Profilerte lederstillinger

Solid avkastning for Statens pensjonsfond

Oppover: Administrerende direktør Olaug Svarva legger i dag frem Statens pensjonsfonds resultat for 2009. Foto: SCANPIX

Statens pensjonsfond oppnådde et positivt resultat på 29,3 milliarder kroner for 2009. Det gir en avkastning på 33,5 prosent.

NTB
Publisert: 04.03.2010 kl. 10:53
Endret: 08.03.2010 kl. 13:55

– Vi har lagt bak oss to spesielle år i finansmarkedene, og kan fastslå at verdifallet i kriseåret 2008 ble innhentet gjennom den sterke oppgangen i 2009, sier administrerende direktør Olaug Svarva.

Ved årsskiftet var forvaltningskapitalen i Statens pensjonsfond på 117 milliarder kroner.

Avkastningen for Statens pensjonsfond Norge ble 2,2 prosentpoeng svakere enn referanseporteføljen i 2009. Samlet har Folketrygdfondet likevel hatt en robust portefølje gjennom finanskrisen, med en årlig gjennomsnittlig avkastning som er 1,7 prosentpoeng bedre enn referanseporteføljen for de to siste årene.

Diskuter denne saken

Innsendt av RA, 04.03.2010 13:23:55

at de er så liten da i forhold til "storebror oljefondet"

Innsendt av Hobbyinvestor, 04.03.2010 12:50:34

Det viser seg at avkastningen i Statens Pensjonsfond bare klarte halvparten av hva børsen i Norge steg i 2009. Børsen steg 64% på de 12 månedene. Selv hadde jeg 118% avkastning på anbefalt portefølje hos HegnarOnline i 2009. Med børsen sin avkastning ville fondet hatt en avkastning på nesten 65 milliarder, med min avkastning ville de ha hatt ca 120 milliarder i avkastning. Det utgjør en stor forskjell for fremtidig pensjon. Er klar over at de ikke investerer kun i Norge, men det er mange fond som har over 60% avkastning i 2009 som ikke bare har aksjer i Norge. Dette kan ikke sees på som en god investering men en middels investering.

Innsendt av RA, 05.03.2010 00:24:09

var i særdeleshet interessant info! Jeg får nesten lyst til å konkludere med at Staten bør bygge opp et større finansiellt miljø her hjemme på berget. Dette gjør de enklest ved å kjøpe tjenester derfra.

 

Skriv din kommentar

Tittel*

Kommentar

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Adresseavisen ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Ivers har kontaktet RBK for comeback

Og Erik Hoftun holder døra på gløtt. Les mer

 

FALT 35 METER på Kværner Verdal

- Vi er rystet

Lederen i selskapet til én av de skadde er sterkt preget av ulykken. Les mer

Terrorangrepet

Breivik bestrider ikke diagnosen

Mener likevel rapporten er full av feil. Les mer

Terrorangrepet

- Ikke kall dem «Utøya-overlevende»

Fylkeslegen kritisk til ordbruken. Les mer

Pansrede kjøretøyer inn i Homs

Bombardert med artilleri for fjerde dag på rad. Les mer

Stillingssøk

Siste stillinger

Profilerte stillinger

Fokus-resultatet nesten halvert

Fokus Banks resultatet før skatt ble nesten halvert i fjor, sammenlignet med toppåret 2010. Les mer

 

Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud

Åtte av ti ingeniørstudenter har jobb før de er ferdig utdannet. Les mer

I dag når bensin- prisen en ny topp

Nå må du betale nærmere 15 kroner literen. Les mer

 

Skal bygge skip for 800 millioner kroner

Bergen Group Fosen i Rissa har fått kontrakt på et nytt offshoreskip. Les mer

Norge langt bak i ingeniørutdanning

Det trengs mange tusen flere ingeniører i Norge, men vi utdanner langt færre enn nabolandene. Les mer