Påstanden om at de store rovdyrene sjelden har drept mennesker her i landet, blir nå tilbakevist.
Endret: 20.10.2005 kl. 09:41
Forfatter og lokalhistoriker Astor Furseth har systematisk gjennomgått alle kjente historier om bjørne- og ulvedrap de siste fire hundre år, mange av dem har skjedd i Midt-Norge. Furseth mener han kan dokumentere 52 tilfeller der bjørn har drept mennesker og 11 dødsfall som ulven har stått bak, tre av disse er dokumentert, de øvrige sannsynliggjort.
Dette står i skarp kontrast til rovdyrforskernes påstander om at disse rovdyrene ikke er farlige for mennesker og at det er dokumentert svært få dødsfall her i landet.
- Jeg har med stor interesse lest det som er skrevet, og kan ikke se at forskerne har kilder for sine påstander, sier Furseth.
Hans ferske bok «Drept av bjørn og ulv» vil trolig vekke oppsikt og få betydning i rovdyrdebatten. Furseth selv mener han har laget fagbok og ikke en debattbok.
- Jeg håper likevel den kan bli grunnlag for debatt. Jeg har funnet et langt større antall rovdyrdrap enn det som har vært vanlig å regne med, likevel mener jeg at boka også viser at rovdyrene sjelden er farlige. Husk at vi for et par hundre år siden hadde en meget stor bestand av ulv og bjørn og at folk ferdes mye i utmarka.
400 år siden
Furseth har tatt utgangspunkt i folkelige fortellinger og sagn.
- I den senere tid har sagn vært avfeid av historikere som uinteressante. Når jeg sjekker i kirkebøker og tingbører, finner jeg ofte at det meste stemmer. Det hender at det er lagt til detaljer som ligner vandrehistorier, men det svekker etter min mening ikke troverdigheten, tvert imot. Slike ting ble puttet inn i historien for å vise alvoret.
I boka si har Furseth med rundt førti historier fra Midt-Norge. Soldaten Anders Solli fra Leksvik som ble drept av ulv i 1612 er kanskje den som er mest kjent fra før. Mange har ment at den er en oppdiktet historie, men Furseth mener at hendelsen sannsynligvis skjedde.
Den verste rovdyrhistorien i hele boka er fra Halsa og Surnadal på Nordmøre der trolig én og samme bjørn drepte fire barn og én voksen person i løpet av ett år i 1775-76. I Meldal har Furseth funnet et tilfelle fra 1720 der en mann ble drept av ulver på vei hjem fra arbeid i gruva. Dette er et av de best dokumenterte dødsfall etter ulveangrep i hele boka.
Omtrent utryddet
At det er så godt som ingen rovdyrdrepte i det siste hundreåret, skyldes ganske enkelt at bjørnen og ulven har vært omtrent utryddet i denne perioden.
- 1800-tallet tror jeg at jeg har god kontroll på, og jeg har brukbar oversikt også for 1700-tallet. Lenger bakover blir det vanskeligere å finne gode skriftlige kilder.
Som et eksempel på at sagn og historier kan vise seg å stemme, forteller Furseth at det i Sogn og Fjordane verserte en historie om en gravid kvinne som på 1600-tallet ble drept av bjørn. Få festet lenger lit til historien eller visste hvor den skulle ha funnet sted. Furseth kom i kontakt med en 90-åring som mente han husket stedet og han ble med ut i villmarka.
- Alt var gjengrodd, men vi skavet av lyng og mose og til slutt fant vi faktisk meislet inn i berget et dobbelt kors og en bjørneklo! Ingen ville ha brydd seg med å gjøre et slikt arbeid hvis det ikke lå en reell hendelse bak, mener Furseth.
Diskuter denne saken
Innsendt av Atina, 20.01.2012 17:28:22
og merkerlig er det at et konkret tall kan linkes til "kanskje, sannsynligvis". Nå er det merkerlig om et møte mellom dyr og menneske ikke har ført til "kulturkollisjon" av og til opp gjennom årene . Eks mennesket befinner seg mellom bjørnebinne og bjørnunge. Skadeskyting m.m
Hva vil forskerene oppnå med denne sannsynlighetsberegningen sin ? Hva i all verden er å dokumentere- det sannsynlige..?- om ikke fortelling av sagn?Innsendt av Bjørnefrelst!, 20.01.2012 15:31:35
den største grunnen til at folk blir drept av Bjørn er at de ikke vet hvordan man skal opptre mot en bjørn om de møter en! I andre tilfeller er det skadeskyting som er grunnen! Bjørnen flyr ikke på mennesker sånn helt uten videre!
Innsendt av Arnold Guttuli, 21.10.2005 08:08:17
Det kunne ha vært interessant om Astor Furseth eller noen andre forskere kunne finne ut hvor mange som har blitt drept av andre dyr som hester, krøtter, veps og elg - sånn for sammenlikningens skyld. Folk blir jo drept hvert eneste år av disse dyrene uten at det blir den helt store oppmerksomheten omkring dette. I gamle dager var det kanskje flere som ble drept på grunn av at det var mer kontakt mellom dyr og mennesker?
Innsendt av Stura Molden, 20.10.2005 19:19:14
Anders Solli fins ikke i kirkebøkene til Leksvik prestegjeld. Det er ingen dokumentasjon på at noen har blitt drept av rovdyr på veg til gudstjeneste i Leksvik. Historien er et sagn med opprinnelse i Finland eller Russland. Mon tro hvor mange andre sagn som Furuseth har regnet som faktiske hendelser?
Innsendt av Fredrik Telnes, 20.10.2005 14:04:23
Hei, jeg studerer naturforvaltning og skriver i denne stund bacheloroppgave om brunbjørn i Lierne/Hotagen(svensk side) området. Har gått ca 600 terrengkm. i dette store kjerneområdet for bjørnen, somrene 2003-04. I området Svaningen på svensk side gikk vi mye å fant masse sportegn, dette går for å være det mest bjørntette området i Sverige. Min erfaring fra sportegn/habitat feltarbeidet er at bjørn er svært vanskelig å komme nært innpå. Den har utrolig god lukt å hørselssans, og skyr unna mennesker. Vi hadde med oss bjørnehunder og ved to anledninger, etter å ha forfulgt bjørn var lyder fra den alt vi fikk oppleve! Synsobservasjon fikk vi ikke noen gang. Kommer fra Snåsa og har gått mye i fjellene der, og har aldri sett bjørn, jerv eller gaupe, så dette er skye dyr som har lært seg at vi mennesker er farlige, og ikke mat. Men vi må alltid unngå å kaste matavfall o.l. i områder med mye rovdyr da dette kan medføre at de forbinder mat med menneskelukt. Jerv og gaupe er de som er mest sky mennesker. Dette har jeg funnet fram til gjennom å se på internasjonale bestander og forskning, da jeg tok kurset i rovdyrsforvaltning. Så det er liten grunn til å frykte våre bestander av bjørn å ulv, spesielt ulv da denne bestenden er så små! Skal du være så heldig å fa oppleve bjørn på nært hold så trekk rolig unna, men hold øyekontakt :) hvis den er agressiv, betyr det at den har unger eller mat ved seg, som den naturlig nok vil forsvare. Det første angrepet (99%) er et bløffangrep! Så hvis den får være i fred vil den ikke angripe!
Innsendt av Anne Bergmo, 20.10.2005 13:25:28
Astor Furseth kan sikkert også bevise at folk ble bergtatt av troll og druknet av draugen i gamle dager. Etterlyser kritisk journalistikk fra Adressa her.
Innsendt av Bjørn Bye, 20.10.2005 20:12:42
Dette dreier seg vel ikke om hva Astor Furuseth kan finne bevis for eller ikke. Det kan vel neppe herske tvil om at mennesker gjennom tidene er blitt drept av ulv og bjørn i Norge. Heldigvis ble stammene etterhvert kraftig redusert og faren for angrep på mennesker og dyr ble så godt som borte. Hva er det vi ønsker for framtida? Bygda for bjørnen og byen for bøndern??? Mange sauebønder har etterhvært gitt opp sauehold fordi de ikke orker at dyra deres blir mer og mindre levende spist av rovdyr. Foreldre er redde for å la barna gå ut alene. Dette er realiteter, hverken sagn eller forskningsresultater...Men for all del - la rovdyra overta naturen så kan vi mennesker stresse ned i byen. Fiskerne er trygge på havet, så fisk kan vi få. Svin og storfe kjøper vi fra EU-land og fjærkre importerer vi fra KINA... ( Korn og potet ifra vænner i væst - da har vi alt ; ALT FOR NORGE - THE BE(A)ST !!!!!!
Innsendt av Kjetil Blokkum, 21.10.2005 09:20:30
Tror ikke det er ulv og bjørn som kommer til og utradere bygdenorge, det klarer WTO uten hjelp fra rovdyra. Men at folk skal være redde for og sende ut ungene sine for de tror de skal bli tatt av ulv og bjørn er bare tull. Det er MYE mere farlig om de skulle treffe på folk alene i skogen enn bjørn. Trenger ikke slå opp i kirkebøker for å se hva som er farlig utenfor stuedøra for både barn og voksne. Holder bare og se på adressa eller vg. Jeg er for jakt på de store rovdyra, men da må størrelsen på bestanden være forsvarlig. Når den er det skal jeg være den første på post med min 30.06.
Innsendt av Geir Johansen, 20.10.2005 12:31:07
Virker som om denne boka er basert på den kjente sangleken,bjørnen sover.
Innsendt av Kjell Olsen, 20.10.2005 09:23:06
Astor Furuseth har som mål å underbygge påstandene om at folk har blitt drept av rovdyr i tidligere tider. Dette er ikke seriøs forskning selv om det presenteres som dette av Adressa. Han har ikke brukt anerkjent forskningsmetodikk, men presenterer dette som forskning. Dette er ikke annet enn fordekt politikk med en hensikt å underbygge bøndenes mål om å rense norsk natur for rovdyr.
Innsendt av bonde, 20.01.2012 17:53:15
Jeg er glad i både ørn, gaupe, rev, jerv, ulv og bjørn og alle dyr. De som er redd rovdyr er de som har mistet buskapen sin og funnet dem ille tilredt. Jeg ville ikke føle meg trygg alene mot en ulveflokk eller bjørn, men jeg allikevel full forståelse for at den hører til i vår fauna.
Ja til rovdyr, nei til generalisering.
