Utenriksdepartementet fraråder andre fylker og kommuner til å følge Sør-Trøndelags boikottvedtak. Nå gir også de sørtrønderske fylkespolitikerne etter for presset.
Endret: 29.12.2005 kl. 22:24
- Regjeringen støtter ikke boikott som virkemiddel. Så derfor har vi ikke noe behov for at flere følger Sør-Trøndelag. Vi har tro på at et lite land som Norge snakker med partene, sier Raymond Johansen (Ap), statssekretær i Utenriksdepartementet (UD).
Johansen bekrefter at UD har fått henvendelser fra israelsk side om det sørtrønderske vedtaket.
- Det er ingen tvil om at det har kommet reaksjoner på dette fra jødiske miljø, sier han.
Reaksjonene har kommet i form av demonstrasjoner foran den norske ambassaden i Tel Aviv og en strøm av henvendelser til de norske ambassadene i Canada og USA.
- Boikottvedtaket egner seg ikke i forhold til Norge sin rolle som fredsnasjon og konfliktløser, sier Johansen.
Men han tror ikke vedtaket har ødelagt for Norges rolle i fredsprosessen.
Fylkesordfører Tore O. Sandvik (Ap) er enig i anbefalingen til UD.
- Spesielt når Norge spiller en meglerrolle i konflikten, er dette en sak vi bør overlate til UD. Fylkestinget bør konsentrere seg om skole, tannpleie, kultur og kollektivtrafikk, sier Sandvik.
- Er dette et pinlig vedtak?
- Det er unødvendig vedtak, sier Sandvik.
Som Adresseavisen skrev i går, kommer trolig fylkestinget til å snu i boikottsaken. Tre stemmer skilte flertallet fra mindretallet som stemte mot boikott. Representanter både i Frp, Sp og Ap har varslet at de kommer til å snu.
Men det er ikke bare det rødgrønne flertallet i fylket som er splittet i denne saken. Nå gir KrF ros til fylkesordføreren, og refs til opposisjonsleder Yngve Brox (H). Brox kritiserte i Adresseavisen i går Sandvik for å være svak, siden flertallet i Ap stemte imot ham i boikottsaken.
- Når denne saken nå får en god løsning, blir det utidig av Brox å strø salt i sårene til fylkesordføreren, sier Lykke.

