Profilerte stillinger

Krise snudd til suksess

SURNADAL: Alt så ut til å skjære seg for arrangørene av Kleivakveld i friluft: Herborg Kråkevik hadde mista stemmen, ingen visste hvor programleder Henning Sommerro var, og regnet hølja ned like før start. To timer senere hadde Vårsøg-gjengen innkassert sin største suksess med superprogram for rekordstort og begeistret publikum!
Publisert: 01.06.2001 kl. 23:36
Endret: 01.06.2001 kl. 23:36

Kleivakongen Hans Hyldbakk (103) tronet på podiet med monarkens myndighet, bidro selv med resitasjon av et dikt han skrev da han passerte hundre og hadde treffende kommentarer til all den ros han etter hvert ble til del fra et imponerende artistoppbud. Hans kontante karakterstikk fikk vi midtveis i programmet: De e' ein ufærglømmele kveld ta her.

Hovedpersonen Hans er selv den som bidrar til at en slik vårkveld på Keiva blir uforglemmelig - også for publikum. Rekordsalget av billetter på forhånd denne gangen (over 1000) skyldtes nok delvis at mange ville oppleve Herborg Kråkevik i aksjon, men hennes forfall førte til at bare tyve innløste billettene, og nye kom til.

Henning på plass

Programmet ble på ingen måte reservepreget, trekkspillvirtuos Berit Lillevold, trubadur Lars Hauge, sanger Unni Boksasp og musikerfamilien Larsen fra Surnadal holdt temperaturen oppe, og hele arrangementet ble elegant klemt inn i et opphold mellom regnbygene. Reserveløsningen ville ha vært å flytte til Idrettshallen, men - som krumtapp i arrangementskomiteen Holger Skei sier: «Der bli' de'kje Klævakveld, væt du!» Han medgir at surnadalingene, som svært sjelden bringes ut av balanse, det meste av fredagen var ganske stressa.

En viss uro skapte det også at Kleivakongens hoffkomponist Henning Sommerro hadde oppholdt seg uvanlig lenge i Roma og det uten å gi livstegn fra seg. Men rop på Sommerro, så kommer'n. Henning dukket opp utpå ettermiddagen og undret seg over at folk var litt oppskjørta: Det er da over to tima te' vi ska start! Derfra gikk det flytende, og ingen snakket om at det var vanskelig å synge istedenfor Kråkevik.

Stemningsfull arena

Kleivakveld nummer fem går inn i tradisjonen som et kulturarrangement med stor spennvidde og sjelden intimitet. Alt utspilles rundt husa hvor Hans Hyldbakk i mer enn femti år residerte. Han minnes tida med både skjemt og alvor, men blir ikke sentimental. En av hans rådgivere pakker pleddet godt rundt ham på podiet og spør bekymret: E' det kaldt åt de' Hans? Og får til svar: : E' e' liksæl om e' frysihel oppå KlævenHvorfor skal vi ha bekymringer, når vi kan oppleve slike stunder, undres Kleivakongen.

Et utvalg Hyldbakk-dikt presenteres på uforlignelig vis av kulturministeren i Kleivakongens råd, Alf Ramsøy, som forteller at utvalget er gjort i samråd med forfatteren. Som bl.a. ønsker framført «Sveinkallsukk», for å minnes at han tidlig i sitt forfatterskap satte seg som mål å dø ugift. Selv om han daglig omgis av kvite engla på sykehjemmet, mener han å ligge bra an til å greie det.

Dikterens ønske for utvalget var ellers at «de'kje vært at det bli fær seriøst», og han fikk på anmodning høre det makabre «Gravøl e' Mærradala». Det er skrevet under inspirasjon av at et oppslagsverk fra 1954 inneholdt opplysning om at forfatter Hans Hyldbakk døde i 1947. Han egen kommentar i den anledning var at «det e' bra alt som e' unnagjort»!

En svært populært innslag var tildeling av Kleiva-prisen til en annen lokalforfatter som har skrevet seg inn i nordmøringenes hjerter, Jørgen Gravvold.

--

Henning Sommerro, Hans Hyldbakk og Alf Ramsøy bidro hver på sin måte til å sikre at Kleivakvelden ble en suksess - mot mange odds.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Buss og bil kolliderte

Trafikale problemer ved gamle KBS. Les mer

 

dag 22 - vitneforklaringer

- Jeg hadde ekstrem flaks

Flere med alvorlige skuddskader skal vitne i retten i dag. Les mer

 

- Er ikke vant til været

Se hvordan de spanske turistene har det om bord i cruiseskipet Empress. Se mer

 
 

Buss og personbil kolliderte

Trafikale problemer på stedet. Les mer

 

- Jeg hadde ekstrem flaks

Flere med alvorlige skuddskader skal vitne i retten i dag. Les mer

63-åring døde etter frontkollisjon på Romerike

Årnes (NTB): En 63 år gammel mann døde på Ullevål sykehus etter at han var involvert i en frontkollisjon i Nes kommune i Akershus mandag morgen. Les mer

 

14 omkom i indisk togkollisjon

Bangalore (NTB-AFP): Minst 14 mennesker omkom og 30 ble skadd da et passasjertog kolliderte med et godstog sør i India tirsdag. Les mer