Profilerte stillinger

Adresseavisens leder onsdag 8. oktober 2008

Mer rettferdig inntektsfordeling

Skjevfordelingen mellom helseregionene blir omsider rettet opp. For folk i Midt-Norge er dette det viktigste i forslaget til statsbudsjett for 2009.

 

Helse Midt-Norge har vært underfinansiert helt siden staten overtok ansvaret for spesialisthelsetjenesten. Dette er blitt grundig dokumentert flere ganger, sist av Magnussen-utvalget som la frem sine tall i januar. De viste at mens Helse Midt-Norge systematisk har fått for lite ut fra en rekke kriterier, har Helse Sør-Øst årlig fått for mye i forhold til de øvrige helseregionene.

 

Sagt på en annen måte har skjevfordelingen ført til at pasienter i Midt-Norge har vært mindre verdt enn pasienter fra Sør- og Østlandet. Det har bidratt til store økonomiske problemer og mye intern ressurskamp mellom de ulike delene av helseregionen vår. Dette er en urettferdighet både Adresseavisen og midtnorske politikere gjentatte ganger har påpekt.

 

Det er gledelig at helseminister Bjarne Håkon Hanssen (Ap) har fått gjennomslag for å følge opp Magnussen-utvalget. Skjevhetene skal dekkes opp over to år med til sammen 460 millioner kroner for Helse Midt. Det blir en viss kompensasjon for inntekter regionen skulle hatt, men ikke har fått. Beløpet dekker likevel bare opp en del av en skjevfordeling som har foregått over flere år.

 

Skulle regjeringen ha fulgt Magnussen fullt ut, skulle Helse Sør-Øst blitt fratatt rundt 700 millioner kroner neste år. Det slipper gigantforetaket, og regjeringen unngår dermed bråk og protester ved de store sykehusene i Oslo. Det er nok mest behagelig, men helt rettferdig overfor de andre regionene er det ikke.

 

Regjeringen sender halve regningen for ny inntektsfordeling videre inn i en ny stortingsperiode. Men trolig er den politiske enigheten om å følge Magnussen-utvalget så stor at forslaget vil overleve en mulig ny politisk setting etter neste års valg. For helseregionene er det avgjørende å få en rettferdig inntektsfordeling som også gjør det mulig å drive langsiktig budsjettering.

 

Helseforetakene får i tillegg en kjærkommen påplussing i basisinntektene. For Helse Midt-Norge betyr neste års statsbudsjett nesten en milliard kroner mer enn i år. Det tilsier ikke at det er tid for å lette på budsjettdisiplinen og igjen slippe utgiftene løs. Det må heller ikke være noen automatikk i at St. Olavs Hospital får det meste av de ekstra midlene, selv om utfordringene fortsatt er store her. En litt lettere økonomisk hverdag må komme pasienter i hele Helse Midt-Norge til gode.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Leder torsdag 9. februer 2012

Den politiske usedeligheten

Venstre-ledelsen sentralt, og kanskje særlig lokalt, synes å ha håndtert sex-skandalen så godt det lar seg gjøre. Les mer

 

Leder, onsdag 8. februar 2012

En litt for rask statssekretær

Statssekretær Roger Ingebrigtsen (Ap) i Forsvarsdepartementet flyr høyt om dagen. Les mer

Leder, tirsdag 7. februar 2012

Nye prinsipper i barnevernet

Barnets beste går foran alt. Dette prinsippet må veie tyngre enn alle andre i barnevernet. Les mer

 

Leder, mandag 6. februar 2012

Unge boligsøkere får nytteløse råd

Regjeringen har ingen annen boligpolitikk enn å gi nytteløse råd til unge som vil skaffe seg et sted å bo. Les mer

Leder, lørdag 4. februar 2012

Gode nyheter i Midtbyen

Handelen i Midtbyen i Trondheim har snudd fra tilbakegang til fremgang. Les mer

 

Signert torsdag 9. februar 2012

Karneval i hjernen

Jo eldre vi mannfolk blir, desto mer vederkvegende føles det å ta en liten strekk etter at middagen er fortært. Les mer

 

Leder torsdag 9. februer 2012

Den politiske usedeligheten

Venstre-ledelsen sentralt, og kanskje særlig lokalt, synes å ha håndtert sex-skandalen så godt det lar seg gjøre. Les mer

Kronikk, torsdag 9. februar 2012

Hvem er Ron Paul?

Det er ikke sikkert du følger med på amerikansk politikk, men nå er kanskje tidspunktet å starte. Massemedia snakker nesten utelukkende om Romney og Gingrich, sogar Santorum en gang i blant. Vanlige folk snakker om Ron Paul – hva er det egentlig som skjer der borte? Les mer

 

Kronikk, onsdag 8.februar 2012

Helsestyre og legitimitet

Styring av helsetjenesten og våre sykehus er et politisk ansvar. Når en statsråd tar sitt ansvar og gjør det hun mener er nødvendig for å realisere de helsepolitiske mål som Regjeringen har satt seg, er det da rimelig å angripe henne for det? Les mer

Siste stikk, onsdag 8. februar 2012

Prinsessen som kvitrer

Hun profilerer seg som stolt mor til tre barn, og som «bookworm». Les mer