Det var stor skuffelse å spore hos de sykehusansatte da streiken ble stanset tirsdag. Regjeringen grep inn med tvungen lønnsnemnd fordi liv og helse var i fare.
Endret: 15.07.2010 kl. 06:26
Til sammen 540 helsearbeidere, blant dem helsesekretærer, hjelpepleiere, barnepleiere, kokker, ambulansearbeidere, audiografer og portører har vært i konflikt siden 29. juni, men nå tvinges de tilbake på jobb. Ved St. Olavs Hospital var 75 YS-medlemmer i streik.
Det er klart etter at regjeringen grep inn med tvungen lønnsnemnd i sykehusstreiken tirsdag.
Helsetilsynet kunne ikke lenger garantere for at streiken ikke utgjorde en fare for liv og helse, og regjeringen grep dermed inn.
Fryktet sammenbrudd
Assisterende direktør Geir Sverre Braut i Helsetilsynet forteller at de på et tidspunkt fryktet at helsesystemer over hele landet skulle bryte sammen som følge av streiken.
– Vi fikk inn et stort antall alvorlige bekymringsmeldinger og kunne ikke lenger gå god for at streiken var forsvarlig, forklarer Braut til NTB.
Arbeidstakerne i YS reagerte på avgjørelsen om tvungen lønnsnemnd med stor skuffelse da de ble informert om avgjørelsen under et møte hos Arbeidsdepartementet.
– Jeg er utrolig skuffet. Streikeviljen hos oss er stor fremdeles, sa forhandlingsleder Erik Kollerud i YS til NTB.
– Arbeidsgivers skyld
Kollerud utelukker ikke at streiken kan ha utgjort en fare for liv og helse, men mener det er arbeidsgivers skyld.
– I denne streiken har arbeidsgiver ikke sørget for å søke om de dispensasjoner som var nødvendige for at vi skulle kunne streike på en forsvarlig måte. Vi bør ha streikerett som alle andre, sier han.
Arbeidsgiver Spekter er på sin side svært glad for at streiken nå er over, og beskriver den nylig avblåste streiken som den mest utfordrende Spekter noensinne har tatt del i.
– YS har tatt ut grupper i streik som normalt ikke streiker, og som ikke kan streike uten at liv og helse automatisk kommer i fare, sier viseadministrerende direktør Anne-Kari Bratten i Spekter til NTB.
– Ikke mannsdominert
Bakken synes det er paradoksalt at YS har trukket ut mannsdominerte yrkesgrupper, som ambulansesjåfører, i streik i 2010 – året da målet var å minske lønnsgapet mellom manns- og kvinnedominerte yrker.
– Kravet til YS var både vidløftig og usannsynlig, sier Bakken.
Forhandlingsleder Kollerud i YS avviser imidlertid at menn dominerte de yrkesgruppene som var tatt ut i streik.
– Ambulansesjåførene har fått et uproporsjonalt stor oppmerksomhet i denne streiken. De streikende har speilet alle de yrkesgruppene som er organisert under oss. Der er både menn og kvinner bredt representert sier Kollerud.
Diskuter denne saken
Innsendt av Erling Hansen, 13.07.2010 22:47:08
Streik er en stor uting, en levning fra fortiden som er altfor ofte i bruk. Streik er fullstendig mangel på "solidaritet". Det er helt uskydige som rammes i en kamp der formålet er å karre til seg mest mulig for seg selv (satt litt på spissen....). Arbeidstakerne bør gå i seg selv og revurdere kriteriene for å gå til så drastisk skritt som streik. I Norge, der lønningene er blant de høyeste i verden, burde det ikke vært brukt streik som virkemiddel i det hele tatt. Den gangen da arbeidsfolk virkelig ble utnyttet, hadde det kanskje en hensikt. Men ikke i dagens Norge.
Innsendt av Ambulansearbeider, 13.07.2010 20:38:55
Ambulanseyrket er ikke fullstendig mannsdominert... Finnes snart like mange kvinner som menn i ambulanse og utfra ambulansefag kommer det flere kvinner enn menn...
Har aldri vært fare for liv og helse.. Faktisk bedre beredskap, da de streikende har kjørt akutt og haste turer.Syns det er feigt av Arbeidsdepartementet!Innsendt av streikevillig, 13.07.2010 19:20:40
Dette Beviser bare at det ikke er reel streikerett i disse yrkene. Arbeids giver driver en uthalelsestaktikk og vet at helsetlsynet vil reagere og dermed blir det tvungen lønnsnemnd. historien gjenntar seg denne gangen også.

