Profilerte stillinger

Pensjonskasse ut av Vest-Sahara

Bystyret ber Trondheim kommunale pensjonskasse (TKP) trekke tilbake investeringene i det omstridte firmaet TGS-Nopec.
Publisert: 28.03.2003 kl. 22:38
Endret: 28.03.2003 kl. 22:38

Adresseavisen avslørte nylig at Trondheim kommunale pensjonskasse eier 60 000 aksjer til en verdi av ca 3,6 mill kroner i selskapet TGS-Nopec. Selskapet driver omstridte seismiske undersøkelser i havområdene utenfor Vest-Sahara.

Vest-Sahara har vært okkupert av Marokko siden 1975, og FN har fordømt denne okkupasjonen. Norske myndigheter har også uttalt at de synes det er problematisk at norske selskaper går inn i området.

RV og SV tok opp saken i bystyret. Med 43 mot 42 stemmer ble det vedtatt at pensjonskassen skal trekke tilbake investeringene i TGS-Nopec. Forslaget ble støttet av SV, RV, Ap, Venstre, De grønne, Bylista og Pensjonistpartiet. Et enstemmig bystyre vedtok dessuten å be styret i den kommunale pensjonskassen vedta samme etiske retningslinjer for pensjonskassen som for e-verksfondet.

Et forslag om en egen sak hvor det drøftes tiltak for å unngå ytterligere tap i pensjonskassen, fikk derimot ikke den nødvendige støtten og ble nedstemt.

Kommunalråd Knut Fagerbakke (SV) er likevel fornøyd.

- Vedtaket om TGS-Nopec var spesielt viktig. Vi må markere at vi ikke finner oss i slike investeringer, sier Fagerbakke.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Vant milliongevinst for andre gang

Sverre (74) fortsetter tippingen. Les mer

 

Terrorangrepet

- Ville vært mye galskap siste 100 år

Historieprofessor advarer mot å sette diagnoser på politisk avvikende tanker. Les mer

- Det er litt flaut

Lørdag er det 700 dager siden Hegle Svendsen skjøt fullt hus. Les mer

Adresseavisen 12. mars.

Slik blir hotellet

Omlag 100 av 400 rom er klare til bruk. Foto: TERJE SVAAN Se mer

 
 

Vant milliongevinst for andre gang

Sverre (74) vant 1,4 millioner kroner i Joker onsdag. Tidligere har han vunnet 1,5 millioner i Lotto. Nå håper han å vinne for tredje gang. Les mer

 

Lagerarbeider døde etter fall i Vennesla

Vennesla (NTB): Mannen som ble alvorlig skadd i et fall i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag, døde senere av skadene. Les mer

Frykter alvorlig matmangel i Sør-Sudan

Juba (NTB): FN varsler om fare for stor matmangel i Sør-Sudan. Situasjonen forverres av dårlige avlinger, prisstigning, konflikter og intern flukt, skriver to FN-organisasjoner i en rapport. Les mer

 

Advarer mot diagnoser på politiske avvik

Anders Behring Breivik deler sine bisarre politiske vrangforestillinger med både nazister og ekstreme islamister. Derfor er det problematisk å legge det til grunn for at han er psykotisk, mener historieprofessor Øystein Sørensen. Les mer

Karzai: – Åtte barn drept i NATO-angrep

Kabul (NTB-AFP): Åtte barn er drept i et luftangrep utført av NATO-soldater i Kapisa-provinsen i Afghanistan, ifølge president Hamid Karzai. Les mer