Profilerte stillinger

Taler Valla midt imot

Trondheimskonferansen har siden 1989 vært en arena for venstresiden i fagbevegelsen, og ble denne helgen altså arrangert for 16. gang.

At oppslutningen var større enn noen gang med nærmere 500 LO-medlemmer fra hele landet, viser at det er betydelige strømninger under overflaten og vilje til debatt om viktige saker innad i landets største fagorganisasjon. Målet for LO-opposisjonen er å sikre at dagens pensjonsordninger vil beså, å hindre at arbeidsmiljøloven blir svekket og kampen mot såkalt sosial dumping - altså at utenlandske arbeidere i Norge skal ha samme lønn og betingelser som norske.

Hvorvidt det vil lykkes å vinne flertall for dette på LO-kongressen i mai gjenstår å se. Men vi registrerer at LO i Trondheim, med RV-eren Arne Byrkjeflot i spissen, har klart å skape et debattforum på siden av de offisielle organene i LO og som er i ferd med å få tyngde. Hva dette miljøet måtte få til på LO-kongressen kan faktisk skape ny spenning i årets valgkamp.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Leder torsdag 9. februer 2012

Den politiske usedeligheten

Venstre-ledelsen sentralt, og kanskje særlig lokalt, synes å ha håndtert sex-skandalen så godt det lar seg gjøre. Les mer

 

Leder, onsdag 8. februar 2012

En litt for rask statssekretær

Statssekretær Roger Ingebrigtsen (Ap) i Forsvarsdepartementet flyr høyt om dagen. Les mer

Leder, tirsdag 7. februar 2012

Nye prinsipper i barnevernet

Barnets beste går foran alt. Dette prinsippet må veie tyngre enn alle andre i barnevernet. Les mer

 

Leder, mandag 6. februar 2012

Unge boligsøkere får nytteløse råd

Regjeringen har ingen annen boligpolitikk enn å gi nytteløse råd til unge som vil skaffe seg et sted å bo. Les mer

Leder, lørdag 4. februar 2012

Gode nyheter i Midtbyen

Handelen i Midtbyen i Trondheim har snudd fra tilbakegang til fremgang. Les mer

 

Snakk ut, 9. februar 2012

Solarium til besvær

Regjeringen vil sette 18-årsgrense på solarium. Hva gjør vi nå? SNAKK UT

 

Signert torsdag 9. februar 2012

Karneval i hjernen

Jo eldre vi mannfolk blir, desto mer vederkvegende føles det å ta en liten strekk etter at middagen er fortært. Les mer

Leder torsdag 9. februer 2012

Den politiske usedeligheten

Venstre-ledelsen sentralt, og kanskje særlig lokalt, synes å ha håndtert sex-skandalen så godt det lar seg gjøre. Les mer

 

Kronikk, torsdag 9. februar 2012

Hvem er Ron Paul?

Det er ikke sikkert du følger med på amerikansk politikk, men nå er kanskje tidspunktet å starte. Les mer

Kronikk, onsdag 8.februar 2012

Helsestyre og legitimitet

Styring av helsetjenesten og våre sykehus er et politisk ansvar. Når en statsråd tar sitt ansvar og gjør det hun mener er nødvendig for å realisere de helsepolitiske mål som Regjeringen har satt seg, er det da rimelig å angripe henne for det? Les mer