Profilerte stillinger

Jens uønsket på Dahls

Ringnes-ledelsen nektet i går Jens Stoltenberg å gjennomføre et planlagt bedriftsbesøk ved E.C. Dahls bryggeri.
GUNNAR OKSTAD
Publisert: 08.08.2005 kl. 23:13
Endret: 09.08.2005 kl. 06:45
Med et tallrikt pressekorps i hælene måtte dermed Ap-lederen snu med uforrettet sak.

- Jeg synes at det er litt underlig og skjønner ikke at det skulle være noe problem, sier en småirritert og pinlig berørt statsministerkandidat til Adresseavisen i går formiddag.

Planen var opprinnelig å bruke det nedleggingstruede bryggeriet som bakteppe for en presentasjon av næringspolitikken til det rød-grønne regjeringsalternativet. Det satte Ringnes-ledelsen en effektiv stopper for.

- Ikke mulig

Stoltenberg hadde avtalt besøket med klubbledelsen ved bryggeriet. Overraskelsen var derfor stor da klubbleder Jan Lillebo kom med beskjeden om at ledelsen i Ringnes-konsernet ikke ønsket noen omvisning ved bryggeriet.

Konsernsjef i Ringnes, Jan Bodd, er oppgitt over hele saken om Stoltenbergs besøk i Trondheim.

- Stoltenberg har ønsket et møte med våre tillitsvalgte, og det sa vi selvsagt ja til. Vi har aldri fått spørsmål om bedriftsbesøk fra Arbeiderpartiet. Det hadde uansett ikke vært mulig i dag, på grunn av møtevirksomhet i Oslo, sier Bodd.

Han understreker at Ringnes har hatt massevis av politikere på besøk ved sine fabrikker, og at også Stoltenberg får komme. Men da må han eller Arbeiderpartiet ta kontakt og gjøre en avtale, og et bedriftsbesøk må gjerne legges utenfor valgkampen:

- Ringnes ønsker ikke å være en plattform for å drive valgkamp, sier Jan Bodd.

Han avviser videre at det er blitt en sak på grunn av dårlig kommunikasjon.

- Jeg tror Arbeiderpartiet og Stoltenberg vet at de må henvende seg til ledelsen i Ringnes, hvis de ønsker å komme på bedriftsbesøk, sier konsernsjef Jan Bodd.

Møtte klubbledelsen

Gjennom en lang politikerkarriere har Stoltenberg aldri opplevd å bli nektet å besøke en bedrift.

Valget av Ringnes E.C. Dahls som arena var selvsagt ikke tilfeldig. Straks Regjeringen og Fremskrittspartiet ble enig om å fjerne den såkalte grunnavgiften på engangsemballasje av plast, varslet Ringnes at produksjonen i Trondheim står i fare for å bli betydelig innskrenket og i verste fall lagt ned. Jens Stoltenberg bekreftet i går at de vil gjeninnføre grunnavgiften på engangsemballasje, hvis de får flertall og kommer til regjeringsmakt.

Ap-lederen fikk lov å møte på klubbkontoret med de tillitsvalgte. Klubbstyret, ved den største fagforeningen ved E.C. Dahls, og Stoltenberg måtte «snike» seg gjennom produksjonslokalene til et møte klubbkontoret, mens pressen ventet på utsiden.

Fikk nei. Jens Stoltenberg (t.v.) trodde han kom på bedriftsbesøk da han kom til E.C. Dahls bryggeri i går, men ledelsen i Ringnes sa nei. Sammen med Johnny Hagen, forbundsleder i Nærings- og nytelsesmiddel-arbeiderforbundet (i midten) og klubbleder Jan Lillebo måtte han derfor møte pressen utenfor porten. Stengt ute. Mens pressen ventet utenfor hadde Jens Stoltenberg et kort møte med klubbleder Jan Lillebo (t.h.) på klubbkontoret.Konsernsjef i Ringnes, Jan Bodd

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Jens Stoltenberg trodde han kom på bedrifsbesøk da han kom til E.C. Dahls bryggeri i går, men ledelsen i Rignes sa nei. Foto: KJELL A. OLSEN

Relaterte artikler

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Protester mot yrkesforbud for Garzón

Madrid (NTB-AFP): Hundrevis av rasende spanske menneskerettighetsaktivister samlet seg torsdag til protest i sentrum av Madrid mot at dommer Baltasar Garzón er dømt til yrkesforbud. Les mer

 

Norsk Tipping klar for gigantgevinster

Oslo (NTB): Norsk Tipping slutter seg til høsten til Euro Jackpot, et lottospill som vil kunne gi nordmenn muligheten til å innkassere 700 millioner kroner i toppremie. Les mer

USA godkjenner nye atomreaktorer

Rockville (NTB-Reuters): USA godkjente torsdag planer om å bygge det første nye atomkraftverket i landet på 34 år. Les mer

 

EU utsetter Hellas-avgjørelse til neste uke

Brussel (NTB-DPA-AFP): EUs finansministre utsetter beslutningen om en ny krisepakke til Hellas til onsdag i neste uke. Flere krav må oppfylles først. Les mer

Skei Grande kritisk til festing med mindreårige

Stavanger/Oslo (NTB): Nyvalgt leder i Rogaland Venstre, Kjartan Alexander Lunde (24), erkjenner at både voksne og mindreårige drakk på nachspielet under fylkesårsmøtet sist helg. Ikke akseptabelt, sier partileder Trine Skei Grande. Les mer