Liker du Halloween? Da kommer du til å like å gå julebukk også.
Endret: 20.12.2008 kl. 12:47
Julebukk er den gamle måten å gjøre det på. Og den kan anbefales. For det er jo ganske spennende og fint, dette å være ute på godisjakt sammen venner og søsken. Å kle seg ut, og gå fra dør til dør og ringe på¿ Kanskje er det skumring og litt kaldt på nesetippen. Det gjør det bare mer spennende.
Men når folk åpner døra i romjula må du for all del ikke rope «knask eller knep!». Det er feil passord for julebukker. De er nemlig bare snille, for det passer best i jula. Så hva gjør julebukker for å si fra om at de håper på å få noe godt i kurven sin? Jo, de synger julesanger. Og etterpå holder de fram kurven. Det fungerer veldig, veldig bra¿
Gammel tradisjon
Det er ikke så vanlig å gå julebukk lenger. Men for 60-70 år siden var det fast tradisjon for ungene å gå julebukk i romjula. Mange steder var det vanlig å kle seg ut som voksne, i mor og fars klær.
Men hvorfor heter det julebukk, lurer du kanskje. Jo, fordi tradisjonen begynte med at voksne folk laget seg en bukkefigur som de gikk rundt på gårdene og tulleskremte naboene sine med. Etter hvert ble det ungdommer som overtok tradisjonen. Da var én i gruppa kledd ut som en skummel bukk. De andre byttet gjerne klær, sånn at guttene så ut som jenter og omvendt. De gikk gjerne sammen i store venneflokker på opptil 30 personer.
Slik de voksne overlot julebukkgåinga til ungdommen, ga ungdommen det til slutt videre til barna. Først var det fattige barn som gikk fra gård til gård og fikk litt mat eller noe annet de trengte, men etter hvert ble julebukkgåinga bare kos. Sånn som det beskrives i julesangen «Romjulsdrøm». Du vet, den som begynner med «En skulle vøri fire år i romjul’n». Du trenger ikke være fire år for å ha det artig som julebukk. Gå sammen noen venner, kle dere ut i voksenklær eller som nisser, og ta med en kurv. Prøv ut julas snille godterijakt denne romjula!
Diskuter denne saken
Innsendt av Ben Særing, 21.12.2008 21:18:56
Jeg husker vi gikk julebukk når jeg var liten. Det er jo DENNE tradisjonen vi bør holde på, Halloween har INGENTING i Norge å gjøre. Skadeverk og det som grenser til å ufrivillig gi ramp godteri for å slippe å vaske ned fasaden på huset dagen etterpå... Nei vet du hva.
Og hva har handelsstanden med det å gå julebukk å gjøre? Trenger ungene designersekker å ha godteriet i? Ærlig snakka, nå er det på tide at Ola Nordmann stikker fingeren i jorda og slutter å kjøpe seg Audi A6 for så å parkere den UTENFOR garasjen, så den kan stå og ruste, BARE fordi at naboen skal se den.Det er unger, de har eventuellt nisseluer fra Nille på seg, og en liten hjemmelaget tøysekk, hvorfor ikke utvide tradisjonen til å få med ungene på å lage ett slags julebukkostyme og sekk selv?Hold på det som er viktig.Innsendt av Svein Otto Nilsen, 20.12.2008 19:15:03
Nå må handelstanden gjøre litt for julebukken slik de hiver seg på i Halloween markedsføringen.
Dette er en tradisjon som må leve videre i kommende generasjonerSvein Otto NilsenDemokratInnsendt av Svein Otto Nilsen, 20.12.2008 19:14:08
Nå må handelstanden gjøre litt for julebukken slik de hiver seg på i Halloween markedsføringen.
Dette er en tradisjon som må leve videre i kommende generasjonerInnsendt av Birk, 20.12.2008 20:11:23
Dette viser et demokratene er en tungvekter i lokalpolitikken
Innsendt av Svein Otto Nilsen, 21.12.2008 00:43:57
Jeg skal ikke påstå at Demokratene er en tunvekter i lokalpolitikken, men jeg synes nok det er viktig at man setter saker på dagsordenen.
Jeg synes at det er viktig at tradisjoner bevares og julbukken er tross alt bedre enn Halloween.Det er hyggelig å få julbukkr på døra i juledagene som synger og er pent utkledd istedenfor å bli nedringt på Halloween.Jeg vil ønske Birk en riktig god jul med mange julbukker på døra.En demokratisk hilsenfra Svein O NilsenDemokratene
