Byutviklingen settes på vent fordi Trondheim har for få politikere som tør å ta valg.
Endret: 08.09.2010 kl. 09:46
Ap og SV har gitt etter for en reaksjonær forestilling om at Trondheims arbeidsliv for fremtiden skal være slik det har vært de siste 50 år.
Diskusjonen om Nyhavna er i ferd med å bli en studie av politikere som ikke greier eller ikke vil flagge det de mener. De sier «ja takk, begge deler», og prøver å få det til å høres troverdig. Politikk er vakkert når det er mulig å kombinere begge deler, når løsningen ligger i kompromisser som tar vare på flere gode hensyn. Men noen ganger er det ikke mulig å ta en Ole Brumm.
Nyhavna er en slik sak, der det ikke er troverdig å si ja til Norsk Stål, snu hodet 180 grader og si ja også til Ocean Space Centre eller annen bruk av den 500 mål store indrefileten mellom fjord, elv og by. Både Norsk Stål og byutvikling på Nyhavna er umulig.
I realiteten er det derfor et nei til byutvikling når Arbeiderpartiet sier ja til Norsk Stål. Med støtte fra SV mener de at byomforming vil ta så lang tid at det ikke blir noen konflikt. I bygningsrådets møte i går prøvde kommunalråd Ole Kristian Lundereng iherdig å få det til å høres ut som at Nyhavna kan bli den rene idyll i en kombinasjon av tungindustri og verdens mest avanserte maritime forskningslaboratorium, ispedd boliger og kafeer. Men i følge rådmannens innstilling i saken vil et ja til reguleringsplanen fra havneselskapet og Norsk Stål legge begrensninger for den fremtidige byutviklingen. Administrasjonens faglige vurdering er altså at begge deler ikke er mulig.
Rent teknisk står striden om en reguleringsplan, og om det skal bygges 190 meter med industrihaller ved Nidelvens utløp. Løfter vi blikket, ser vi konturene av en interessant verdikamp, mellom gamle og nye arbeidsplasser. Ap og SV har gitt etter for en reaksjonær forestilling om at Trondheims arbeidsliv for fremtiden skal være slik det har vært de siste 50 år, der lager og tungindustri har lagt beslag på områdene mellom byen og vannet. Det pågår en omveltning i byens industri. Siemens er foreløpig sist ut med å varsle at den typiske industriarbeider i Trondheim skifter ut kjeledress og vernesko med olabukse og dataskjerm. Fra å være organisert i Fellesforbundet, er morgendagens industriarbeider organisert i Tekna eller en annen ingeniør-organisasjon. Dette er ikke engang en fremtidig utvikling. Den har pågått i mange år. Reinertsen, Aker Solutions og Statoil er bare noen av de ingeniørtunge miljøene som representerer den moderne og typiske industriarbeideren i Trondheim.
Nekter Arbeiderpartiet å se at det er slik, eller er slagskyggen fra LO og Fellesforbundet så bred at den stenger utsikten? Senterpartiets Tone Sofie Aglen og Høyres Merethe B. Ranum har forstått at byutvikling handler om å gjøre valg, og at beslutningen ikke kan utsettes. Tone Sofie Aglen definerer i denne saken sin politiker-rolle på en helt annen måte enn samarbeidspartnerne i Arbeiderpartiet og SV. «For meg er det vesensforskjellig om politikken går foran og viser vei, eller om utviklingen tvinger seg frem», sa Aglen i bygningsrådet. Dermed er det tilsynelatende en avgrunn i den rødgrønne leiren, der Ap og SV sier ja til stål, mens Sp og Miljøpartiet de grønne sier ja til byutvikling. Eller er det kanskje ikke så stor forskjell i ståsted, men i den vanskelige øvelsen politisk mot?
Skyldes avgrunnen mellom dem at bare Aglen er tøff nok til å si det som også Arbeiderpartiets politikere egentlig mener?
Diskuter denne saken
Innsendt av Ole Brumm, 15.09.2010 17:06:42
Men hvorfor i pokker skal de på død og liv legge industrien midt i byen? Enig med Bypatriot, legg det til Orkanger. Der er det så inderlig nitrist uansett at det kan kanskje til og med være med på å løfte Orkanger litt, he he..
Innsendt av Sailor, 08.09.2010 14:51:32
La Norsk Stål få sette opp midlertidig lagerhaller med klausul om at de fjernes i år 2022. Bruk tiden til å utarbeide et planverk og reguleringsplaner for Nyhavnaområdet, området mot Korsvika og elvemunningen. Kanskje har også Norsk Stål i løpet av få år flyttet sin virksomhet til f.eks. Muruvik?, eller annen fjordnær lokasjon.
Innsendt av Bypatriot, 08.09.2010 22:17:48
Hvorfor skal man ødelegge en perle som Muruvik ?
Det er også snakk om å fylle ut utenfor Billettholmene på Hell. En perle det også. Jeg mener bestemt at Orkanger er det eneste rette stedet for en storhavn for Trondheim.Men de mangler jernbane ! Bygg den og ta i bruk det enorme havneområdet på Orkanger !!! Stjørdal og Malvik trenger ikke storhavn, kommunene vokser pent og pyntelig med beliggenheten mellom flyplassen og storbyen. Mitt forslag vil styrke den sørvestre delen av Sørtrøndelag. Nyhavna er "beste tomta i byen" uten tvil og jeg orker ikke tanken på at det der skal være digre industribygg, lagerskur og oppsamling av skrap i 50 år til. Dette er en av de flotteste bydelene i Norge med tanke på urban utvikling koblet opp mot nærhet til forretninger, kultur og natur. Tar ikke polikerne steintøffe valg nå vil vi fort henge 50 år etter Oslo (Bjørvika). Ikke vær treige nå !!!!!!Innsendt av Velger, 08.09.2010 11:12:10
Jeg sier nei til Stål hall, jeg sier nei til Aker brygge, jeg sier nei til "oscean space" senteret jeg sier nei til det aller meste av "næringsliv" og "utvikling".
I Strandsonen skal man ha fellesområder med frivillighet og hobbydrift og kanskje en kongelig norsk båtforening og en lokalforankret grunneier med fersk fisk til salgs...og MEST mulig UBERØRT natur, og dersom berørt - forvakkret.Se på Tresse i Kvadraturen i Kristiansand, der de holder 17.mai arrangement og nyttårsfest og dans og morro og mye mye mer. Kristiansand må da være forbilledlig i byplanleggings- og reguleringsplans- arbeid?Industri trenger ikke være havnært når transport går etter vei og jernbane.Innsendt av Kari Larsen, 08.09.2010 09:52:44
Kan ikke holde på fram og tilbake slik de gjør. Dette minner mye om alt det styret som var i forbindelse med Bjørvika utbyggingen i Oslo. Mye fram og tilbake. Jeg håper for alldel at de velger å si nei til Norsk Stål. I Nyhavna er det store muligheter for å få den fjordbyen som vi ønsker og savner i byen vår. De alle fleste innbyggerne i Trondheim vil at Nyhavna skal bygges ut og bli vår nye "Aker Bryggge" Så må også politikerne finne ut av hvor Trondheims godsterminal skal være. Man blir jo alldri enige om noe i denne byen her,så man kan vel ikke forvente at det blir slik vi vil ha det.

