En mann ble søndag ettermiddag tatt av snøskred i Oppdal. Han ble reddet ut av skredet av en turkamerat.
Endret: 15.03.2010 kl. 17:37
Politiet i Sør-Trøndelag fikk klokken 13.15 søndag ettermiddag melding om et snøskred i Skarsembekkdalen ved Vangslia i Oppdal.
Begravd i skredet
Politi- og hundepatruljer og Røde Kors rykket ut til stedet. Det ble også satt inn en søkepatrulje i helikopter.
Operasjonsleder Astrid Metlid sier til adressa.no at det var to menn som utløste det 60 meter brede og 600 meter lange skredet. Én av mennene ble tatt og begravd i snømassene.
Han ble berget ut av kameraten og begge skal være i god form etter den dramatiske hendelsen.
- Kameraten skal ha sett sekken til han som ble tatt av raset, og hjulpet ham ut relativt kjapt. Han hadde også snøskredsøker, sier Metlid.
Flere timer med søk
Det foregikk i flere timer søk i området for å finne ut om andre personer kunne være tatt av skredet. Søket ble avsluttet i 16.30-tiden.
- Innsatslederen på stedet har hatt en grundig prat med de to som utløste skredet, og tre skiløpere som kom ned fra oversiden av skredet. Ingen av disse har sett andre personer eller spor i området i dag, og vi har derfor konkludert med at ingen flere ble tatt av skredet, sier Metlid.
Svært stor skredfare
Skiløperne fikk heller ingen utslag på sine skredsøkere da de tok seg ned forbi skredet.
De to mennene som utløste skredet skal ha kjørt utenfor opptråkkede løyper, og politiet vet ikke om de benyttet seg av alpinanlegget i Oppdal for å komme til området.
- En skredekspert som var med i helikopteret som fløy over skredet har klassifisert skredfaren som svært stor, sier operasjonslederen.
Diskuter denne saken
Innsendt av Jan West, 15.03.2010 14:39:08
Etter å ha sett kuule filmer der folk hiver seg utfor de bratteste hellinger - gjerne med et lite ras som effektivt blikkfang mens man raser ned i forkant av raset (Åhhh såååå stilig), drar man i blodtåka til de meste skredutsatte områdene i Oppdal. Områder de fleste holder seg unna da de har snakket med kjentfolk og ellers vet hvor det kan være farlig. Urutinerte folk bare durer på og tror skredsøkerene er garanti nok for at dette går bra. Toillbailla!
Innsendt av tore tutt, 15.03.2010 14:34:27
Dette holder ikke! Selv om man kan finnes igjen vha skredsøkerutstyr og dermed graves opp, er det ingen garanti for at dette går bra. Statistikk sier at folk blir kvestet mot stein eller trær og dør. da hjelper det ikke mye med søker. Jeg var selv på Oppdal, men ikke pokker om vi dro dit skredet gikk eller i Skarbekkdalen. Alle med litt mellom ørene holdt seg unna disse områdene som er kjnet for stor rasfare. Problemet er at ferskingene med stor skiferdighet IKKE har bekrep om fjellvettregler eller common sense
Innsendt av oppdaling, 14.03.2010 17:11:57
Bra det gikk bra. Men det må snart være på tide å ta hensyn til at det er skredfare i år. Skarsheimsbekkdalen er farlig hvert år. Slutt med å kjøre utenfor løypene.
Innsendt av Oppdaling - som ikke skjønner poenget med å leke med sitt eget eller andres liv..., 14.03.2010 17:08:22
Jeg blir mektig provosert av de egosentriske skiløperne som i sin jakt på spenning, utsetter seg selv og andre for stor fare ved å kjøre utenfor opptråkkede løyper. Spesielt i disse dager - når snøskredfaren er så stor som den er.
Kjøring utenfor løypene er det klart og tydelig advart mot, men man må lure på om de som absolutt skal utfordre skjebnen - både er blinde og døve. For plakater og andre typer varsler ser jo ikke ut til å gjøre inntrykk i det hele tatt :SInnsendt av Pudder!, 14.03.2010 22:35:16
Slutt å gå på tur alle andre steder enn i opptråkkede løyper.
Forresten: La bilen stå på dager hvor det er glatt. Ikke ta fly. Ikke røyk. Ikke drikk. Ikke gå utfor døra når det er holka. Ikke Ikke spis deg feit. Sjansen er uansett større for at du dør i en trafikkulykke, og alder størst for at du dør hjertesyk pga. kosthold. Skal man "rasjonelt" tenke risiko for død er det større risiko å dø som en livsstilsgris med usunt kosthold, for lite aktivitet osv.. Ta skredkurs folkens. Hør på lokale helter. Det er langt mindre risiko med dette enn bilturen dit. Mammaer og pappaer: slapp av.Innsendt av Frank Jensen, 15.03.2010 10:12:41
Det var jo litt av en analogi Pudder" hva har det med saken å gjøre? Du hiver folk under bussen for å forsvare skredutløsere!Du kan ha det artig på ski uten å være en tankeløs goon"

