Profilerte stillinger

Søstre på talerstolen

OSLO: Det er ikke hver dag at to søstre entrer talerstolen samtidig for å fremføre et innlegg i fellesskap. Ikke er det vanlig at to søstre er ledere i hver sin LO-avdeling heller.
ARNE SELLÆG
Publisert: 10.05.2005 kl. 23:15
Endret: 10.05.2005 kl. 23:46
Søstrene Bergan fra Kolstad i Trondheim forbauset hele LO-kongressen i Oslo da de holdt et felles innlegg under debatten. Innlegget var lenge planlagt, og hensikten var selvsagt å bli lagt merke til. Begge er de lokale ledere i hvert sitt forbund, Helen Bergan Godhavn (40) er leder for Trondheim Handel og Kontor, mens Synøve Bergan er leder for den største avdelingen av Hotell- og Restaurantarbeiderforbundet i byen. Begge har de vært aktive LO-medlemmer siden 18-19-årsalderen, og begge er de opptatt av at flere lønnstakere bør melde seg inn i en fagforening. Begge kommer også fra to LO-forbund som har problemer med å skaffe seg nye medlemmer, der organisasjonsprosenten er særdeles lav. Både handel og kontor og hotell og restaurant er klare illustrasjoner på mange av de største utfordringer LO står oppe i. Det er innen tjenestesektoren tallet på arbeidsplasser øker mest i privat sektor, men det er også der organisasjonsprosenten er lavest og LO står svakest. Et forsøk det siste året på å slå sammen flere mindre forbund til ett stort, kalt Forbund1, strandet like før LO-kongressen åpnet.

- Hvorfor opptrådte dere sammen på talerstolen? - Det blir alltid sagt i LO at det er «kjøttvekta» (medlemstallet, red.anm.) som teller. Det ville vi vise ved å stå sammen, vi to som kommer fra to forbund som ellers lett blir oversett i LO. Derfor denne fellesopptreden, sier søstrene til Adresseavisen.

Søstrene Bergan er vokst opp på Kolstad, og de ble ikke født inn i fagbevegelsen ifølge dem selv. Derimot ble de formanet av sin mor til å bli selvstendige kvinner som må lære å stole på seg selv, og ikke være redd for å si fra mot all urett.

- Vi står sterkt i de store bedriftene der vi har inngått tariffavtaler, men det er alt for mange bedrifter der vi ikke har noen avtale. Det er også alt for mange useriøse arbeidsgivereBergan-søstrene er skuffet over at Forbund1 gikk i vasken. De mener det er et behov for et stort og sterkt forbund for de som arbeider i ulike serviceyrker. De vil derfor til høsten ta initiativ til et nærmere samarbeide mellom disse gruppene i Trondheim, og de håper det kan gi støtet til et nytt forsøk på samle fem-seks mindre LO-forbund som kan være klart til neste LO-kongress i 2009.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Skei Grande kritisk til festing med mindreårige

Stavanger/Oslo (NTB): Nyvalgt leder i Rogaland Venstre, Kjartan Alexander Lunde (24), erkjenner at både voksne og mindreårige drakk på nachspielet under fylkesårsmøtet sist helg. Ikke akseptabelt, sier partileder Trine Skei Grande. Les mer

 

- Har tatt alle som var involvert i overfallet

Politiet mener de har pågrepet alle som deltok i svært grov vold mot mann (42) i Levanger. Les mer

 

Obama mener Monti har startet bra

Washington (NTB-AFP): USAs president Barack Obama sier Mario Monti har hatt en god start som statsminister i Italia. De to møttes i Det hvite hus torsdag. Les mer

- På utkikk etter kjekke studenter

Fant tonen på næringslivsdagen på NTNU. Les mer