Profilerte stillinger

Avverget streik, men for en høy pris

rbeidsminister Dag Terje Andersen (t.h.) møtte onsdag formiddag forhandlingslederne for meklingen i stat og kommune, her ved Arne Johannessen (f.v.), Unio-stat, Helga Hjetland, Unio-kommune og Jan Davidsen fra LO. Andersen medgir at det er svært vanskelig å finne en løsning på pensjonssaken. Foto: SCANPIX

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) unngikk en omfattende streik i offentlig sektor, men prisen har vært å kaste regjeringens planlagte pensjonsmodell over bord.

NTB
Publisert: 27.05.2009 kl. 21:29
Endret: 27.05.2009 kl. 21:31

Partene i offentlig sektor er blitt enige om å utsette meklingsfristen til neste onsdag. Etter et møte hos arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen (Ap) onsdag ble det enighet om å forsøke å løse det vanskelige spørsmålet om pensjon før meklingen formelt blir gjenopptatt.

– Det skal ikke stå på meg eller departementet dersom partene vil ta pinsen i bruk for å komme fram til en løsning, sier statsråden til NTB.

Bare bruttomodell

Dag Terje Andersen var forsiktig med å røpe hva som er blitt drøftet i løpet av dagen, men sa tonen var konstruktiv og at det var lagt et godt grunnlag for videre samtaler.

– Jeg vil ikke si hva vi er kommet fram til på møtene, men det er en kjent sak at vi drøfter ulike former for bruttomodeller, sier Andersen.

Statsråden bekrefter dermed at regjeringens ønske om at pensjonen i offentlig sektor skal styres etter en såkalt påslagsmodell, noe som gjør det lønnsomt å stå lengst mulig i jobb, er lagt død. Tilbake står nå den såkalte bruttomodellen som organisasjonene krever. Ifølge dem er den modellen best egnet til å sikre full opptjening til full pensjonsutbetaling på 30 år, noe som er viktig for dem med lang utdanning.

– Like før streik

Leder i Unio, Anders Folkestad, bekrefter at det er organisasjonenes krav om å gå videre med bruttoprinsippet som ligger til grunn for de videre forhandlingene med staten. Han er betydelig mer optimistisk enn da den første fristen i forhandlingene gikk ut ved midnatt tirsdag kveld.

– Det var like før det var en streikesituasjon, men nå er det en reell mulighet for løsning ettersom regjeringen har erkjent alvoret, sier Folkestad til NTB.

Forhandlingsleder for KS, Per Kristian Sundnes, er glad for den videre prosessen med å forhandle direkte med staten og Arbeids- og inkluderingsdepartementet.

– Dette er en gedigen forhandling som er svært omfattende. Det skal etableres et nytt pensjonssystem som skal tilpasses og som skal vare i 50 år framover. Det er mildt sagt komplekse saker. Men påslagsordningen er ute, sier Sundnes.

Milliarder

Riksmeklingsmannen er stilt helt på sidelinjen i forhandlingene. I stedet har statsråden trådt inn som en leder av arbeidet med å finne fram til en felles plattform i pensjonsspørsmålet. Først når samtalene med Arbeids- og inkluderingsdepartementet er klare vil partene gå til meklingsmannen og formelt gjenoppta prosessen der.

Resultatet av pensjonsforhandlingene berører nesten en tredel av arbeidstakerne i Norge og dreier seg om mange milliarder kroner årlig. I tillegg er det ulikheter mellom dem som er ansatt i staten og de ansatte i kommunene. Målet er likest mulig behandling, men ulike finansieringsformer og overføringer fra staten og folketrygden gir ulike utfordringer for forhandlerne.

En ny pensjonsavtale skal etter planen tre i kraft i 2011 dersom Nav får innført endringene i sitt datasystem.

Diskuter denne saken

Innsendt av KEM, 28.05.2009 12:58:01

Så dere mener at pensjonen som folk flest har trodd de skulle få hele tiden, bare skal kastes på dør.

Typisk Høyre og Frp politikk.

Med ett av de to partiene ved makta så hadde vi fått en gedigen streik som ville ha dratt ut i langdrag. Hva hadde det tjent til?

Innsendt av RA, 28.05.2009 07:14:40

rødgrønne kommer til kort igjen. Vi må nesten forstå det dit hen at de ikke har forutsetning for den jobben de er satt til!? Jfr tidligere omtale i media om deres manglende skolering utover "barneskolen"

Innsendt av Dozer, 28.05.2009 00:28:44

Denne regjeringa har pinadø ikke baller!

Innsendt av Tomas Bakken, 27.05.2009 22:38:53

hahahaha var det ikke det jeg sa i et tidligere innlegg. Dette ble neste for dumt å gjennomskue! Nok en politisk sak som de ikke har tenkt godt nok gjennom, som må kastes på dør, etter at old dunk har vist sin misnøye (atter en gang). Ikke rart at FRP stormer frem på listene. Kanksje ikke pga sitt politiske program, men pga de som styrer landet på en svært lite troverdig måte.

Innsendt av Knut_, 28.05.2009 13:40:11

Du gir tydelig uttrykk for at du ikke har fått med deg hva som skjer, og hvorfor det skjer ser jeg.

Husker du pensjonsforliket? Dette er vel støttet av Høyre og FrP også, ettersom det var et forlik mellom partiene. (Det regner jeg faktisk med at du vet om) Nå ser vi hvordan arbeidstakerne reagerer på høyresidens press om å "justere" pensjonene. Denne påslagsregelen som de snakket så varmt om, er ikke akkurat populær blant alle ser du.

Veldig forenklet dette, men det tror jeg må til...

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Omkom i dykkerulykke

Undersøker om det er feil på utstyret

Politiet håper å finne svar på årsaken til dykkerulykken i Snillfjord. Les mer

 

Prica ute i lang tid

Rosenborg-spissen skal gjennomgå en operasjon. Les mer

Vogntog veltet med 20 tonn soyamel

Kom uskadd fra uhell ved Ikea på Leangen. Les mer

Relaterte artikler

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Fortsatt ikke mulig å avhøre overfallsoffer (77)

Oslo (NTB): Den 77 år gamle kvinnen som ble slått ned og ranet på Korsvoll i Oslo tirsdag, er fortsatt for dårlig til å bli avhørt. Les mer

 

Lagerarbeider alvorlig skadd i Vennesla

Vennesla (NTB): En mann ble alvorlig skadd i et fall på tre-fire meter inne i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag. Les mer

Aktor ber om ni måneders fengsel for Birkedal

Stavanger (NTB): Aktorat mener den tidligere Frp-toppen Trond Birkedal bør dømmes til ni måneders ubetinget fengsel for seksuell omgang og seksuelle handlinger med to gutter på 15 år. Les mer

 

Mann (65) dømt til seks års fengsel for overgrep

Lillehammer (NTB): En 65-årig mann fra Hadeland er i Eidsivating lagmannsrett dømt til seks år og åtte måneders fengsel for seksuelle overgrep over flere år mot tre jenter. Les mer

Ber om ni måneders fengsel for Birkedal

Aktor vil gi den tidligere Frp-toppen Trond Birkedal ni måneders ubetinget fengsel for seksuell omgang med og seksuelle handlinger med gutter på 15 år. Les mer

 

Skal undersøke dykkerutstyret

Politiet håper å finne svar på årsaken til dykkerulykken i Snillfjord. Les mer

 

Fortsatt ikke mulig å avhøre overfallsoffer (77)

Oslo (NTB): Den 77 år gamle kvinnen som ble slått ned og ranet på Korsvoll i Oslo tirsdag, er fortsatt for dårlig til å bli avhørt. Les mer