Profilerte stillinger

Behold bakkekontakten

For mye trening kombinert med for lite mat kan føre til at man mister muskelmasse og får redusert forbrenning. Foto: Glen Musk

- For mye trening og for lite mat er ikke bra om du ønsker et optimalt resultat

ROBERT EILERTSEN
Publisert: 06.03.2010 kl. 21:24
Endret: 06.04.2010 kl. 10:40

I vår streben etter å optimalisere kostholdet og treningen, er det lett å miste bakkekontakten.

LES OGSÅ: Kast slankepulveret i søpla

LES OGSÅ: Intervaller er ikke for alle

Nå som sommeren nærmer seg er det flere som velger å kutte ut måltider om de ikke har de <perfekte> matvarene foran seg. Kanskje er det lenge siden du har vært hjemom, kanskje jobber du overtid, eller har en avtale du tidligere på dagen hadde glemt.

Vi lever dessverre i den tro at dette faktisk er sunt. Vi kutter tross alt ut den pølsa eller sjokoladen vi ellers på året ville ha spist. Nettopp her er det viktig å fokusere på andre faktorer som spiller inn når du ønsker et godt fysisk og mentalt resultat av det sunne livet.

Det handler ikke bare om hva som er sunn mat, eller hvor mye du trener. Vel så viktig er det med trivsel, glede, søvnmengde og summen av stressfaktorer.

LES OGSÅ: Styrkemytene er avslørt

LES OGSÅ: Få vekk søtsuget

Om du spiser lite og trener mer og mer er disse faktorene desto viktigere. Du har kanskje lest en ukebladartikkel om fettforbrennende trening. Hva hjelper vel det, om du er så stresset at kroppen din verken presterer, eller restituerer seg.

Når det gjelder treningen så er det heldigvis ikke så enkelt at det bare er å trene så mye du klarer. Trening er langt mer komplisert enn som så.

Det viktigste er tross alt treningskvaliteten. Er du i styrkerommet så handler det om å progressivt bli sterkere. Om du uke etter uke løfter de samme vektene, så spiller det mindre rolle om du trener 2 eller 6 ganger per uke. Sett bort i fra at all trening øker energiforbruket.

FÅ TRENINGSINSPIRASJON: Les Fitnessbloggen

Dette gjelder også kondisjonstreningen. Det å trene for mye, samtidig som du gir kroppen din litt for lite mat, kan bidra til at nivået av stresshormoner blir uønsket høyt.

Dette reduserer forbrenningen din, du mister muskelmasse og gjør at du holder mer vann i kroppen. I stedet for å trene deg i hjel kan du heller vektlegge kvaliteten på treningen.

Ønsker du å gå sommeren i møte med en mental og kroppslig forandring som imponerer andre, vil jeg gi deg følgende 3 råd:

- Om du vil ned i vekt spis gradvis mindre. Ingenting skjer over natta og skulle noe likevel skje så er det sjeldent positivt.

- Om kroppen din skriker etter mat så gi den mat. Å nekte kroppen din mat vil ikke bare føre til at sjansen for at du havner i godteriskåla øker, men det vil også senke effekten av treningen.

- I stedet for å trene mer kan du prøve å trene bedre når du først trener. Du kan deretter gradvis øke treningsmengden, men pass på at dette ikke skjer for fort. Husk nemlig at kroppen restituerer seg dårligere når du er på «slanker’n».

Diskuter denne saken

Innsendt av mariahe, 07.03.2010 14:06:43

...er skumle saker, siden kronisk (langvarig) stress gir forhøyet nivå av stresshormoner (kortisol), som igjen kan gi sentral fedme (lagring av fett på magen osv)

Interesserte kan søke på stress kortisol sentral fedme, litt nede i søkeresultatene er det en link til Lægehåndbogen, under metabolsk syndrom.

Dette blir da en hypotese på metabolsk syndrom, litt nede på siden.

Så kosthold er viktig folkens, spis med god samvittighet! Husk at det er hva du spiser over tid som er viktig, ikke det ene enkeltmåltidet :)

Innsendt av Ola Nordmann, 06.03.2010 23:55:35

Vil anbefale mennesker som ikke er låst til gamle matdogmer å besøke myrevolution.no. Der fins mange gode, forskningsbaserte og informative artiklar om trening og kosthold, for alle nivå. Personlig har jeg brukt dette programmet i et halvt år nå. Jeg har gått kraftig ned i fettprosent samtidig som muskelmassen har økt betraktelig. Dette med tre små treningsøkter per uke og ett litt gjennomtenkt kosthold. Den største blygen var å komme over "brød-til-frokost-lunsj-og-kvelds"-tankegangen. Jeg har også en kamerat som har hatt veldig god effekt på dette programmet med rundt ti kilo redusert vekt samtidig med kraftig økning i form. Er mer opplagt og har mer overskudd enn før, begge to. Hallelujasteming i heimen!

Innsendt av Randi, 06.03.2010 22:39:11

Dette er et kroneksempel på god og nyttig journalistisk arbeid! I disse post-OLtider kan mange av oss trenge hjelp til å beholde bakkekontakten. 3Ts treningsstudioer ble ihvertfall plutselig stappa full av overivrige eks-tvtittere!

Håper de tar det litt piano og koser seg med treninga, leeeenge!

Innsendt av kristin lol, 06.03.2010 22:36:44

har aldri spist så mye som nå, men kiloene forsvinner sakte men sikkert fordi jeg spiser ofte men lite. Ser at de som kutter ut mat fort gir opp. Flott med moderat trening og mat. Love tredemølle med interval trening :)))

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Relaterte artikler

Personlig trener Robert Eilertsen blogger på adressa.no. Foto: PRIVAT

Emneord

Slik blir hotellet

Omlag 100 av 400 rom er klare til bruk. Foto: TERJE SVAAN Se mer

 
 

Ikke skli ut i ferien!

Med dette sommerprogrammet kan du trene både hjemme og borte. Les mer

 

Verdens sterkeste trøndere ble for svake

I «Viking power challange» blir du omtalt som en lettvekter om du veier under 150 kg. Les mer

- Spis potet og brød med god samvittighet

En diskusjon som aldri ser ut til å gå av moten er den evige debatten om karbohydrater. Les mer

 

Pingle eller?

Slik får du økt kroppsvekta. Les mer

Røyk hindrer muskelvekst

Er du seriøs med treninga stumper du sigaretten. Les mer

 

Røros våtest i landet

Med 18,5 millimeter var Røros landets våteste sted siste døgn. Les mer

 

Klimaendringer har gjort mai til en våt vårmåned

Klimaendringer har gjort mai til en våt måned i Trøndelag. De siste 25 årene har mai med få unntak vært våtere enn normalt. Årets mai er nok et eksempel. Les mer

Varmerekord på Røros

Røros satte mandag ny varmerekord for begynnelsen av mai med 23,3 grader. Les mer

 

Maifrost i Trondheim for niende gang på 14 år

I natt ble det målt – 0,4 grader på Voll i Trondheim. Det var niende gang siden 1998 at det ble registrert maifrost. Les mer

Mer enn en seng

De fleste hotellrom går raskt i glemmeboka. Men noen huskes. Har du overnattet på et slikt sted?