Vi ønsker mulla Krekar god tur hjem til Nord-Irak. Dessverre er det grunn til å frykte at det tar tid før han forlater Norge.
Krekar misbrukte Norges tillit da han og hans familie i april 1992 fikk flyktningstatus og beskyttelse i Norge
Najumuddin Faraj Ahmad, bedre kjent som mulla Krekar, ønsker å forlate Norge. Det er en gledelig nyhet. Han står fritt til å reise, og en samlet norsk opinion og alle politiske partier håper at han drar så raskt som overhodet mulig. Det er likevel grunn til å spe ut gleden med en dose nøkternhet.
Debatten om Maria Amelie har ifølge Krekars advokat, Brynjar Meling, utløst Krekars reiselyst. Ifølge Meling er det viktig for Krekar å vise at han ikke klorer seg fast for enhver pris. Amelie og Krekar er ytterlighetene i norsk innvandrings- og asyldebatt. Den ene har vunnet folkets hjerter, mens den andre ikke vekker andre følelser enn avsky. Om Krekar er aldri så mislikt, har det i Norge ikke vært noen tvil om at han må få bli her så lenge han risikerer dødsstraff i Nord-Irak.
I februar er det åtte år siden norske myndigheter fattet vedtak om at han skal vises ut av landet. Årsaken er brudd på utlendingsloven og at han anses som en fare for rikets sikkerhet. Utvisningen ble stadfestet av Høyesterett i november 2007. Norge er forpliktet av Den europeiske menneskerettighetskonvensjonen, som forbyr tilbakesending til hjemlandet dersom det er fare for dødsstraff, tortur eller lignende behandling. Han kan ikke sendes ut med tvang så lenge hans liv er i fare. Derfor bor han fremdeles i rettsstaten Norge, selv om han er utvist og regnes som en fare for rikets sikkerhet. Hvis Krekar reiser frivillig, er ikke hans videre skjebne Norges problem.
Krekar misbrukte Norges tillit da han og hans familie i april 1992 fikk flyktningstatus og beskyttelse i Norge. Måneden etter reiste han i hemmelighet til irakisk Kurdistan og ble militær leder i en geriljagruppe. Han hadde med andre ord ikke behov for den beskyttelsen han fikk. Videre har han gjentatte ganger uttrykt sitt hat mot det samfunnet som gir ham beskyttelse. Derfor er hilsenen han fikk fra stortingsrepresentant Ola Borten Moe (Sp) i VG i går en grei oppsummering av nordmenns holdning til Norges mest omstridte flyktning: «Adjø! Ikke på gjensyn!»
Krekar er av USA og FN stemplet som terrorist. Ifølge Meling krever Krekar at han slettes fra FNs terrorliste, før han kan forlate Norge. Hvis det er riktig at han bør strykes fra terrorlisten, må norske myndigheter bistå med det. Men det kan bli en lang og vanskelig prosess. Alle som ønsker Krekar ut av landet kan dessuten bli stilt overfor et vanskelig paradoks: Dersom Krekar fortsatt vurderes som terrorist, er det for alle parter tryggere å ha ham under kontroll i Norge, enn på egen hånd i Nord-Irak.
Norge kan derfor bli nødt til å gi Krekar beskyttelse ennå i lang tid.
Diskuter denne saken
Innsendt av Grimm, 02.02.2011 20:38:04
Da vil Krekar forlate landet i fred og ro.
Innsendt av per hansen, 21.01.2011 21:41:12
Og la han rotne i et fangehull i irak.
Innsendt av Morten kjelstad, 21.01.2011 17:08:23
reis utav landet da mann !!!!!!!!! Har ikke bruk for slike folk i landet her.
Innsendt av Tore Tømmerdal, 21.01.2011 18:56:39
..At denne mannen er jo en fare for rikets sikkerhet, så han er jo dermed så vardifull som person, at Norge må ta vare på ham til evig tid. Ja, Jens må jo være sikker på at ingen våger å trampe ham på en eneste tå. For han skal jo ha sin frihet og leve i sus og dus, med krav om garanti til Norge om dette fra de Irakiske myndigheter. Og Norge skal jo bruke millioner på å få han renvasket for terror, og over på den samme meneskeverdslista som Nansen og Mor Theresa. Så dette er jo ikke mulig i vår levetid, selv om vi har tenkt å leve lenge. Og etter hvert vil han jo tildeles medalje for lang og tro tjeneste mot den Norske stat. Og bli foreslått og gitt fredsprisen.
Innsendt av bjørnli, 21.01.2011 10:40:34
send ut Krekar som har "snyltet" på Norge i flere år.
Når han no ønsker å reise, så sett han på 1 fly ut av landet. Hvorfår skal han bli som vil reise, mens Maria Amelie må reise?Innsendt av Njål Kristiansen, 21.01.2011 08:50:19
Han kan bli dømt for terror mot Erna Solberg. Skjer det kan han åke inn for mange år, i verste fall. For mullahen blir det så et spørsmål om hva som er hensiktsmessig for å drive arbeidet sitt videre; I frihet i et utrygt utland eller innelåst på Ullersmo.

