Profilerte stillinger

Sikrer offentlig eierskap til vannkraften

Oslo (NTB-Per Christensen): Regjeringen mener at offentlig eierskap til vannkraften i Norge er sikret. Et vedtak som umiddelbart trår i kraft, tar hensyn til innvendingene fra EFTA-domstolen.
 NTB
Publisert: 10.08.2007 kl. 14:29
Endret: 10.08.2007 kl. 14:29
Olje- og energiminister Odd Roger Enoksen (Sp) sier at fredagens vedtak betyr at norsk rett bringes i samsvar med EØS-avtalen. I slutten av juni kom EFTA-domstolen til at Norges praktisering av de såkalte hjemfallsreglene ikke var i overensstemmelse med avtaleverket.

I løpet av de seks ukene som er gått, har regjeringen gjennom hyppige kontakter med miljøer i Brussel kommet fram til en ordlyd som skal bevare den nasjonale kontrollen med vannkraften.

Enoksen dro selv til EU-hovedstaden to dager etter at dommen var falt i Luxembourg for å drøfte med overvåkingsorganet ESA de muligheter Norge så for seg. Det var ESA som i 2006 klaget Norge inn for EFTA-domstolen, med henvisning til manglende likebehandling av konsesjonene for offentlig eide og privateide kraftverk.

Det avgjørende poenget, som departementets jurister raskt så som et mulighetens vindu, var at domstolen aksepterte at offentlig eierskap er et mål i seg selv. Dommerne fulgte ikke ESAs klage på punktet som gjelder forskjellsbehandling mellom offentlige og private eiere.

Dette betyr igjen at regjeringen opprettholder evigvarende vannkraftrettigheter for kommuner, fylkeskommuner og Statkraft, mens private konsesjoner løper tiden ut, men blir ikke fornyet. Dette er gjeldende regelverk i dag, og det kan regjeringen fortsette med.

De eneste private som ikke blir underlagt hjemfall, altså vederlagsfri tilbakeføring til staten, er de som fikk rettigheter før konsesjonsloven ble innført i 1909. Men deres andel av den samlede kraftproduksjonen er rundt 6 prosent.

Arbeidet med selve loven vil ta noe tid, men Enoksen forsikrer at den selvsagt skal sendes på høring og legges fram for Stortinget på normal måte.

– Men ved bruk av den provisoriske anordningen sikrer vi stabilitet og forutsigbarhet i perioden fram til de nødvendige lovendringene er på plass, sier olje- og energiministeren.

Ett av punktene i den «konsolideringsmodellen» som regjeringen presenterte fredag, er at private eiere fortsatt kan eie inntil en tredel av offentlige eide vannkraftverk.

– Rundt 2050 vil det bare være offentlig eide vannkraftverk i Norge, bortsett fra dem som fikk rettigheter før 1909, sier Enoksen. Staten vil ikke nødvendigvis øke sine eierandeler. De som tilfaller staten gjennom hjemfall, ser Enoksen for seg kan leies ut.

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) er godt fornøyd og sier at offentlig eierskap er fullt forenlig med EØS-avtalen. LO-leder Roar Flåthen roser regjeringen for rask handling og sier det viktigste er offentlig kontroll med den evigvarende vannkraften. (©NTB)


 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Overfallet i Vuddudalen

- Vi har tatt alle som var involvert

Politiet tror de har pågrepet samtlige som slo mann (42) helseløs. Les mer

 

Har du sett Ole Morten?

Savnet siden forrige uke. Les mer

Ineffektive Norge

Norge skjøt og skjøt, men bare med løskrutt. Les mer

Lager laksedokumentar

Brødrene Henrik og Benjamin Fredriksen fra Trondheim er i full gang med å lage sin egen dokumentarfilm. Se klipp fra filmen her. Se mer

 
 

Skei Grande kritisk til festing med mindreårige

Stavanger/Oslo (NTB): Nyvalgt leder i Rogaland Venstre, Kjartan Alexander Lunde (24), erkjenner at både voksne og mindreårige drakk på nachspielet under fylkesårsmøtet sist helg. Ikke akseptabelt, sier partileder Trine Skei Grande. Les mer

 

Krever erstatning etter 229 dager i varetekt

Sarpsborg (NTB): En mann som ble frifunnet etter å ha sittet 229 dager i varetekt, vil nå kreve erstatning. Les mer

Riksadvokaten åpner for å påstå straff for Breivik

Oslo (NTB): Riksadvokat Tor-Aksel Busch åpner for at påtalemyndigheten kan komme til å påstå straff for Anders Behring Breivik under rettssaken. – Tiltalen vil bli skrevet med forbehold, sier riksadvokaten. Les mer

 

Forsvarer mener Solum Larsen personforfølges

Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen. Selv ønsker Solum Larsen å forklare seg så snart som mulig, bare han blir frisk nok. Les mer

Forsvarer mener Solum Larsen personforfølges

Stavanger (NTB): Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen. Selv ønsker Solum Larsen å forklare seg så snart som mulig, bare han blir frisk nok. Les mer

 

USA godkjenner nye atomreaktorer

Rockville (NTB-Reuters): USA godkjente torsdag planer om å bygge det første nye atomkraftverket i landet på 34 år. Les mer

 

EU utsetter Hellas-avgjørelse til neste uke

Brussel (NTB-DPA-AFP): EUs finansministre utsetter beslutningen om en ny krisepakke til Hellas til onsdag i neste uke. Flere krav må oppfylles først. Les mer

Skei Grande kritisk til festing med mindreårige

Stavanger/Oslo (NTB): Nyvalgt leder i Rogaland Venstre, Kjartan Alexander Lunde (24), erkjenner at både voksne og mindreårige drakk på nachspielet under fylkesårsmøtet sist helg. Ikke akseptabelt, sier partileder Trine Skei Grande. Les mer

 

- Har tatt alle som var involvert i overfallet

Politiet mener de har pågrepet alle som deltok i svært grov vold mot mann (42) i Levanger. Les mer