Profilerte stillinger

Fikk garnet fullt av oppdrettstorsk

TV-ADRESSA: Dette er svært alvorlig for Trondheimsfjorden som nasjonal laksefjord.

Rømmingsalarmen gikk etter at oppdrettstorsk som stammer fra Frengen Havbruks anlegg på Ytterøy havnet i garnlenkene til Jardar Sandstad.

JAN ERIK ROEL
Publisert: 30.12.2008 kl. 16:15
Endret: 30.12.2008 kl. 20:07

Den første fangsten på ca 140 torsk fikk Sandstad ca en uke før julaften – på den sørlige delen av øya – ca fem kilometer fra oppdrettsanlegget. I mellomjula satte han garn i sjøen på samme sted. Da ble det en ny ladning på 60 torsk, men umiddelbart falt det ham ikke inn at fisken kunne stamme fra oppdrettsanlegget.

Forundret

– Jeg ble svært forundret over storfangsten ettersom jeg tidligere bare har brukt å få bare et par tre fjordtorsk på et slikt garnsett, forteller Sandstad.

Han reagerte imidlertid på at fangsten besto av jevnstor kilosfisk. Da han skulle se nærmere på den, viste det seg at fisken hadde slitte finner. Da den skulle sløyes oppdaget han også at den hadde unormalt stor lever som gjorde at fisken virket feit og lubben.

Rømmingsalarm

– Vi spøkte med at fisken kanskje stammet fra oppdrettsanlegget, men det var først da jeg snakket med fiskeforvalter Anton Rikstad ved fylkesmannens miljøvernavedling i Steinkjer at vi alle sammen forsto at hele fangsten var oppdrettstorsk.

Dermed gikk rømmingsalarmen. Fiskeridirektoratet dro forleden ut på befaring ved oppdrettsanlegget. Det ble konstatert at den ene mæren, som inneholder flere tusen fisk, hadde en ca 30 cm lang rift der fisken åpenbart hadde kommet seg ut. Bedriften fikk umiddelbart pålegg fra om å iverksette tiltak i form av gjenfangst og bøting av mæren.

– Når man kan få en så stor gjenfangst så langt fra oppdrettsanlegget, forteller det meg at flere tusen fisk kan være på rømmen og det er svært alvorlig både for den ville fjortorsken og Trondheimfjorden som nasjonal laksefjord, sier Anton Rikstad.

Diskuter denne saken

Innsendt av John Olav Oldren, 01.01.2009 16:56:41

Inn gjennom Trondheimsfjorden svømmer det flere hundre tusen kg med villaks som skal opp i vassdragene for å gyte. Myndighetene og oppdrettsnæringen kan ikke få leke russisk rulett med denne viktige fjorden. Både laksen og alle de andre fiskeartene i Trondheimsfjorden er for viktige, og det må her brukes et føre var prinsipp og ikke ta problemene når de kommer holdning i denne saken.

Regelverk og lover rundt oppdrettsnæringen er også alt for dårlig. Hvor er Mattilsynet? Er det de som skal følge opp anleggene? Blir slikt gjort? Og hvor ofte? Det ligner litt på bukken som skal passe havresekken når man ser på regelverket her.

Innsendt av kurt oddekalv, 01.01.2009 01:18:56

Miljøvernforbundet sitter og skriver på politianmeldelse av denne rømmingen . Torskeoppdrett er en gigant trussel mot den viktigste fisken i Norge, Oppdrettstorsken styres m lys for å vokse fort, slik at grådige oppdrettere kan presse frem flest mulig tonn på kortest mulig tid. Dette gjør at de ikke kan kontrollere gytingen på den domestiserte torsken. Det betyr at trondheimsfjorden og store deler av norske kysten blir full av små skrekkfisker designet for et liv i fengsel, Fores på spreng og svømmer altfor tett i mærden, gjør igjen at vi får masse sykdom som igjen fører til store utslipp av antibiotika/kjemotreapautica som er lite nedbrytbart og gir resistens mot en rekke sykdommer Miljøvernforbundert mener oppdrettsnæringen må bære deler av skylden for fremvekst av dødsbakteriene som er immune mot det meste, etter forrige runde med kjemisk antibiotika. Den gang blandet med olje og fiskefor i store sementbladere før det ble dumpet i havet og brukt på den stakkars laksen.Vi politianmelder denne saken rett over helgen for å få etterforsket rømmingen. Dette er en alvorlig forbrytelse og en stor forurensning.

Innsendt av martin Lunde, 31.12.2008 12:30:19

blir ikke anlagt på land for da får oppdretterne en stor og kostbar jobb med å bli kvitt avføring og forrester etter fisken.Det er jo mye enklere å la svineriet synke til bunns under mærene for da er det tilsynelatende ingen som ser det.Når haugen har blitt stor nok flyttes mærene til renere omgivelser og slik fortsetter det til alt marint liv under og rundt om kring dør ut.Dette er en av jordens mest miljøødeleggende industrier så hvordan regnestykket om at det er en meget lønnsom industri, er umulig å forstå.Det vil koste samfunnet store summer å reparere skadene etter disse aktørene,hvis det i det hele tatt lar seg gjøre.La konsesjonsinnehaverne selv få betale for sine miljøsynder slik annen forurensende industri må gjøre.

Innsendt av OO, 31.12.2008 10:29:26

Oppdrettsnæringen tømmer havet for villfisk. Det går med 3 kg villfisk som for til å produsere 1 kg oppdrettsfisk. Konsekvensene er at livet i havet ødelegges. Sjøfuglbestanden er eksempelvis redusert med over 90% på 30 år fordi oppdretterne tar maten fra fuglene. Det har blitt så stille på kysten.

Innsendt av Arne Nilsen, 31.12.2008 08:56:24

Tragisk at det tillates å drive med slik næring når man ikke kjenner til konsekvenseneav dette på sikt. Få svineriet på land og ikke ødelegg den unike villstammene av torsk og laks i Tronheimsfjorden. Det bør gies store bøter når slikt skjer.

Innsendt av torner uten roser, 30.12.2008 22:40:27

Hvor mange arbeidsplasser og skattekroner vil strømme til Levanger kommune med oppdrettsnæringen? Her bør folk få innsyn i vedtaket hvis det er fattet ,eller er det bare synsing.

Innsendt av eks.byråkrat, 30.12.2008 22:32:53

For og få en eksempelvis en sjenkebevilgning (konsesjon) kreves en del kontoll for og beholde denne,delvis for ikke og påføreskade på storsamfunnet.Hva skjer her? Hvordan er det med internkontrollen for rømming av fisk? Må det hobbyfiskere til for og undre seg over unormalefangster?

Ved skade av mæren forårsaket av sel,oter eller andre ting hvilke rutiner er det for kontroll av de disse tingene ? Hvem har annsvaret av kontrollen blir utført?Hvem har i dag annsvaret for oppfisking av rømt fisk når skaden er oppdaget? Dette bør være adressas neste artikkel.Hvorfor er Mattilsynet så anonyme i denne saken?

Innsendt av Innherredsbygg, 30.12.2008 21:01:37

Dette er en næring som vil vise seg å bli totalt ulønnsom samfunnsmessig. Historikken viser at oppdrettsbransjen har vært useriøs. Rømninger og sykdommer viser dette. Hvordan er tilstanden i norske lakseelver idag? Oppdretterne bør stilles tilrette for ødeleggelser som har skjedd på naturen, og betale slik at mest mulig av skadene blir erstattet.

Innsendt av natur mann, 30.12.2008 20:26:25

Bare en ting å si om dette, miljøsvin!

Sitat fra Trønderavisa: "Daglig leder Kjell Audun Fenstad i Frengen Havbruk har forståelse for at fiskerne er bekymret, men mener bekymringen er grunnløs. Fenstad innrømmer blant annet at anlegget hadde et utbrudd av den fryktede vibriose-smitten i fjor. Motstanderne peker på at slik anlegg kan være en trussel mot villaksebestanden. Fenstad deler ikke den bekymringen og viser til at det ikke finnes fnugg av vitenskapelig bevis for dette...."

Samtidig er det godt å vite at Senterpartiet i levanger kommune ønsker torskeoppdrettet velkommen til kommunen. Neste sted er da i Djupvika som er en utmerket plass å fiske etter blant annet sjø-ørret...

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Slik blir de nye sykkelfeltene

Skifter farge fra sommeren. Les mer

 

Prica ute i lang tid

Rosenborg-spissen skal gjennomgå en operasjon. Les mer

Vogntog veltet med 20 tonn soyamel

Kom uskadd fra uhell ved Ikea på Leangen. Les mer

- Kom hjem til RBK

Odd Iversen mener sønnen har to-tre år igjen i toppfotballen. Les mer

Har trolig fanget brannstifter på film

Politiet tror bobilbrann var påsatt. LEVANGER-AVISA: Les mer

Det var fra dette oppdrettsanlegget til Frengen Havbruk på Ytterøy den rømte oppdrettstorsken kom fra. Foto: LEIF ARNE HOLME

Her synker båten

En båt begynte plutselig å ta inn vann i kanalen i Trondheim tirsdag ettermiddag. Etter hvert gikk den under. Se mer

 
 

Her er ulykkeskurven

I denne kurven satt de tre som ble skadd i arbeidsulykken ved Kværner Verdal. Les mer

 

Vil innføre ekstra flaggmenn

Kværner Verdal iverksetter sikkerhetstiltak etter fallulykken. Les mer

Kan ha fått brannstifter på kamera

Politiet tror bobilbrann i Levanger var påsatt. LEVANGER-AVISA: Les mer

 

Etterforsker om kravene ble oppfylt

Politiet og Arbeidstilsynet fortsetter etterforskningen av arbeidsulykken på Kværner Verdal med full styrke i dag. Les mer

- Vi krysser fingrene for at det skal gå bra

Lederen i selskapet som er arbeidsgiver for én av de skadde, reiste til Verdal onsdag kveld. Les mer

 

Dom for homohets opprettholdt i Strasbourg

Stockholm (NTB-TT): Høyesterett i Sverige krenket ikke ytringsfriheten da fire menn i 2006 ble felt for hets mot homofile. Det avgjorde Den europeiske menneskerettighetsdomstolen i Strasbourg torsdag. Les mer

 

– Forlik på plass om ny sparepakke i Hellas

Aten (NTB-Reuters): Greske politiske ledere har fått på plass et forlik om nye sparetiltak, ifølge greske regjeringskilder. Les mer

Lagerarbeider alvorlig skadd i Vennesla

Vennesla (NTB): En mann ble alvorlig skadd i et fall på tre-fire meter inne i en lagerbygning i Vennesla i Vest-Agder torsdag ettermiddag. Les mer