Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) vil ha flere utredninger før hun tar stilling til hvilke alternativ som skal velges for nytt sykehus i Molde.
Endret: 11.03.2010 kl. 21:46
Torsdag ga statsråden tilbakemelding til Helse Midt-Norge om nye Molde Sykehus. Hun ber om at det utredes to tilleggsalternativer: Ett hvor driften videreføres i de nåværende sykehuslokalene og ett hvor det utredes et felles sykehus for befolkningen i Nordmøre og Romsdal.
I tillegg ber helseministeren om at det foreliggende konseptet for nye Molde sykehus tilpasses samhandlingsreformen grunnintensjon om at flere skal behandles utenfor sykehus,
Helseministeren understreker i en pressemelding at dette betyr at det ikke er tatt endelig stilling til noen av alternativene.
Diskuter denne saken
Innsendt av Donna, 11.03.2010 22:08:23
Når vi ser det er et helseforetak i NorTrøndlag og et i Sør Trøndelag- hvorfor skal det være to helseforetak i Møre og Romsdal. Slå sammen til et helseforetak, og si opp alle 50 som er i administrasjonen i Molde. Da sparer helse Midt mange penger, for hver ansatt har i snitt ca 1 mill i årslønn og da blir det 50 millioner første året som spares bare i administrasjon. Da kan pengene brukes til mere pasientbehandling. Disse i Molde er også dei mest udugelige i helseforetaket.
Innsendt av Randi, 18.03.2010 19:31:14
Molde er en utkant i Helse Nordmøre og Romadal. Når Møre-aksen kommer, så vil moldenserne ha ca. 45 min. til Ålesund sjukehus og 25-30 min. til Krifast Stor-sykehus. Når man ikke vet om Orkdal sykehus eksisterer om noen år, så vil plasseringen på Krifast være enda mere sentral for Rindal, Surnadal og Sunndal. Vi har en klok helseminister som har sett at dette er et godt alternativ. I tillegg vil hun vurdere å pusse opp Molde sykehus til modell 4 og bygge på Kristiansund sykehus og gjøre dette til modell 2. Dette vil også være et godt samfunnsøkonomisk prosjekt hvor man utnytter eksisterende infrastruktur. Og da bør Kristiansund sykehus være hovedsykehus av de samme grunner som over. Og administrasjonen bør følgelig følge etter til Kristiansund.

