?
MAKAN TIL DOBBELTMORAL, skal man lete lenge etter! DERE HAR NULL TROVERDIGHET, DETTE ER PINLIG! UFF, UFF!Og hva er ideologien til Senterpartiet? De HAR ingen ideologi. SKJØNNER DERE DET. Eller er dere stein, staur, stokke dumme?Jeg skjønner godt at FrP ikke vil stille seg bak Ap politikken jeg. Sosialisemen er en kommunistisk antidemokratisk retorikk, som går ut på å ta fra enkeltindividets rettigheter til fordel for det SÅKALTE "FELLESKAPET"(som jo Karita Bekkemellem har beskrevet inngående). Dette partiet fremstår lite troverdig. Og Ola Borten Moe, fremstår lite troverdig. Vi, "vanlige dødlige" i Norges land, vil ikke bli løyet for mer. SNAKK SANT! I JESU NAVN!Personlig vil jeg ikke inn i Arbeiderpartiets "felleskap", av mobbing, avensjuke og løgn og hykleri. Denne sosialistiske ukulturen kan de ha for seg selv.Jeg vil inn i den Kongelige varme!Innsendt av Gausen, 30.10.2009 12:07:12
I dag har elleve prosent av Oslos befolkning bakgrunn fra «rene» muslimske land. Legger man til grunn et forsiktig anslag av nettobefolkningsveksten i deres opprinnelsesland og ny innvandring til Norge, utgjør muslimer i 2080-årene langt over 50 prosent. Kun kristne får lov til å kjøpe alkohol til bruk i sitt eget hjem. Flerkoneri blir lovfestet. Offentlige møter vil begynne med lesning av Koranen og avbrytes av bønn. Det norske flagget vil beholde korset, men i tillegg pyntes med et muslimsk symbol.
Slik ser Aslam Ahsan for seg fremtiden hvis muslimer blir i flertall i Norge. Ahsan mener muslimer kommer å benytte seg av det norske demokratiske systemet for å komme i maktposisjoner i styrende organer.I følge Islam, så er også hund og gris urene dyr! Vil vi da også få forbud mot dyrehold av disse artene, samt at vi skal ta avstand fra vår egen urene religion og vestlige kulturarv?! Jeg er skremt over denne utviklingen. «Et stort muslimsk konservativt parti vil dukke opp med full kraft og kjempe mot Fremskrittspartiet», skriver Ap-politikeren. Han ser også stor fare for at det vil bli større klasseforskjeller muslimer i mellom, noe som vil skape større uro, utrygghet og høyt spenningsnivå i befolkningen. Og i mange ting vil ikke de mest konservative kreftene få gjennomslag. -Det vil reises motstand mot likestilling uten at det lykkes!-Jeg tror vi vil få se et paralellt samfunn oppstå med de problemer alà Balkan har hatt. Jeg gir min fulle støtte til Ola Borten Moe og Senterpartiet.
