Den halliktiltalte estlenderen (26) skal ha leid en leilighet i Ilsvikøra verdt nesten 3 millioner kroner.
Endret: 07.03.2005 kl. 07:33
Naboene reagerte på at han hadde stadig nye unge piker.
Ifølge tiltalen fra statsadvokaten ble salget av seksuelle tjenester i Trondheim styrt fra leiligheten midt i det eksklusive leilighetskomplekset. I boligen som den halliktiltalte 26-åringen disponerte skal en navngitt kvinne ha fungert som «telefonoperatør» for virksomheten, og tatt imot bestillinger på sexkjøp fra de estiske kvinnene som holdt til i leiligheter på Tempe, Valentinlyst og Fjordgata. Kvinnen har forklart seg i politiavhør.
Fest og bråk
Leiligheten i Mellomila ligger ikke på bakkenivå, og vender ut mot sjøen. Dermed er det lite innsyn i boligen. I tillegg skal gardinene alltid ha vært trukket for. Flere av naboene reagerte på at det var mye bråk fra leiligheten, blant annet med festing og støy nattetid. Dessuten skal flere unge utenlandske kvinner ha oppholdt seg i leiligheten.
- Vi reagerte på at det var så mange damer der, og til dels unge jenter som kom og gikk, sier naboene til Adresseavisen. De opplyser at kvinnene kun snakket engelsk til dem og virket veldig sky.
Estlenderen skal ha flyttet inn i leiligheten i 2003. Naboer fikk da opplyst at han jobbet som fyrverkeriselger, men ifølge tiltalen opererte han som hallik i Trondheim i perioden mai 2003 til oktober 2004.
Pågrepet i bilen
Mannen ble tilfeldig stanset i en politikontroll i oktober i fjor. Han kom kjørende i sin bil, men ble pågrepet og fengslet for brudd på utlendingsloven. Denne pågripelsen var utgangspunktet for etterforskningen som har utviklet seg til å bli den omfattende halliksaken som starter i Trondheim tingrett i morgen. 26-åringen er tiltalt for organisert hallikvirksomhet og menneskehandel.
- Min klient avviser straffskyld etter tiltalen, sier mannens advokat Håvard Fremstad. Han poengterer også at 26-åringen hadde lovlig opphold i Norge da han ble pågrepet.
Leiligheten i Ilsvikøra står i dag tom.
- Mannen som leide ut leiligheten til estlenderen er ikke involvert i saken, opplyser statsadvokat Kaia Strandjord. Adresseavisen kjenner til at politiet har kontaktet tidligere naboer av estlenderen. De skal også ha ransaket mannens kjellerbod.
Diskuter denne saken
Innsendt av Torkil Jenssen, 07.03.2005 10:23:12
Vil gjøre alle oppmerksom på at bilde av blokkene er fra Ilsvika , ikke Ilsvikøra.Det finnes ikke leiligheter på Ilsvikøra,kun eneboliger.
Innsendt av mads hermansen, 08.03.2005 11:29:04
Jeg bor i disse nevnte blokkene, jeg bor da vitterlig i illsvikøra!!!!!!
Innsendt av Torkil Jenssen, 28.03.2005 22:45:45
Du må ta deg et geografikurs før du uttaler deg.Jeg har adresse Ilsvikøra og har bodd der i 23 år,du har adresse mellomila og har bodd der i 0-3 år.

