Profilerte stillinger

Tiltalt for uaktsomt bildrap på Haramsøy

Ålesund (NTB): En 20 år gammel mann er tiltalt for uaktsomt bildrap etter en påkjørsel på Haramsøy i mars i år. Bilen han kjørte, hadde ikke bremser på bakhjulene.
Publisert: 29.09.2009 kl. 14:14
Endret: 29.09.2009 kl. 14:15
John Arne Hagen mistet livet da han ble påkjørt mens han var ute og gikk tur på Austnes i Møre og Romsdal 15. mars i år. 42-åringen omkom på stedet av skadene han fikk.

Etter påkjørselen stakk sjåføren av. Han flyktet til hjemgården, hvor han fikk hjelp av faren til å grave ned ulykkesbilen.

Nå er den 20 år gamle mannen tiltalt for uaktsomt bildrap, melder TV 2. Han nekter straffskyld.

Sjåføren så 42-åringen stå i veibanen, men til tross for dette bremset han ikke ned, mener statsadvokat Magne Nyborg. Bilen var uregistrert og manglet bremser på begge bakhjulene, ifølge tiltalen.

20-åringen er også tiltalt for flere brudd på veitrafikkloven, blant annet å stikke av fra et ulykkessted. Han er også tiltalt for å ha kjørt bilen uten å ha ansvarsforsikring.

Tiltalte skal også ha forledet faren sin til å gi falsk forklaring i politiavhør, ifølge tiltalen. Faren forklarte at sønnen hadde brukt hans bil da ulykken skjedde. Påtalemyndigheten mener det skjedde under påtrykk fra sønnen.

Saken starter i Sunnmøre tingrett 17. november. Det er satt av tre dager til saken. (©NTB)

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

dag 22 - vitneforklaringer

- Jeg hadde ekstrem flaks

Utøya-overlevende Viljar Robert Christian Hanssen mistet synet på ene øyet Les mer

 

- Forlater Chelsea

Mannen som sørget for mesterligasuksess skal være ferdig i Chelsea. Les mer

Emneord

- Er ikke vant til været

Se hvordan de spanske turistene har det om bord i cruiseskipet Empress. Se mer

 
 

FNB: – Finnair samarbeider med Flybe

Oslo (NTB): Finnair skal ha inngått et samarbeid med britiske Flybe om trafikken i Europa. De kabinansatte i det finske selskapet frykter mange oppsigelser. Les mer

 

63-åring døde etter frontkollisjon på Romerike

Årnes (NTB): En 63 år gammel mann døde på Ullevål sykehus etter at han var involvert i en frontkollisjon i Nes kommune i Akershus mandag morgen. Les mer

Kontrollkomiteens innstilling i Tschudi-saken klar

Oslo (NTB): Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité legger i dag fram sin innstilling i Tschudi-saken. Ifølge Dagbladet er innstillingen splittet. Les mer

 

- Ikke inhabil når det gjelder Entra

Næringsminister Trond Giske (Ap) er ikke inhabil i saker som berører Entra Eiendom, konkluderer lovavdelingen i Justisdepartementet. Les mer

– Giske er ikke inhabil når det gjelder Entra

Oslo (NTB): Næringsminister Trond Giske (Ap) er ikke inhabil i saker som berører Entra Eiendom, konkluderer lovavdelingen i Justisdepartementet. Les mer

 

FNB: – Finnair samarbeider med Flybe

Oslo (NTB): Finnair skal ha inngått et samarbeid med britiske Flybe om trafikken i Europa. De kabinansatte i det finske selskapet frykter mange oppsigelser. Les mer

 

Buss og personbil kolliderte

Ingen ble skadd, og trafikken går som normalt. Ingen personskader ved gamle KBS

- Jeg hadde ekstrem flaks

Utøya-overlevende Viljar Robert Christian Hanssen mistet synet på ene øyet Les mer

 

63-åring døde etter frontkollisjon på Romerike

Årnes (NTB): En 63 år gammel mann døde på Ullevål sykehus etter at han var involvert i en frontkollisjon i Nes kommune i Akershus mandag morgen. Les mer